REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

4 Design Days. Kiedy pozbędziemy się brzydoty w architekturze?

  • Autor: Redakcja
  • 19 lut 2018 20:38
4 Design Days. Kiedy pozbędziemy się brzydoty w architekturze?
4 Design Days

Dla wielu mieszkańców Śląska design to styl życia i znak rozpoznawczy regionu. - Z Katowic można czerpać wiele pomysłów. Mamy wiele śmiałych dzieł architektonicznych, które się nie starzeją – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa podczas sesji inauguracyjnej 4 Design Days „Architektura. Co mówią o nas budynki, które stawiamy? Jak architektura reaguje na potrzeby społeczne?”

REKLAMA

Zdaniem marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi dla wielu mieszkańców Śląska design to styl życia i znak rozpoznawczy regionu. Poprzez Zamek Cieszyn czy choćby Śląską Rzecz staramy się pokazać, że Śląsk designem stoi. Coraz więcej jest piękna w naszym kraju – powiedział Wojciech Saługa podczas sesji inauguracyjnej 4 Design Days „Architektura. Co mówią o nas budynki, które stawiamy? Jak architektura reaguje na potrzeby społeczne?”

Prezydent Katowic Marcin Krupa dodał, że z Katowic można czerpać wiele pomysłów. Mamy wiele śmiałych dzieł architektonicznych, które się nie starzeją – przyznał włodarz stolicy Górnego Śląska.

Kiedy pozbędziemy się brzydoty w architekturze?

Robert Konieczny, założyciel KWK Promes twierdzi, że w Polsce jest i ciekawie, i czasem brzydko.

Króluje chaos przestrzenny. Kraj zabudowany jest architekturą jednorodzinną. Proces zmiany tego układu będzie trwał wiele lat. Bardzo ważna jest edukacja i świadomość, że przestrzeń, która nas otacza wpływa na całe życie, bo w chaosie źle się żyje – uważa Robert Konieczny.

Z kolei prof. Ewa Kuryłowicz, wiceprezes zarządu Kuryłowicz & Associates podkreśla, że mamy w Polsce piękne budynki, ale złą urbanistykę.

Jej zmiana wymaga ruchów systemowych. – Polska nie jest wcale taka brzydka. Romantyczna, chaotyczna zabudowa wymaga pracy. Uważam, że z pomocą władz samorządowych uda nam się tę systemowość zaszczepić – tłumaczy prof. Ewa Kuryłowcz.

Zdaniem Roberta Majkuta, CEO, Head of Design Robert Majkut Design architektura zaczyna być bardziej nastawiona na potrzeby człowieka, który będzie jej używał.

Budowa biurowców nie jest już wyłącznie biznesem. Inwestorzy interesują się wyglądem obiektu i jego funkcjonalnością. Niebezpieczny natomiast jest na przykład elitaryzm, który zaczyna się pojawiać choćby w Warszawie. Tak jak w Nowym Jorku – miasto zaczyna być czyste i klarowne, ale dla wybranej grupy ludzi – twierdzi Robert Majkut.

Źródło: propertydesign.pl
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA