
O roli krzesła w aranżacji wnętrz, poszukiwaniu inspiracji i procesie projektowym rozmawiali uczestnicy panelu „Krzesło nową ikoną designu”, który odbył się 25 stycznia br. podczas 4 Design Days w Katowicach.
Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że krzesło należy do najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Zauważmy, że krzesło jest meblem, który towarzyszy nam w każdym pomieszczeniu – podkreślała Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka, właścicielka pracowni Husarska. Wśród jego atutów wymieniali nie tylko różnorodność dostępnych form, ale też wielość obszarów zastosowania. W praktyce większość czasu spędzamy siedząc. Nieważne, czy jesteśmy w domu, w pracy, czy na przykład w samochodzie. I w każdym z tych miejsc znajduje zastosowanie krzesło lub fotel – dodawał Kamil Pienio, prezes firmy Claudie Design.
Co więcej, jak dowodziła Jadwiga Husarska-Sobina, krzesło – w zależności od formy i miejsca zastosowania – ma wpływ także na nasze zachowania i relacje z innymi ludźmi. Tym samym staje się czymś ważniejszym niż tylko elementem wyposażenia wnętrza.
Krzesło należy do najczęściej podrabianych mebli. Nic dziwnego, że podczas dyskusji wielokrotnie pojawiał się wątek inspiracji i kopiowania.
Nie jesteśmy w stanie uciec od pewnych schematów. Nie jest więc w 100% możliwe, żeby zaprojektować całkowicie inne krzesło. W tej sytuacji inspiracja staje się rzeczą normalną. Najważniejsze, żeby nie kopiować jeden do jednego, bo wtedy jest to po prostu kradzież – oceniał Kamil Pienio.
Podobnego zdania był Nikodem Szpunar, projektant, właściciel Szpunar Studio, który zaprojektował już kilkanaście krzeseł wdrożonych do produkcji. Żadne z moich krzeseł nie jest takie samo. Oczywiście, mówi się, że wszystko już było, ale drobne różnice sprawiają, że mamy do czynienia z naprawdę oryginalnym meblem. To jest trochę jak z muzyką – najbardziej nam się podoba to, co już kiedyś słyszeliśmy. Podobnie jest z meblami. Ale już zmiksowanie inspiracji pochodzących z dwóch różnych źródeł daje w efekcie coś zupełnie nowego.
O tym, że nie można uciec od inspiracji, była przekonana także Jadwiga Husarska-Sobina: Nigdy nie projektujemy nowego krzesła, projektujemy tylko jego nowe odsłony. To naturalne, że w projektach cytujemy pewne rozwiązania, które już się wcześniej pojawiły. Kluczem do wyjątkowości często staje się zastosowana technologia.
Rola technologii w procesie projektowym jest nie do przecenienia, co nieustannie podkreślali uczestnicy dyskusji. Technologia bywa inspiracją do powstawania nowych produktów – mówił Nikodem Szpunar. Jego zdaniem, przełomy technologiczne doprowadziły do powstania wielu kultowych mebli.
Przy okazji rozmówcy wskazali interesujący trend aranżacyjny, w którym krzesła odgrywają niepoślednią rolę. Otóż coraz częściej jest ono projektowane w kontekście innych mebli. Rzadko się zdarza, że krzesło występuje samo w aranżacji. Ono gra w pewnym otoczeniu wraz z innymi przedmiotami – mówił Nikodem Szpunar.