
W sobotę, 26 stycznia br., odbyła się sesja tematyczna poświęcona urządzaniu kuchni z myślą o rodzinie. Prelegenci debatowali jak mieszka współczesna polska rodzina, jaką rolę w jej życiu codziennym pełni kuchnia, czy rzeczywiście jest ona sercem domu. W dyskusji zostały też poruszone kwestie wyposażenia, niezbędnych sprzętów oraz rozwiązań zapewniających komfort, bezpieczeństwo i wygodę podczas korzystania z kuchni przez całą rodzinę. Projektanci opowiedzieli o swoich doświadczeniach w aranżacji kuchni rodzinnej oraz podpowiedzieli jakich błędów należy unikać.
Dni otwarte podczas 4 Design Days w Katowicach były doskonałą okazją, by spotkać się z ekspertami w dziedzinie aranżacji wnętrz. W sobotę, 26. stycznia odbył się panel dyskusyjny przygotowany przez redakcję magazynu Świat Łazienek i Kuchni - Kuchnia dla rodziny. Do debaty zostali zaproszeni projektanci i architekci wnętrz, ale i eksperci z dziedziny wyposażenia. Wśród nich arch. Karolina Janczy, arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła, arch. Krzysztof Miruć, arch. Joanna Ochota, arch. Ronald Stańczyk, Mariusz Śliwiński reprezentant marki Grohe oraz arch. Katarzyna Uszok.
Całość poprowadziły Anna Sołomiewicz - redaktor magazynu Łazienka i portalu Łazienka.pl oraz Urszula Tatur - redaktor magazynu Świat Łazienek i Kuchni oraz portalu Mamkuchnie.pl.
Wstępem do rozmowy były prezentacje przygotowane przez uczestników debaty. Pierwsza z nich poświęcona była wyposażeniu kuchni rodzinnej. Redaktor magazynu Świat Łazienek i Kuchni - Urszula Tatur, przedstawiła dostępne na rynku ciekawe rozwiązania dedykowane m.in. do kuchni rodzinnych. Następnie arch. Roland Stańczyk podzielił się z obecnymi obszerna wiedzą z zakresu aranżacji kuchni na podstawie realizacji z ostatnich 15 lat. Tę część debaty zamknęła prezentacja Mariusza Śliwińskiego, przedstawiciel marki Grohe, który przybliżył zebranym słuchaczom m.in. nowoczesne rozwiązania do kuchni.
Część dyskusyjną rozpoczęła ogólna refleksja na tematy tego, jak mieszkają Polacy. "Mieszkamy źle, mamy stare kuchnie - źle urządzone, nieergonomiczne. Mamy bardzo złe przyzwyczajenia, z którymi powinniśmy walczyć i które powinniśmy zmienić" - stwierdził Krzysztof Miruć. "Absolutnie się z tym zgadzam - Małgorzata Mataniak-Pakuła. Zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnie projektowane przed rokiem 90. To są absolutnie złe kuchnie i bardzo często niestety nadal użytkowane i funkcjonujące w rodzinach" - dodała.
"W kuchni przygotowujemy posiłki, dlatego jest ona sercem domu. Z jej projektowaniem jest jednak nieco inaczej - ja już osobiście nie potrafię oddzielić kuchni od salonu" - stwierdziła Joanna Ochota. "Rzeczywiście kuchni jest dziś integralną częścią pokoju dziennego. To już nie jest kuchnia, która mamy oddzielnie w mieszkaniu, ale otwarta strefa dzienna" - zgodziła się ze swoją przedmówczynią Katarzyna Uszok. "Dzięki temu cała rodzina spędza czas w jednym miejscu" - dodała. "Sercem domu są ludzie" - zauważył Roland Stańczyk, a poznanie tych ludzi, odpowiedzenie na ich potrzeby jest kluczem do dobrze zaprojektowanej kuchni.
Ważną kwestią poruszoną podczas debaty była także rola projektanta w urządzaniu kuchni. Jak zauważyła Karolina Janczy, klienci są różni i nie zawsze dysponują wysokimi budżetami. Ważne jest więc, by wsłuchiwać się w ich potrzeby, a nie realizować własne upodobania. "Trzeba podkreślić, że inwestorzy zwracają się z różnymi budżetami i coraz więcej jest takich realizacji, w których nie mamy zbyt wiele środków przeznaczonych na kuchnię, ale inwestor potrzebuje wsparcia i fachowej porady, co do maksymalnie wykorzystanej przestrzeni. Nie staramy się już sami realizować swoich pomysłów, tylko szukamy wsparcia w projektancie" - mówiła architekt. "Tak jak tu siedzimy, każdy z nas jest inny - konkludowała Joanna Ochota. "Nie każdy potrafi projektować ekskluzywne rzeczy i nie każdy potrafi projektować małe wnętrza, w których trzeba walczyć o każdy metr. Jest sztuką urządzić i jedno, i drugie."