×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać filtr do wody?

Jak wybrać filtr do wody?

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 02 cze 2016 17:51
Zaktualizowano: 03 cze 2016 08:31

Planujesz montaż filtra do wody – radzimy jak wybrać najlepszy!

Woda w kranie musi spełniać określone standardy czystości. Jakość tej, dostarczanej przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne może jednak ulec pogorszeniu głównie ze względu na stan utrzymania instalacji wodociągowych. Zważywszy na ten fakt, jak można poprawić jakość wody?
Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju wkłady, które dobiera się w zależności od rodzaju wody oraz problemu, z jakim borykają się użytkownicy. Aby mieć pewność najlepszego wyboru, poleca się przeprowadzenie badania w laboratorium lub w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dzięki tym wynikom, dobór odpowiedniego filtra pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu i zdecydowanie podniesie jakość wody. Uzyskane informacje jednoznacznie wskażą nam, jak rozwiązać kłopot.

Moja woda ma dziwny kolor

Zmętnienie wody jest oznaką, że znajdują się w niej zanieczyszczenia mechaniczne np. piasek, muł, rdza, inne osady. W takiej sytuacji najlepszy będzie wkład sznurkowy, który umieszcza się w korpusie. W zależności od ilości zanieczyszczeń, dobiera się produkt o konkretnym mikronażu (dokładności filtracji). Im niższa wartość, tym lepsza filtracja. Dobrym rozwiązaniem jest również wkład piankowy z polipropylenu. Jest bardzo dokładny i usuwa wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne już od wielkości jednego mikrometra!

... i osobliwy smak

Problem z nadmierną ilością niepożądanych substancji w wodzie można łatwo rozwiązać za pomocą wkładów uzdatniających. W sytuacji, gdy stwierdzono nadmierną ilość chloru i związków chloropochodnych, pomogą wkłady z węglem aktywowanym. Usuwają one zanieczyszczenia, dzięki czemu znacznie poprawia się smak i zapach wody. Dodatkowo bloki węglowe zatrzymują część osadów mechanicznych. Wkłady uzdatniające są w szczególności polecane do tych gospodarstw domowych, w których woda jest pobierana z własnych ujęć – mówi Paweł Woźniak, ekspert UST-M.

Na każdy problem jest rozwiązanie

Jeżeli na naszej armaturze zauważalny jest nalot z kamienia, a skóra po kąpieli jest przesuszona to znak, że mamy twardą wodę. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy zamontować wkład z żywicą jonowymienną, która zmiękcza wodę. Bardzo szybko zauważymy różnicę, że detergenty będą o wiele wydajniejsze, zniknie osad z armatury, a także poprawi się stan naszej skóry i włosów.
Kolejnym, częstym problemem jest nadmiar żelaza i manganu. Rozwiązaniem będzie tu użycie wkładów odżelaźniających. Sposób działania polega na usuwaniu z wody niepożądanych związków, dzięki czemu poprawia się jej jakość, znikają metaliczny smak i zapach. Istotnie zmniejsza się również ilość rdzawych zacieków na ceramice kuchennej i armaturze łazienkowej – dodaje ekspert UST-M.

Jeśli jakość wody budzi nasze wątpliwości, zdecydowanie warto ją przebadać. Tylko dzięki dokładnej analizie uda się dobrać najlepszą technologię dla naszego domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładów filtrowych, które poprawią jakość wody w rurach, pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie, stan sprzętów AGD oraz armatury.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także