REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy podłoga z drewna wymaga specjalnej pielęgnacji?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 14 cze 2016 11:00
Czy podłoga z drewna wymaga specjalnej pielęgnacji?
Projekt Jan Sikora. Fot. Bartosz Jarosz.
Czy podłoga z drewna wymaga specjalnej pielęgnacji?
Czy podłoga z drewna wymaga specjalnej pielęgnacji?

Drewniana podłoga to nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale także piękne dopełnienie wnętrza. Gdy zainwestujemy w ten surowiec, a dobrze wiemy że nie należy do najtańszych, warto uzbroić się w dodatkową wiedzę na temat jego utrzymania oraz pielęgnacji. Jak się okazuje, zachowanie podłogi z drewna w idealnym stanie nie musi być ani wymagające, ani kosztowne.

REKLAMA

Podłoga z drewna to piękna, niepowtarzalna kolorystka oraz usłojenie świadczące o szlachetności tego materiału. Jak każdy surowiec i ten, by zachować dobry stan, wymaga odpowiednich zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych. Na szczęście nie są one ani trudne, ani nie wymagają zakupu drogich środków. Pozwalają za to cieszyć się pięknem drewnianej podłogi zdecydowanie dłużej.

Zacznijmy od tego, że o podłogę wykonaną z drewna można dbać przy pomocy ogólnodostępnych środków czystości. Jak każda powierzchnia drewniana, i ta zostaje zaimpregnowana lakierem lub bejcą, które chronią przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. W przeciwnym razie drewno, niezależnie od sposobu pielęgnacji, byłoby podatne na zniszczenia i szybko stałoby się nieestetyczne.

Mówi się, że największym wrogiem drewna jest piasek. Wdeptywany w podłogę rysuje ją, może nawet powodować widoczne wgniecenia. Regularne odkurzanie, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy pod butami domowników mogą znaleźć się drobiny piasku, błota czy soli, na pewno zwiększy żywotność drewnianej podłogi. Do tego należy pamiętać o regularnym myciu powierzchni wykorzystując do tego specjalistyczne środki dedykowane do podłóg drewnianych. Płyny te nie muszą być drogie, można je kupić za kilka złotych w praktycznie każdym markecie.

Ważne jest, by płyn do podłóg drewnianych był oparty na solach nieorganicznych, a także detergentach anionowych i niejonowych. Nanocząsteczkowe dodatki zawarte w tego typu preparatach dbają o drewno, odpowiadając jednocześnie za piękny połysk podłogi. Takie płyny dają także efekt tzw. samooczyszczenia powierzchni, zapobiegając przyleganiu do niej drobinek kurzu.

Uwaga! Podłoga drewniana nie lubi wilgoci. Myjąc powierzchnię starajmy się mocno wyżymać mop tak, aby zwiększyć skuteczność zastosowanego płynu, ograniczając jednocześnie ryzyko zalania podłogi zbyt dużą ilością wody. Można także użyć wilgotnego mopa nasączonego preparatem do czyszczenia podłogi, a następnie przetrzeć powierzchnię suchą, czystą szmatką dla zwiększenia efektu.

 
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA