REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak zaplanować świąteczne porządki?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 07 gru 2016 12:05
Jak zaplanować świąteczne porządki?
Pachnące kosmetyki do wnętrz fot. Perfect House

Początek grudnia to dobry czas na zaplanowanie domowych prac, by bez stresu i pośpiechu przygotować się na Boże Narodzenie i powitanie nowego roku.

REKLAMA

Gotowanie i pieczenie świątecznych potraw, gonitwa za ostatnimi prezentami, sprzątanie całego domu na przyjazd gości – stresujemy się już na samą myśl, jak pracowity czeka nas czas. Wystarczy sprzątanie rozpocząć trochę wcześniej, dobrze je zaplanować i zaopatrzyć się w skuteczne preparaty.

Harmonogram to podstawa
Gruntowne sprzątanie można rozpocząć już dwa tygodnie lub tydzień przed świętami. Najpierw warto zrobić remanent, czyli poświęcić chwilę czasu na wietrzenie szaf i szafek, pozbycie się zbędnych rzeczy, by zrobić miejsce na nowe, w tym świąteczne prezenty. Tydzień przed świętami można już zająć się zmywaniem kurzu, myciem okien, podłóg, praniem zasłon. Na koniec możemy przeprowadzić generalne porządki w łazience i kuchni. Aby sprzątanie odbyło się szybko i sprawnie, warto sporządzić harmonogram z podziałem na dni i domowników (nie bierzmy wszystkiego na swoje barki) i przykleić go w widocznym miejscu np. na lodówce.

Czysty i pachnący dom na święta
Po zrobieniu porządków w szafach – pozbądź się kurzu. Nie tylko z mebli i podłogi. Starannie usuńmy kurz i pajęczyny z sufitu za pomocą szczotki na kiju owiniętej suchą szmatką. Nie zapomnijmy o odkurzeniu tapicerowanych mebli i dywanów. Przy czyszczeniu mebli z kurzu wybieramy preparaty ze środkiem antystatycznym, które zapobiegnie osadzeniu się kurzu. Warto pamiętać, by sprzątać zgodnie z zasadą od góry do dołu, by kurz nie osiadał na umytych już powierzchniach.

Okna i podłogi z połyskiem. Tydzień przed świętami warto umyć okna i lustra, a także wyprać firanki i zasłony. Następnie czas na mycie i polerowanie podłogi. Środek do pielęgnacji dopasuj do rodzaju podłogi w pomieszczeniu – parkietu z drewna, wykładziny lub płytek. Podczas mycia uważaj na zalanie - dobrze wyciskaj szmatkę lub mopa, by na powierzchni nie pozostał nadmiar wody.

Luksusowa łazienka. Gruntowne sprzątanie powinno objąć czyszczenie fug i glazury, mycie wanny lub kabiny prysznicowej, umywalki i muszli klozetowej. Poza preparatem do mycia lustra, wystarczy jeden specjalny środek do mycia łazienki. Warto zwrócić uwagę, czy ma właściwości bakteriobójcze. Na rynku znajdziemy również nowej generacji produkty – kosmetyki do wnętrz, których zapachy są oparte na perfumeryjnych kompozycjach zapachowych. Przy okazji świąt mogą być miłą alternatywą dla standardowych zapachów, która zaskoczy naszych gości.

Przygotuj kuchnie na pracowity czas. Zanim zaczniemy przygotowywać świąteczne pyszności, naszą kuchnie czekają generalne porządki. Przyda się specjalny preparat o właściwościach odtłuszczających, który pozwoli usunąć warstwy tłustego kurzu z kafelek, kuchenki i naczyń. Nie zapominajmy o myciu lodówki i przeglądzie kuchennych szafek, by zrobić miejsce na nadchodzące zakupy.
Plan już jest. Teraz wystarczy zestaw do sprzątania, odpowiedni podkład muzyczny (tak, to ważne) i można zaczynać przedświąteczne sprzątanie. Później zostaną już najprzyjemniejsze zadania jak dekorowanie choinki i pieczenie pierników. Będzie można cieszyć się świąteczną atmosferą w czystym i pachnącym domu.

Źródło: Perfect House
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA