REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Akademia Smaku w nowej odsłonie. Będzie zdrowo, smacznie i na sportowo

  • Autor: Urszula Tatur
  • 14 marz 2017 16:12
Akademia Smaku w nowej odsłonie. Będzie zdrowo, smacznie i na sportowo
Akademia Smaku Bosch

Po fantastycznej zeszłorocznej edycji Akademii Smaku – projektu kulinarnego organizowanego przez markę Bosch – w 2017 roku czeka nas nowa, jeszcze ciekawsza edycja, wsparta udziałem nowego członka kapituły – Jacka Bilczyńskiego, znanego trenera personalnego i promotora idei fit.

REKLAMA

Nowa osoba w Kapitule Akademii Smaku Bosch
W tegorocznej Akadami Smaku pojawi się nowy członek Kapituły – Jacek Bilczyński. To znany trener personalny, promotor fit lifestylu oraz autor książek o zdrowym trybie życia. Kojarzony z programów telewizyjnych, bloger i YouTuber. Jest autorem licznych publikacji na temat zdrowego żywienia, prowadzi FIT Akademię, czyli cykl szkoleń dla trenerów i dietetyków. Jacek Bilczyński, jako trener i dietetyk gwiazd będzie dzielił się swoją wiedzą z czytelnikami portalu Akademia Smaku oraz wspierał dotychczasowych ekspertów:
Tomasza Jakubiaka – szefa kuchni stawiającego sprawę smaku na ostrzu noża. Jakubiak to charyzmatyczny i kreatywny kucharz, który poprzez mistrzowskie porady uczy prawdziwej sztuki gotowania.
Tomasza Lacha – blogera kulinarnego, autora Zajadam.pl, publikującego najlepsze przepisy w sieci. Jego znakiem rozpoznawczym są sezonowe produkty i nieustanne poszukiwania nowych wariacji smakowych.

Stawiamy na zdrowe jedzenie i wiedzę!
Myślą przewodnią tegorocznej edycji Akademii Smaku będzie „Zmień kuchnię na dobre!”. Oprócz nauki gotowania, zaproszeni eksperci będą przekonywać i edukować Polaków, że można przyrządzić dania pyszne, tradycyjne i jednocześnie zdrowe. Amatorzy dobrego gotowania mogą spodziewać się wielu konkursów, interaktywnych quizów z zakresu kulinariów, porad i przepisów od kucharzy m.in. w postaci krótkich filmów.


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA