REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przygotuj się na wiosnę, czyli porządki wiosenne w ogrodzie lub na tarasie?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 10 kwi 2018 14:46
Przygotuj się na wiosnę, czyli porządki wiosenne w ogrodzie lub na tarasie?
Przygotuj się na wiosnę, czyli porządki wiosenne w ogrodzie lub na tarasie?
Przygotuj się na wiosnę, czyli porządki wiosenne w ogrodzie lub na tarasie?
Przygotuj się na wiosnę, czyli porządki wiosenne w ogrodzie lub na tarasie?

Kiedy za oknem pojawiają się pierwsze promienie słońca, a temperatura robi się coraz wyższa to znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Jest to doskonały czas do rozpoczęcia prac porządkowych w ogrodach i na tarasach. W kalendarzu każdego ogrodnika kwiecień to czas na wiosenne porządki w ogrodzie, które przygotują przestrzeń wokół domu na nadchodzące ciepłe miesiące.

REKLAMA

Kwiecień w ogrodzie, sprzątamy po zimie!
Zanim zaczniemy sadzić nowe drzewa i krzewy, powinniśmy odpowiednio przygotować ogród. Na początek wiosennego liftingu należy oczyścić otoczenie z wszelkich śmieci, wygrabić obumarłe części roślin, stare liście, patyki, zmyć chodniki i tarasy.

Trawniki i krzewy
O trawnik trzeba zadbać już wczesną wiosną. Po okresie zimowym ziemia jest twarda, zbita i wymaga napowietrzenia. Do tego celu warto użyć wertykulatora, który oprócz napowietrzenia gleby pomoże nam w usunięciu zalegającego mchu, chwastów czy liści. Jeśli nie dysponujemy wertykulatorem, możemy gęsto ponakłuwać ziemię widłami. Ostatnią czynnością przegotowującą trawnik na wiosnę jest odpowiednie nawożenie.
Pierwsze ciepłe dni to sygnał do odkrycia roślin ogrodowych, które zabezpieczyliśmy przed mrozem na zimę. Usuwamy folię, włókninę i siano okrywające rośliny, uważając by nie uszkodzić młodych pędów, które zaczęły już kiełkować. Fachowcy radzą, by odkrywanie roślin wykonywać stopniowo, a ostatnią warstwę zdjąć w dzień o większym zachmurzeniu, by zapobiec poparzeniom delikatnych pędów promieniami słońca.
Po uwolnieniu roślin z zimowej otuliny należy dokonać przeglądu ich stanu. Koniecznie jest usunięcie fragmentów, które przemarzły lub uschły. Następnie podsypujemy krzaki nawozem i przeprowadzamy pierwsze opryski zapobiegające chorobom liści. Szczególnie ważne jest to w przypadku drzew pestkowych, które są wyjątkowo podatne na choroby grzybiczne. Chore egzemplarze musimy bezwzględnie usunąć, w przeciwnym wypadku choroba przeniesie się na pozostałe drzewa.
Ogród kwiatów
Kwiecień to odpowiedni czas na sadzenie bylin kwitnących latem i jesienią. Przez cały miesiąc możemy sadzić krzewy róż, a drzewa i krzewy owocowe sadzimy najpóźniej w drugiej połowie kwietnia. W drugiej połowie miesiąca sadzimy do gruntu większość roślin jednorocznych np. cynię wytworną, słonecznik zwyczajny, lwią paszczę, aster chiński, kocankę ogrodową. Należy jednak pamiętać o przykrywaniu roślin na noc, jeśli będą występować częste w tym okresie przymrozki.

Prace ogrodowe warzywniak

Wiosna w ogrodzie to czas wysiewu nasion i sadzenia roślin. Aby rozpocząć prace przygotowawcze, należy przygotować podłoże do sadzenia, czyli przekopujemy, grabimy i nawozimy glebę. Jako pierwsze możemy posadzić dymkę oraz czosnek. Jest to dobry moment na wysiew odpornych na przymrozki nasion kopru, grochu, szpinaku, marchwi, bobu, sałaty, pietruszki czy rzodkiewki. Jeśli chcemy aby zbiory były gotowe wcześniej możemy nakryć grządki agrowłókniną.

REKLAMARekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA