REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 10 gru 2016 19:54
Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?
Fot. Vileda
Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?
Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?
Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?
Jak w 7 dni posprzątać dom na Święta?

Poprzedzające Święta porządki wcale nie muszą trwać w nieskończoność. Uważnie planując kolejność poszczególnych czynności oraz ograniczając się do najistotniejszych punktów bez większego wysiłku i w zaledwie tydzień wysprzątamy całe mieszkanie na błysk. Od czego najlepiej zacząć?

REKLAMA

Poprzedzające Święta porządki wcale nie muszą trwać w nieskończoność. Uważnie planując kolejność poszczególnych czynności oraz ograniczając się do najistotniejszych punktów bez większego wysiłku i w zaledwie tydzień wysprzątamy całe mieszkanie na błysk. Od czego najlepiej zacząć? Na naszej liście przedświątecznych przygotowań obowiązkowo musi znaleźć się mycie okien, polerowanie zastawy i srebra, prasowanie, mycie podłóg i odkurzanie. Na szczęście dzięki dobrze opracowanej strategii i nowoczesnym akcesoriom zazwyczaj czasochłonne prace porządkowe możemy wykonać nie w kilka godzin, a w kilka chwil.

Poniedziałek: Organizacja to podstawa
Aby uporządkować tygodniowy grafik porządków warto chwilę poświęcić na uważne planowanie oraz określenie priorytetów. Spisując najważniejsze czynności postaraj się pominąć te, które niekoniecznie muszą być wykonane przed świętami. Wigilia z pewnością będzie udana nawet jeśli zrezygnujemy z szorowania fug, mycia lamp czy trzepania dywanów. Dobrze też każdego dnia jedną czynność wykonać od A do Z, niż rozpoczynać wszystko na raz. Wtedy zamiast porządku w domu zapanuje jeszcze większy chaos. Przed porządkami warto również przygotować wszystkie produkty potrzebne do sprzątania, tak, by kolejnego dnia od razu przejść do działania.

Wtorek: Pożegnanie z kurzem
Aby porządkowanie domu było efektywne, ważna jest kolejność prac. Dlatego też pierwsze powinno być odkurzanie. Najpierw oczyszczamy powierzchnie płaskie, a następnie półki, dekoracje i sprzęty RTV. Odwrócenie prac sprawi, że unoszące się przy odkurzaniu drobiny z powrotem osiądą na meblach. – Do przecierania półek warto wybrać ściereczkę wykonaną z mikrofibry o właściwościach antystatycznych (np. ściereczkę do kurzu marki Vileda), dzięki czemu szybko, bez użycia wody, ani dodatkowych środków skutecznie usuniemy kurz – podpowiada Piotr Piecha, ekspert firmy Vileda.

Środa: Okna jak kryształy
Każde większe porządki są niemalże synonimem mycia okien. Czynność tą najlepiej wykonywać regularnie, kilka razy w roku, aby dom prezentował się estetycznie, a promienie słoneczne miały swobodny dostęp do jego wnętrz. Inwestując w akcesoria, które przyspieszą mycie okien zaoszczędzimy sobie dużo czasu i wysiłku, nie tylko przed Bożym Narodzeniem. Ponadto zimą, przy niesprzyjających warunkach pogodowych mycie okien najlepiej przeprowadzić w ekspresowym tempie. Elektryczna ściągaczka (np. Windomatic marki Vileda) jest gwarancją idealnie czystych i pozbawionych nawet najmniejszych smug okien, a także oczyści inne szklane powierzchnie w domu – lustra, gabloty oraz ścianki kabiny prysznicowej.

Czwartek: Niech się stanie czystość!
Choć w czasie gotowania i dekorowania mieszkania podłogi z pewnością zdążą się jeszcze zabrudzić, warto przed czasem gruntownie je wyczyścić, a później tylko odświeżyć. – Mop automatyczny (np. Virobi Slim marki Vileda) sprawi, że wstępne odkurzanie zrobi się praktycznie samo. My w tym czasie możemy oczyścić dywany mopem parowym, a następnie umyjemy nim również podłogi. Gorąca woda sprawi, że podłogi będą wyczyszczone na błysk, a z ich powierzchni zniknie aż 99,9 % bakterii, i to bez użycia dodatkowych detergentów. Do usunięcia uporczywych zabrudzeń sprawdzi się mop obrotowy (np. Easy Wring & Clean TURBO) z ulepszoną nakładką czyszczącą z mikrofibry. Dzięki ruchomej głowicy o trójkątnym kształcie bez trudu dotrze nawet w najwęższe kąty i trudno dostępne przestrzenie pod meblami. Jeśli zdecydujemy się na model wyposażony w innowacyjne wiadro idealnie odwirujemy końcówkę mopa. Z kolei wygodny uchwyt ułatwi przenoszenie wiadra bez ryzyka rozlania wody – doradza ekspert firmy Vileda.

REKLAMARekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA