REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak nie dać plamy? Czyścimy i pielęgnujemy płyty gresowe

  • Autor: Urszula Tatur
  • 28 lis 2017 15:34
Jak nie dać plamy? Czyścimy i pielęgnujemy płyty gresowe
Sopro
Jak nie dać plamy? Czyścimy i pielęgnujemy płyty gresowe
Jak nie dać plamy? Czyścimy i pielęgnujemy płyty gresowe
Jak nie dać plamy? Czyścimy i pielęgnujemy płyty gresowe
Jak nie dać plamy? Czyścimy i pielęgnujemy płyty gresowe
Jak nie dać plamy? Czyścimy i pielęgnujemy płyty gresowe
Jak nie dać plamy? Czyścimy i pielęgnujemy płyty gresowe

Wielkoformatowe płytki gresowe coraz częściej stają się elementem aranżacji naszych wnętrz i tarasów. Przyciągają wzrok, wprowadzają do pomieszczenia nutę elegancji i wielkomiejskiego szyku. To rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że liczy się nie tylko jakość, ale i wolność nieograniczona wielkością i kształtem płytek. I choć to jeden z najtwardszych i najbardziej odpornych materiałów okładzinowych, jak każdy element dekoracyjno–użytkowy wymaga odpowiedniej opieki. Jak zatroszczyć się o gres, by cieszył oko przez długie lata?

REKLAMA

Gres to materiał, który w codziennej eksploatacji pokazuje nam dwa oblicza. Z jednej strony niska nasiąkliwość i wysoka odporność na ścieranie, z drugiej zaś podatność na zabrudzenia, zwłaszcza jeśli domową aranżację uzupełnia gres polerowany. O ile polerowanie zapewnia płytce wysokie walory estetyczne i gwarantuje intensywność kolorów, o tyle możemy liczyć się ze zwiększeniem mikroporowatości materiału, co ma bezpośredni wpływ na łatwiejsze przenikanie zabrudzeń oraz rysowanie powierzchni. Jednak odpowiednia pielęgnacja niemal zupełnie eliminuje ten problem. Od czego zacząć?

Gres na co dzień? Żaden kłopot!

Pielęgnacja gresu w warunkach codziennej eksploatacji nie powinna przysporzyć nam żadnych kłopotów, zwłaszcza jeśli do prac porządkowych podchodzimy w sposób systematyczny. Wystarczy trzymać się kilku prostych kroków i po kłopocie.

– Po pierwsze gres należy regularnie odkurzać. Następnie, oczyszczoną podłogę wystarczy umyć dedykowanym gresowi płynem, który rozpuści i usunie zabrudzenia użytkowe, zatłuszczenia, zachlapania czy ślady butów, nie pozostawiając na powierzchni smug czy niechcianej warstwy preparatu. W tym wypadku doskonale sprawdzi się koncentrat Sopro FPR 708, który zawiera zarówno dodatki pielęgnacyjne, jak i czyszczące – rekomenduje Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy SOPRO.

A gdy już się rozleje…

W kuchni – zabrudzenia powstałe podczas przygotowywania posiłków, w salonie i na tarasie – plamy po kawie, herbacie czy czerwonym winie, w przedpokoju – wszechobecne błoto lub przyniesiony pod podeszwami butów smar czy olej. Wszędzie tam, gdzie gres polerowany będzie narażony na intensywne zabrudzenia, należy działać zdecydowanie. Tu konieczne będą specjalne preparaty, które z jednej strony wywabią mocne i intensywne plamy, z drugiej zaś nie pozostawią przebarwień i w żaden sposób nie wpłyną na wygląd gresowej powierzchni. W tym wypadku warto postawić na sprawdzone produkty, bowiem im dłużej plama pozostanie na okładzinie, tym większej, negatywnej niespodzianki możemy się spodziewać.

Rada eksperta Sopro: Podczas wywabiania trudnych zabrudzeń nie ma miejsca na kompromisy, dlatego do konserwacji specjalnej tj. do wywabiania plam mocnych i intensywnych należy używać specjalnych koncentratów o szerokim spektrum działania. Preparat czyszczący Sopro FIR 713 rozpuszcza i usuwa powszechnie występujące, również trudne do usunięcia, zabrudzenia z olejów, zatłuszczenia, ślady gumy, warstwy polimerów i wosków, emulsje nabłyszczające, pozostałości środków pielęgnujących, uporczywe plamy itp. z polerowanego lub pozostającego w stanie naturalnym, nieszkliwionego gresu. W zależności od stopnia zabrudzenia, Sopro FIR 713 należy dodać do wody w proporcji od 20 g (1 łyżka) do 1 filiżanki preparatu i roztworem przetrzeć podłogę. W przypadku gruntownego czyszczenia użyć preparatu w formie koncentratu, rozprowadzić przy pomocy szczotki do szorowania lub mopa, pozostawić na 10-25 minut, ewentualnie od czasu do czasu powierzchnie wyszczotkować, nie dopuszczając do wyschnięcia preparatu. Następnie zebrać lub usunąć rozpuszczony brud (najlepiej przy pomocy urządzenia z funkcją odsysania), a powierzchnię dokładnie spłukać dużą ilością czystej wody.

REKLAMARekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA