REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak nie przytyć w Święta? Kilka porad od żywieniowca

  • Autor: Urszula Tatur
  • 19 gru 2016 10:24
Jak nie przytyć w Święta? Kilka porad od żywieniowca
Fot. Knorr

W Święta Bożego Narodzenia na stole znajduje się tyle pyszności, że ciężko pamiętać o diecie. Obiecujemy sobie, że później zrzucimy zbędne kilogramy. A wystarczy podczas Świąt przestrzegać kilku zasad, by bez wyrzutów sumienia spędzać czas przy świątecznym stole. Opowiada dietetyk Knorr.

REKLAMA

Wigilijne potrawy w zdrowszej wersji
Przygotowując kolację wigilijną lub wystawny obiad podczas świątecznych dni, obowiązkowo podajemy tradycyjne potrawy. Już podczas ich przygotowania można pomyśleć, by ograniczyć w nich ilość kalorii:
• Wielu z nas będzie gotować barszcz czerwony. W tym przypadku warto trzymać się tradycyjnej receptury i przyrządzić go w jarskiej wersji. Barszcz czerwony gotowany na warzywach jest mniej kaloryczny, niż zupa z dodatkiem zasmażki czy dużej ilości śmietany.
• Podczas przygotowywania wigilijnych potraw zastąpmy smażenie inną formą – pieczeniem, grillowaniem lub gotowaniem. Dzięki temu potrawa nie będzie aż tak kaloryczna. Karp w tym roku nie musi być smażony – nasze podniebienia zachwyci także wigilijna ryba w wersji grillowanej. Wybierajmy przepisy na mięsa bez panierki, która również jest źródłem zbędnych kalorii.
• „Mięsne dania serwujmy z jak największą ilością warzyw, dzięki którym ograniczymy ilość klusek czy innych kalorycznych dodatków na świątecznym talerzu” – radzi dietetyk Knorr.
• Wykorzystajmy fakt, że Boże Narodzenie to czas, kiedy królują ryby – w ciągu roku zbyt rzadko goszczą one w naszych kuchniach. Natomiast zamiast śledzia w śmietanie czy oleju podajmy go saute, namoczonego w mleku.
• Pierogi z kapustą i grzybami gotujmy na wodzie, nie odgrzewajmy ich na tłuszczu.
• Przyprawiajmy! Tradycyjnie uważa się, że zioła i przyprawy sprzyjają trawieniu.
• Pokuśmy się o dania z dodatkiem owoców cytrusowych. Są źródłem cennego dla jelit błonnika. Mały dodatek, a ma tak wiele zalet.

Dobre nawyki przy stole
• „Zasiadając do wigilijnej wieczerzy, mamy „przed sobą” 12 potraw. Tradycja nakazuje spróbować każdej z nich – tylko jak to zrobić, aby nie przytyć? Najważniejsze jest, aby zachować umiar. Można przygotować mniejszy talerz i nałożyć na niego każdej potrawy po trochu. Uważajmy na węglowodany – zamiast klusek czy ziemniaków, zjedzmy więcej sałatki” – przypomina dietetyk Knorr.
• Głodówki nie są najlepszym pomysłem - całkowity post przed Wigilią nie będzie sprzyjał trawieniu. Ponadto zamiast zjeść dużą ilość jedzenia w czasie świątecznego obiadu, a potem głodzić się cały dzień – jedzmy mniej, ale częściej.
• Posiłki w czasie Świąt Bożego Narodzenia są okazją do spotkania z rodziną. Pamiętajmy o spożywaniu ich powoli i w spokoju.

Spacer dla zdrowia
Święta to urlop od pracy, ale nie od ruchu! Nowe zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia umiejscawiają ruch na pierwszym miejscu w piramidzie zdrowia i aktywności fizycznej. To zalecenie dotyczy całego roku, bez wyjątków. Nie musimy od razu biec na siłownię - wystarczy, że po obfitym obiedzie zaprosimy rodzinę na spacer. Ruch przyspieszy nasz metabolizm oraz pozwoli nam spalić zbędne kalorie.
Próbowanie potraw z umiarem, wybór gotowanych lub pieczonych ryb i więcej ruchu - przestrzeganie kilku prostych zasad zdrowego odżywiania sprawi, że nie będziemy musieli w pośpiechu odchudzać się przed zabawą sylwestrową.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA