REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Magda Motrenko, prelegentka 4DD: nie ma jednego przepisu na małe wnętrze

  • Autor: Urszula Tatur
  • 21 sty 2018 19:49
Magda Motrenko, prelegentka 4DD: nie ma jednego przepisu na małe wnętrze
4 Design Days

Jakie błędy najczęściej popełniamy urządzając małe mieszkanie? Mówi o tym Magda Motrenko, autorka bloga Wnętrza Zewnętrza, która już 18 lutego będzie jedną z prelegentek Akademii Dobrze Mieszkaj w trakcie 4 Design Days 2018.

REKLAMA

Jakie błędy najczęściej popełniamy w małych wnętrzach?

To podchwytliwe pytanie i już tłumaczę dlaczego! Często mówi się, że do małych wnętrz należy wybierać jasne kolory, by optycznie powiększyć przestrzeń. To dość dobra i uniwersalna rada, ale jestem w stanie wskazać zachwycającą kawalerkę zrobioną całą na czarno. Pokazywałam ją na blogu. Z pozoru tragedia. Ale to było wysokie wnętrze z antresolą i wielkimi oknami, więc czerń go nie przytłoczyła, tylko dodała przytulności. Wyszło rewelacyjne! Całe szczęście, że projektantka nie wzięła sobie do serca tych złotych rad o jasnych barwach!

Jeśli jednak miałabym coś wskazać, to byłyby to zbyt duże meble i źle dobrane oświetlenie. Jedna lampa wisząca jest w stanie oświetlić mały pokój, ale nie stworzy odpowiedniego klimatu.

Co zrobić, aby takich błędów nie popełniać?

W przypadku oświetlenia to bardzo proste - wystarczy stworzyć dodatkowe źródła światła. Lampa podłogowa, lampka stołowa, łańcuch światełek... Trudniej uniknąć problemu źle dobranych mebli. Wybierając je w sklepie często kierujemy się swoimi potrzebami czy wręcz marzeniami. Jaką byśmy chcieli sofę? Dużą. A stół? Też duży! Łóżko? Wygodniej będzie na szerszym, to oczywiste. Jeśli po wstawieniu wszystkiego zrobiło się ciężko, a pomieszczenia wydają się jeszcze mniejsze, to pół biedy. Gorzej, jeśli nie da się swobodnie ze wszystkiego korzystać i musimy wstawać od stołu, by przepuścić drugą osobę do kuchni.

Dlatego radzę naprawdę starannie mierzyć wszystkie meble przed zakupem. Znajoma projektantka opowiadała, że czasem w małych mieszkaniach rysuje klientom meble kredą na podłodze. Możliwość przespacerowania się między nimi "na sucho" często wpływa na zmianę ostatecznej decyzji.

Jakie są najważniejsze zasady przy aranżacji małego mieszkania ogólnie, a w szczególności małej przestrzeni dziennej czy małej sypialni?

Przede wszystkim jasne, neutralne barwy i dużo bieli. To świetne tło! Bardzo pomocne przy budowaniu wrażenia przestrzeni. Kolory też są ok, ale tylko na niedużych powierzchniach czy pojedynczych meblach, na pewno nie na wszystkich ścianach. W małych wnętrzach często jest takie zagęszczenie rzeczy codziennego użytku, że nawet w zupełnie białym mieszkaniu barw wcale nie brakuje. Ważne jest też, tak jak mówiłam wcześniej, dobranie mebli proporcjonalnie do wnętrza. Warto stawiać na lekkie konstrukcje, ażurowe, na nóżkach. Dobrym pomysłem mogą być też przezroczyste rzeczy, np. krzesła.

Jakie meble, kolory, wzory sprawdzą się w małym mieszkaniu, a jakie absolutnie nie?

Należy uważać na ciężkie materiały i nie przesadzić z różnorodnością wzorów. To, co na dużej przestrzeni ociepla, w małym pokoju może łatwo stworzyć wrażenie chaosu i szybko zacząć męczyć mieszkańców. Za to z lustrami warto poszaleć. Ich nigdy nie jest za dużo! Często wyglądają pięknie, a do tego powiększają przestrzeń i genialnie odbijają światło.

Pamiętajmy jednak, że nie ma jednego słusznego przepisu na małe wnętrza. Trzeba żyć po swojemu. Jeśli się nie ma konkretnej wizji dotyczącej urządzenia swojego mieszkania, warto kierować się tymi wskazówkami. Ale zasady są po to, żeby je łamać. Tylko trzeba wiedzieć, po co się to robi.

Magda Motrenko - założycielka sklepu FIDO design z ładnymi dewocjonaliami i blogerka wnętrzarska poszukująca optymalnych rozwiązań przestrzennych oraz kochająca zabawę kolorami. Od prawie sześciu lat dzieli się swoją pasją na WnetrzaZewnetrza.pl, a jej wpisy zainspirowały już ponad 700 tysięcy Polaków. Wraz z mężem zawodowo fotografuje nieruchomości. Z wykształcenia socjolog. Prywatnie mama dwójki urwisów, Marcina i Leny.

18 lutego Magda Motrenko będzie jednym z gości Akademii Dobrze Mieszkaj, wydarzenia, które odbędzie się w trakcie 4 Design Days. Eksperci Akademii - blogerzy wnętrzarscy i projektanci wnętrz - w trakcie prezentacji i dyskusji na scenie podpowiedzą, jak „dobrze mieszkać” nawet na małym metrażu.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA