REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wiktoria Lenart na 4 Design Days 2018: "W niezgranym zespole nie powstanie dobry produkt."

  • Autor: Redakcja
  • 06 lut 2018 20:07
Wiktoria Lenart na 4 Design Days 2018: "W niezgranym zespole nie powstanie dobry produkt."
4 Design Days

Jakie błędy najczęściej popełniają producenci we współpracy z designerami? Jak uniknąć nieporozumień? Zapytaliśmy o to Wiktorię Lenart, jedną z najzdolniejszych projektantek młodego pokolenia, prelegentkę zbliżającego się Forum Branży Meblowej, wydarzenia towarzyszącego 4 Design Days 2018.

REKLAMA

Projektant jest niezbędnym ogniwem w procesie produkcji mebli, oświetlenia czy innych elementów aranżacji wnętrz. Jednak jaka forma współpracy projektanta z producentem jest najbardziej efektywna dla obu stron, a przede wszystkim – czy dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie projektanta w firmie na stałe?

Projektowanie jest procesem złożonym i metodycznym, nie polega jedynie na samej kreatywności. Idealny stan mamy wówczas, kiedy kreatywność i swoboda twórcza występują razem z myśleniem ścisłym, analitycznym, systemowym. Moim zdaniem etat, który rozumiem jako stałe godziny pracy, powiedzmy 8-16, zabija kreatywność, a rodzi rutynę. Skutkuje to często rozwiązaniami poprawnymi, dzięki dogłębnej znajomości pola, w którym projektant się obraca, ale nie wnoszącymi nic wartościowego. Traci na tym i projektant, i producent. Owocny model współpracy, moim zdaniem, to szeroko rozumiany freelance, ale oparty na stałości. Ryczałt lub formy cyklicznego doradztwa projektowego (design consulting) czy stała opieka nad marką (art directoring) są złotym środkiem, pozwalają bowiem na dogłębne poznanie potrzeb i możliwości klienta, jednocześnie zostawiając miejsce na swobodne zarządzanie czasem i zasobami projektanta.

Jak stworzyć udany mariaż na linii projektant – przedsiębiorca? Jaki powinien być punkt wyjścia i poszczególne elementy tego procesu, aby współpraca zakończyła się sukcesem?

Nie ma idealnego przepisu. Dobrym startem jest szacunek, otwartość, zaufanie i wzajemna ciekawość. A tak po ludzku, dobrze się po prostu polubić, wtedy każdy problem staje się wzajemnym wyzwaniem, jak w każdej relacji międzyludzkiej. Nie widziałam nigdy, aby ze współpracy w niezgranym zespole wyszedł świetny produkt. A przecież projektant nie działa w próżni, jego zespołem zawsze będą technolodzy, producenci, ludzie odpowiedzialni za wykonanie. Dodałabym, że niesamowicie ważna jest jasna i klarowna komunikacja. Każde wypowiadane przez nas słowo drugi człowiek może zinterpretować przecież zupełnie inaczej. Wspaniale, że każdy człowiek jest inny, ale jeśli chodzi o założenia projektowe, cele i potrzeby, to należy je mieć jasno wyłożone, aby zasady były zrozumiałe dla wszystkich. I znów wracamy do czynnika ludzkiego, czyli do projektowanie z ludźmi, dla ludzi i po ludzku.

Wiktoria Lenart urodziła się w 1988 r. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku jubilerstwo oraz Wzornitwo Przemysłowe na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendystka Ministerstwa Nauki. Wiedzę zdobytą w czasie studiów uzupełniła stażem w studio projektowym Code2design w Stuttgarcie. Obecnie obejmuje stanowisko asystenta w pracowni Narzędzi i Środowiska Pracy na ASP we Wrocławiu oraz prowadzi badania doktorskie na temat przestrzeni pracy człowieka w środowisku coworkingowym.

Od 2013 prowadzi Studio Lenart, gdzie projektuje dla przemysłu ciężkiego, jak i produktowego. Jej głównym obszarem zainteresowań projektowych jest ergonomia i przestrzeń pracy człowieka, narzędzia oraz projektowanie mebli. Projekty m.in.: Worknest, Spot dla VOX, meble biurowe PLUS dla Balmy (wraz z Piotrem Kuchcińskim), Mio oraz Balance, Frame dla VOX (wraz z Joanną Leciejewską)

Wyróżniona w Konkursie Make Me! 2010, Ikea My Way 2011, Design 28 najlepsze dyplomy projektowe 2013, finalistka Young Design 2013. Nagroda IF Design Award 2015, Dobry Design 2015, Złoty Medal CNW 2015, Must Have 2015, Must Have 2016, Dobry Wzór 2016, Top Design Award 2016. Współpracuje m.in. z firmami: Meble Vox, Balma, Lupus73, Ceramika Pilch. Zobacz więcej www.wiktorialenart.com.

15 lutego 2018 r. Wiktoria Lenart będzie jedną z prelegentek Forum Branży Meblowej, wydarzenia towarzyszącego 4 Design Days 2018. Weźmie udział w sesji dyskusyjnej "Zaprojektuj mi to pięknie" o współpracy między producentami a projektantami produktu.

Weź udział w Forum Branży Meblowej - zarejestruj się
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA