REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pożyteczna strona jesiennych liści

  • Autor: Urszula Tatur
  • 20 paź 2016 18:14
Pożyteczna strona jesiennych liści
Honda
Pożyteczna strona jesiennych liści
Pożyteczna strona jesiennych liści
Pożyteczna strona jesiennych liści
Pożyteczna strona jesiennych liści

Są powody, dla których trzeba sprzątać szeleszczącą warstwę, np. z trawników, tarasów i ścieżek. Ale czy należy je wyrzucać? Warto dostrzeć w opadających liściach nie tylko malowniczo kolorowy dywan czy „zaśmieconą” przestrzeń, ale również ich pożyteczną stronę.

REKLAMA

Rozpoczął się coroczny sezon opadania liści. W świecie roślinnym zachodzą cykliczne zmiany i kończy się okres wegetacyjny. Rośliny przygotowują się do zimy - spowalniają procesy życiowe, drzewa i krzewy stopniowo zrzucają liście, które w coraz większej skali nawarstwiają się na ziemi. Są powody, dla których trzeba sprzątać szeleszczącą warstwę, np. z trawników, tarasów i ścieżek. Ale czy należy je wyrzucać? Warto dostrzeć w opadających liściach nie tylko malowniczo kolorowy dywan czy „zaśmieconą” przestrzeń, ale również ich pożyteczną stronę. Wówczas okaże się, że zebrane liście stanowią kopalnię pomysłów na ekologiczne i kreatywne ich wykorzystanie.

W jakich miejscach sprzątać liście?
W ogrodzie i wokół domu są miejsca, z których opadające liście trzeba sprzątać, ponieważ mogą zaszkodzić niektórym roślinom i mogą też stanowić zagrożenie dla pieszych oraz pojazdów.

• Jednym z nich jest trawnik. Trawa nadal musi mieć światło słoneczne, którego o tej porze roku jest coraz mniej, i przepływ powietrza, by przetrwać zimę w jak najlepszej kondycji. Przyduszona kożuchem z liści, zwłąszcza wilgotnych, żółknie i gnije. Pozostawienie na trawniku liściastej powłoki na zimę przyniesie fatalne skutki, które ukażą się w całej okazałości na wiosnę. Pod tą skorupą, zazwyczaj wilgotną, powstaną warunki sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych i wiosną odkryjemy puste, żółtawe plamy z wymierającą darnią. Lekceważąc usuwanie liści z trawnika marnujemy efekty całego procesu dotychczasowej pielęgnacji darni, a jej odbudowa będzie wymagać dużo wysiłku i czasu w kolejnym okresie wegetacyjnym.

„Dziś, stosując nowoczesne urządzenia ogrodnicze jakimi są dmuchawy i kosiarki, sprzątanie liści zajmuje naprawdę niewiele czasu. Użytkownicy spalinowych czy akumulatorowych dmuchaw Honda oraz zaawansowanych technicznie kosiarek z gamy HRX traktują sprzątanie liści jako przyjemność na świeżym powietrzu, a nie obowiązek.” – mówi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „W przypadku trawnika w praktyce bardzo dobrze sprawdzają się kosiarki mielące liście, na przykład kosiarki Honda HRX537 VKE i model VYE a także, do dużych powierzchni, kosiarki traktorowe HF 2417 i HF 2622. Z jednej strony dokładnie zbierają warstwę liści z trawy, a z drugiej, po włączeniu systemu mielenia zmiennego, rozdrabniają liście, których niewielką ilość można pozostawić na powierzchni, by przekształciły się w naturalny nawóz i dostarczały roślinom w okresie zimowym składników odżywczych.”

Honda HRX 537 C4 VYE, jak wszystkie kosiarki linii HRX, jest przeznaczona do kompleksowej pielęgnacji trawy – koszenia, mulczowania trawy, zbierania i mielenia liści, a z dodatkową nakładką – również do aeracji. Jesienią, w okresie konieczności systematycznego sprzątania powłok liści z nawierzchni trawy, kluczową rolę odgrywają podwójne noże i system mulczowania zmiennego. „Innowacyjny układ podwójnych noży polega na tym, że nóż dolny - prowadzący - wykonuje cięcie podstawowe, a nóż górny rozdrabnia pokos, w tym przypadku liście. To rozwiązanie zapewnia, z jednej strony o 30% lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem, ale także przygotowanie drobno pociętej masy, która może być pozostawiona na trawie, ponieważ w tej formie szybko ulegnie procesom rozkładu i stanie się naturalnym źródłem substancji odżywczych dla darni.” - wyjaśnia Mariusz Czarnocki. Kosiarki HRX, dzięki systemowi Rotostop, który odłącza napęd ostrza od silnika, mogą być również stosowane na innych rodzajach nawierzchni.

REKLAMARekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA