REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dopływ powietrza – kilka słów o wentylacji

 • Autor: Urszula Tatur
 • 25 lis 2016 15:49
Dopływ powietrza – kilka słów o wentylacji
Projekt Katarzyna Mikulska-Sękalaska. Fot. Bartosz Jarosz.

Obecne modele okien posiadają wysokie parametry w zakresie przepuszczalności powietrza. Ich szczelność jest niewątpliwie zaletą, jednak tworzy to pewien problem z wentylacją, a szczególnie z brakiem nawiewu świeżego powietrza. Najlepszym rozwiązaniem będą nawiewniki i systemy mikrouchyleń.

REKLAMA

Dlaczego wentylacja jest niezbędna?
Stała cyrkulacja powietrza w naszych mieszkaniach i domach jest niezbędna ze względu na nasze zdrowie i utrzymanie komfortu życia. W większości przypadków wentylacja odbywa się na zasadzie naturalnego ruchu grawitacyjnego - wynikającego z różnicy gęstości powietrza zimnego i ciepłego. Świeże powietrze z zewnątrz powinno wymieniać się z wilgotnym i ciepłym wewnątrz pomieszczeń. W budownictwie jedno i wielorodzinnym wentylacja grawitacyjna odbywa się przez piony wentylacyjne, do których wloty zaznaczone są kratkami usytuowanymi przede wszystkim w kuchniach i łazienkach. Wspomniane instalacje nie dostarczą jednak świeżego powietrza do innych pomieszczeń, a w szczególności do sypialni czy pokojów dziennych. Jeszcze kilka lat temu wentylacja tych miejsc odbywała się za sprawą… nieszczelnych okien.

Bez świeżego powietrza nie jest dobrze
Nieodpowiedni dopływ powietrza do pomieszczeń może skutkować wieloma niekorzystnymi zjawiskami. Przede wszystkim niewystarczająca wentylacja odbije się na naszym zdrowiu, gdyż braki w wietrzeniu stanowią idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów, a dodatkowo „stojące” powietrze będzie źle wpływać na nasze samopoczucie (szczególnie w czasie trwania sezonu grzewczego), mogąc powodować kłopoty ze snem oraz nudności. Bardziej widoczną konsekwencją braku dobrej cyrkulacji powietrza jest efekt tzw. zaparowanych okien, czyli kondesacja pary wodnej na powierzchni szyby. Woda wówczas odkłada się głównie przy dolnej krawędzi okna nad listwą przyszybową. W jaki więc sposób zadbać o korzystną dla domowników wentylację?

Jak ją zapewnić?
Najprostszym i naturalnym sposobem wentylacji jest wietrzenie pomieszczeń poprzez otwarcie okien. Jednak daje to krótkotrwały efekt, a w sezonie grzewczym wiążę się z wysokimi stratami ciepła. Pomieszczenia są również narażone na zalanie deszczem. Optymalną propozycją są tu okna fabrycznie wyposażone w systemy nawiewników.
- W polskim prawie mamy ustaloną ilość powietrza, która powinna zostać wymieniona i wynosi ona średnio 20m3/h w przeliczeniu na osobę. By spełnić tę normę wystarczy tak naprawdę jedno okno z dużym nawiewnikiem w pomieszczeniu, które nie przekracza 25 m2 powierzchni. Natomiast systemy mikrouchyleń stale, nawet w pozycji zamkniętej okna, dostarczają świeżego powietrza i są aktualnie najlepszym rozwiązaniem problemów występujących przy braku wystarczającej wentylacji
w pomieszczeniach – wyjaśnia Marcin Demski z firmy OKPOL, producenta okien dachowych. Są jednak sytuacje, w których nawiewniki nie będą konieczne, a nawet mogą stanowić przeszkodzę. - Nawiewniki czy systemy mikrowentylacji będą zbędne w przypadku domu z systemem rekuperacji, czyli zaawansowanego systemu wentylacyjnego – dodaje.

Właściwa wentylacja jest niezbędna do komfortowego mieszkania. Jest również podstawą zdrowego funkcjonowania, bo dzięki dostępowi do świeżego powietrza ograniczamy rozwój grzybów i pleśni. Wybierając rozwiązanie w postaci nawiewników zminimalizujemy utratę ciepła i zapewnimy optymalizację kosztów ogrzewania.

 
Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • Jak nie ma snsora to rączką wystarczy pyknąć.
  • 51393, 2017-12-06 12:49:38
 • Właśnie , najważniejszy dopływ powietrza , a więc otwieramy okna i używamy okapu, jak jest funkcja sensor pary to się włącza okap automatycznie.
  • sensor, 2017-12-06 08:48:45
 • Halo @podpowiadacz - plazmowe rewelacja przy alergikach.
  • plazma, 2017-11-28 10:29:13
 • @bBroda - co prawda pochłaniacze pracują w obiegu zamkniętym, ale trzeba umiejętnie z nich korzystać tzn. systematyczna wymiana filtrów w przypadku filtrów węglowych, w przypadku stosowania filtrów aluminiowych- mycie raz na miesiąc, z kolei filtry plazmowe mają gwarancję na kilka lat i działają na zasadzie technologii jonizacyjnej.
  • podpowiadacz, 2017-11-17 09:46:26
 • Wszystko pięknie, ładnie jak możemy sobie zamontować okap,myślę tu o kanale wentylacyjnym, który odprowadza opary,ale w bloku jesteśmy zdani na kratki wentylacyjne..no i na pochłaniacze w obiegu zamkniętym!
  • bBroda, 2017-11-09 09:15:22
 • globalo znam i poważam
  • zastany, 2017-04-25 14:11:28
 • Jeśli mamy otwartą kuchnię to najważniejsze żeby zainwestować w dobry okap który przefiltruje powietrze i absorbuje zapachy. Ja kupiłam na okapykuchenne.pl
  • Kaja, 2017-04-03 21:33:57
 • Czyste powietrze w domu to nie tylko zasługa wietrzenia, otwierania okien itp. To przede wszystkich działanie wentylacji i okapów/pochłaniaczy. Najlepiej takichm które skutecznie absorbują kuchenne zapachy. Polecam zapoznać się z ofertą globalo.pl - to naprawdę rzeczowi fachowcy, i świetne okapy.
  • kaska kas, 2017-02-27 21:39:25

REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA