REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przedświąteczne porządki krok po kroku

  • Autor: Urszula Tatur
  • 13 gru 2016 11:58
Przedświąteczne porządki krok po kroku
Fot. Fotochanell

Boże Narodzenie to czas odpoczynku i relaksu w gronie najbliższych. Rodzinne celebrowanie wymaga jednak przygotowań, w tym związanego z koniecznością poświęcenia czasu i wysiłku sprzątania. Aby grudniowe porządki były prostsze i przebiegały sprawniej, warto skorzystać z kilku przydatnych porad.

REKLAMA

Wybieranie prezentów, dekoracja domu czy wypiekanie świątecznych przysmaków to bożonarodzeniowe zajęcia, które dają nam wiele radości. Inaczej jest ze sprzątaniem - wymagającym sporego nakładu pracy. By porządki nie stały się powodem stresu, plan ich przeprowadzenia lepiej zrobić już w połowie miesiąca - tak, by bez nerwowego pośpiechu zdążyć uprzątnąć każde z pomieszczeń.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Domowe porządki najlepiej rozpocząć od przeglądu i odświeżenia najrzadziej sprzątanych pomieszczeń takich jak spiżarnie, składziki czy garderoby. Dzięki temu pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów i zyskamy przestrzeń na przechowywanie większych gabarytowo sprzętów, które rzadko użytkujemy. W dalszej kolejności warto zadbać o dywany, firany i obicia mebli, w których zbiera się wiele kurzu. Pranie i dokładne odkurzenie wszelkich tekstyliów pomoże wyeliminować z otoczenia szkodliwe dla zdrowia roztocza. Pamiętajmy jednak, że urządzenia takie jak odkurzacz również wymagają odpowiedniej konserwacji, np. wymiany worka i umycia plastikowych elementów. Podobnie jak sprzątanie brudnym mopem lub zużytą ścierką, korzystanie z zaniedbanego odkurzacza może mieć negatywny wpływ na zdrowie, nie mówiąc już o mało satysfakcjonujących efektach estetycznych. Ostatecznego blasku w pokojach, salonie i jadalni nadadzą umyte i wypolerowane okna, drzwi oraz podłogi.

Precyzyjnie i bezpiecznie

Ze względu na nieprzerwane i intensywne użytkowanie, gruntowne sprzątanie kuchni i łazienki warto zostawić na koniec, czyli na kilka dni przed świętami. Wilgoć oraz kontakt z żywnością i licznymi kosmetykami sprawiają, że zabrudzenia w tych miejscach mogą być szczególnie kłopotliwe. Tym bardziej, że sprzątanie nie polega tu jedynie na wprowadzeniu wizualnego porządku, ale przede wszystkim - na zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i grzybów, które wyjątkowo szybko rozwijają się w ciepłych i wilgotnych zakamarkach tych pomieszczeń. Co jednak istotne, silne detergenty mogą uszkodzić powierzchnię ceramiki, armatury czy laminowanych lub lakierowanych frontów szafek. Konieczny więc jest dobór nie tylko efektywnych, ale i bezpiecznych środków czyszczących. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść domowe rozwiązania, takie jak: ocet, soda oczyszczona, a także płyn do mycia naczyń, miękka gąbka i bawełniana ściereczka.

Kuchenne centrum dowodzenia

Aby przygotowanie świątecznych potraw było przyjemniejsze i bezpieczne, kuchenne porządki warto rozpocząć od opróżnienia i wymycia od wewnątrz lodówki oraz wszystkich szafek i szuflad. W czyszczeniu uporczywych zabrudzeń i plam z chłodziarki pomoże pasta z sody. Do umycia całej powierzchni posłuży natomiast roztwór wody z płynem do naczyń. Dobrym pomysłem jest również pozostawienie na kilka godzin w lodówce talerzyka z sodą, która pochłonie wszelkie unoszące się tam nieprzyjemne zapachy.
Do mycia kafli, blatów i frontów przyda się miękka ściereczka oraz ciepła woda z płynem do mycia naczyń, która usunie tłuste osady, ale nie uszkodzi tego rodzaju powierzchni. Dla dobrego efektu końcowego należy starannie wypolerować je suchą szmatką.

Więcej uwagi wymaga dokładne wysprzątanie strefy zlewozmywakowej, gdzie stały kontakt z wodą i resztkami żywności sprawia, że właśnie tam pojawia się uporczywy brud, osad i kamień. – Zanieczyszczenia najczęściej pojawiają się na styku armatury ze zlewozmywakiem. Do ich usunięcia należy wykorzystywać delikatne środki, które nie odbarwią oraz nie zarysują zewnętrznej powłoki baterii – radzi Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. Zabrudzeń oraz rdzawych zacieków pozbędziemy się przykładając do nich na około godzinę gazę nasączoną octem. Powierzchnię baterii warto natomiast wyczyścić przy pomocy miękkiej szmatki i delikatnego roztworu wody z płynem do naczyń. – Podczas sprzątania zweryfikujmy również stan napowietrzacza, czyli sitka umieszczanego na końcu wylewki. Jeśli zauważymy na nim zbierający się kamień, element należy odkręcić i umieścić w szklance z octem. Po rozpuszczeniu osadu, płuczemy element wodą i z powrotem umieszczamy na końcu wylewki – tłumaczy ekspert. - Usunięcie kamienia przedłuży jego żywotność i umożliwi prawidłowe działanie, co istotnie wpływa na ograniczenie zużycia wody - dodaje Katarzyna Choniawko z Grupy Armatura.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA