REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Smaki nie do podrobienia!

  • Autor: Urszula Tatur
  • 23 wrz 2016 10:00
Smaki nie do podrobienia!
Fot. Knorr
Smaki nie do podrobienia!
Smaki nie do podrobienia!
Smaki nie do podrobienia!
Smaki nie do podrobienia!
Smaki nie do podrobienia!

Kiedyś traktowane jako dania drugiej kategorii, dzisiaj powracają w wielkim stylu. Kiedyś jako najtańsze pozycje w menu nienajlepszych jadłodajni, a teraz - główni bohaterowie kart wytwornych restauracji. Podroby – otrzymują należną oprawę i zachwycają oryginalnym smakiem.

REKLAMA

W ciągu ostatnich lat, w trakcie poszukiwań nowych, kulinarnych doznań, zaczęliśmy się zachwycać innowacyjnymi smakami dań próbowanych podczas wakacyjnych podróży. Wątróbki, flaki, ozorki czy serca spychane na dalszy plan, ustępowały miejsca dorodnym kawałkom mięsa. W końcu nadszedł czas, kiedy podroby stają się prawdziwym rarytasem, których smaki wypada dobrze znać.
W tradycji polskiej kuchni zajmują ważne miejsce. Żołądki albo serca były wielokrotnie przygotowywane na różne sposoby przez nasze babcie. Jednak u nas z czasem zaczęły tracić rolę specjału, choć zagraniczne kuchnie z dumą prezentowały swoje dania z podrobów, jak słynne foie gras. Inny przykład - grasica. Za granicą uważana za prawdziwy delikates, również stosownie drogi. U nas jej cena jest znacznie niższa, choć znalezienie tego cielęcego lub jagnięcego gruczołu nie należy do najłatwiejszych zadań.
Skąd częsty uraz do podrobów? Zapewne dlatego, że pierwszy kontakt z nimi w roli kulinarnego dania nie był najlepszym doświadczeniem. Bo trzeba pamiętać, iż podroby wymagają odpowiedniego i starannego przygotowania, a przede wszystkim właściwego doprawiania, żeby odwdzięczyć się fantastycznym smakiem.

Czym są podroby i dlaczego warto je jeść?
To po prostu wszystko to, co nie jest „klasycznym” mięsem, czyli najczęściej narządy zwierząt i ryb. Niektóre podroby mogą być cenne z żywieniowego punktu widzenia. „Dbając o dobrze zbilansowaną dietę, warto włączyć wątróbkę do swojego jadłospisu. Należy jednak wybierać tę z drobiu lub młodych zwierząt rzeźnych. Posiada wiele składników odżywczych. Przede wszystkim jest dostarczycielem sporej ilości dobrze przyswajalnego białka. W 100 gramach produktu znajduje się go około 19 gramów, czyli niewiele mniej niż w filecie z kurczaka. Ponadto wątróbka jest jednym z najcenniejszych źródeł i do tego najlepiej przyswajalnego żelaza. Zawiera aż 10 mg tego pierwiastka w 100 g (polędwica wołowa 1,1 mg), sporą dawkę witaminy A i szeroki wachlarz witamin z grupy B”, mówi żywieniowiec marki Knorr, Iwonna Niegowska.

Obal mit i zaskocz nowym smakiem
Z podrobów można wyczarować prawdziwe kulinarne cuda i to za niewielką kwotę. Zazwyczaj te produkty są znacznie tańsze niż mięso. Zamiast kupować drogą polędwicę, można wybrać jeden z rodzaju podrobów i za różnicę w cenie dokupić wysokiej jakości dodatki.
„Podroby posiadają podobny skład chemiczny, jak mięso, ale inną strukturę tkanek i większą zawartość wody, więc nie mogą być tak długo przechowywane jak mięso. Popularna wątróbka powinna spędzić w naszej lodówce nie dłużej niż dwa dni. Podroby mogą być nie tylko głównym bohaterem dania, ale posłużą również jako dodatek, będąc choćby jednym ze składników pysznego farszu. Na stałe w krajobraz tradycyjnej polskiej kuchni wpisały się: smażona wątróbka, kaszanka oraz flaczki”, opowiada szef kuchni marki Knorr, Piotr Murawski.
Czas zmierzyć się z kulinarnymi mitami dotyczącymi podrobów i spróbować samemu przyrządzić z nich fantastyczne potrawy, które zmienią nasze postrzeganie tych produktów.

Odpowiednio je potraktuj
Kiedy wreszcie zdecydujemy się na przygotowanie dania na bazie z podrobów, dokładnie zapoznajmy się z poradami dotyczącymi obróbki produktu. Każdy z nich jest inaczej zbudowany, z innych tkanek, i może wymagać różnej obróbki termicznej albo specjalnych zabiegów, jak choćby wcześniejsze wymoczenie.
• Ozorki – należy najpierw pozbawić ich gruczołów ślinowych (dwa odznaczające się punkty znajdujące się u nasady ozora). Następne warto moczyć w wodzie z solą przez 30 minut, a potem gotować przez dwie godziny z warzywami oraz bulionem (np. Knorr). Koniecznie musimy je także obrać. Tak przygotowane posłużą do stworzenia doskonałego dania, czyli Ozorków w sosie pomidorowo-kaparowym

• Z kolei przygotowując wątróbkę, trzeba pamiętać, że wcześniej należy oczyścić ją z błon. Warto ją także wymoczyć ją w mleku. To pozwoli zmniejszyć jej goryczkę i sprawi, że będzie wyraźnie bardziej delikatna w smaku. Następnie płuczemy wątróbkę w zimnej wodzie i osuszamy ręcznikiem papierowym. Tak przygotowaną możemy już obtaczać w mącę z dodatkiem ziół i przypraw. Jak jest pyszna, przekonamy się, przyrządzając Wątróbkę drobiową w szynce szwarcwaldzkiej duszoną z cebulką

 


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA