REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Centralne odkurzanie dla początkujących

  • Autor: Urszula Tatur
  • 11 lis 2016 21:04
Centralne odkurzanie dla początkujących
Vacu USM
Centralne odkurzanie dla początkujących
Centralne odkurzanie dla początkujących
Centralne odkurzanie dla początkujących

System centralnego odkurzania to ciekawe rozwiązanie dla osób budujących dom lub planujących jego gruntowny remont. Centralny odkurzacz pomoże nam posprzątać bez hałasu i konieczności noszenia sprzętu po całym domu.

REKLAMA

Jedną z najważniejszych zalet odkurzacza centralnego jest zupełna eliminacja z cyrkulacji zassanego powietrza – po wstępnym oczyszczeniu jest ono wydmuchiwane na zewnątrz budynku, dzięki czemu powietrze wewnątrz pomieszczenia jest czyste i wolne od wszelkich drobin kurzu. Odgrywa to szczególną rolę w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, alergicy czy osoby z astmą. Aby poodkurzać, wystarczy podłączyć lekki wąż do gniazda ssącego. Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby centralny odkurzacz znalazł się w naszym domu?

Krok 1 – podjęcie decyzji i poprowadzenie instalacji
Decyzję o montażu instalacji centralnego odkurzania należy podjąć już na etapie budowy lub gruntownego remontu domu, ponieważ jego konstrukcja ukryta jest w ścianach i posadzkach. – System centralnego odkurzania składa się z rur PVC połączonych kształtkami, sterującego przewodu elektrycznego oraz jednostki centralnej. Najlepiej prowadzić ją po posadzkach lub ścianach (pod tynkiem lub płytą gipsową) – kluczowa jest jak najmniejsza ilość załamań – tłumaczy Jarosław Mąkola. Montaż instalacji należy powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi.

Krok 2 – rozmieszczenie gniazd ssących
Zasada dotycząca rozmieszczenia gniazd ssących jest stosunkowo prosta – im będzie ich mniej, tym lepiej. Powinniśmy je rozmieścić w takich miejscach, by można było bez problemu odkurzyć wszystkie kondygnacje budynku, a także balkon, taras itp. – Powinniśmy zadbać o to, aby gniazd ssących nie zasłoniły meble czy sprzęty RTV. Dobrym miejscem na ich ulokowanie są okolice futryn czy korytarz. Warto natomiast unikać miejsc znajdujących się np. za drzwiami – przekonuje ekspert marki Vacu USM.

Krok 3 – wybór i lokalizacja jednostki centralnej
Aby odkurzaniu nie towarzyszył hałas, jednostkę centralną warto umieścić w dalszej, mniej uczęszczanej części domu. Pomieszczenie takie musi być też dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Może to być piwnica, kotłownia lub garaż. Najważniejsze byśmy mieli swobodny dostęp do urządzenia – ułatwi to opróżnianie pojemnika na śmieci. Jeśli chodzi o sam wybór konkretnej jednostki, istotne są następujące parametry. – Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim odległość jednostki od ostatniego gniazda ssącego oraz liczba gniazd ssących. Im większa długość rurociągu oraz liczba gniazd, tym większej siły ssącej potrzebujemy – mówi ekspert Vacu USM.

Krok 4 – detale i design
Jednymi z nielicznych elementów centralnego odkurzacza, które możemy dopasować do wystroju naszego wnętrza, są gniazda ssące. Warto wybrać takie, których kolor zbliżony jest do kolorów włączników światła oraz gniazdek elektrycznych. Ostatnim elementem jest wybór akcesoriów. głównym z nich jest wąż ssący – odpowiednia długość, dzięki której uda nam się odkurzyć wszystkie zakamarki domu, to w standardzie około 9 metrów.

Dodatkowo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest także kosz na akcesoria (szczotki, ssawki) ze specjalnym uchwytem umożliwiającym łatwe przechowywanie węża ssącego. Pomoże to utrzymać ład i porządek w domu.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA