REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Skandynawska jadalnia w objęciach Prowansji

  • Autor: Urszula Tatur
  • 20 lis 2017 13:28
Skandynawska jadalnia w objęciach Prowansji
Jadalnia Kasper. Meblarnia
Skandynawska jadalnia w objęciach Prowansji
Skandynawska jadalnia w objęciach Prowansji
Skandynawska jadalnia w objęciach Prowansji
Skandynawska jadalnia w objęciach Prowansji

Zamiast stawiać wszystko na jedną kartę, zgarnij całą stylistyczną pulę. Przedstawiamy trzy pomysły na skandynawską jadalnię, z obcym stylistycznie akcentem.

REKLAMA

Inspiracja skandynawskim stylem nie musi opierać się na aranżacji w bieli. W końcu korzenie skandynawskiego stylu są mocno osadzone w naturze. W przeciwieństwie do Skandynawii, polski krajobraz nie jest zdominowany przez biel, nawet zimą. Mamy zatem dobre usprawiedliwienie do łamania konwencji. W naszym regionie mamy feerie barw, od których trudno się odciąć, dlatego zamiast decydować się na całkowitą biel, najlepiej uczynić z koloru bazę. Niech postawę stanowią białe meble, które są inwestycją na lata. Pozostałe elementy wyposażenia częściej ulegają zmianie i to dzięki nim można łatwo odmienić wnętrze, a nawet zaprosić do niego jednocześnie kilka stylów. Dzięki temu unikniemy presji dokładnego odwzorowania jednego stylu, z którego później trudno się wyrwać.
Przedstawiamy trzy pomysły na skandynawską jadalnię, z obcym stylistycznie akcentem.

Amadeusz w stylu rustykalnym
Skandynawski styl ma dużo wspólnego z polskim, tradycyjnym domem, gdzie centrum stanowił solidny stół przykryty białym, wykrochmalonym obrusem. Obecnie sercem domu jest oś sofa-telewizor, a stół czeka na swój rzadko spotykany moment, w którym cała rodzina zasiada do wspólnego posiłku.
Stół w stylu skandynawskim Amadeusz, z litego drewna, z blatem zbitym z desek, nawiązuje do czasów świetności rodzinnych spotkań przy stole. W towarzystwie prostej, solidnej ławy, oraz mebli z naturalnego drewna, stworzył miejsce zachęcające nie tylko do spożywania posiłków, ale przede wszystkim towarzyskich spotkań, przy dobrym winie.
W domu niewiele potrzeba do stworzenia podobnego klimatu. Wystarczy uratować od zapomnienia rodzinne meble, również pokryte politurą, stare deski, oraz dodać elementy z surowego drewna, aby stworzyć polską Skandynawię.

Kasper trzyma z Prowansją

Zieleń coraz odważniej wkracza do mieszkań, nie tylko w postaci roślin, ale również mebli. Trendy na przyszły rok premiują głębokie odcienie zieleni, szmaragd oraz odcienie militarne. W przypadku skandynawskich inspiracji zieleń pojawia się głównie w postaci ciemnozielonych roślin, takich jak monstera, oraz sukulentów. W naszej stylizacji wykorzystano jaśniejsze odcienie zieleni, zielonego groszku oraz młodej trawy. Przy stole Kasper, o konstrukcji solidnej ławy, postawiono spójną stylistycznie ławkę oraz gięte krzesła w kolorze zielonego groszku. Prowansalski akcent podkreśla drewniana skrzynka z kwiatami i ziołami.
Jeśli chcemy stworzyć podobny klimat w swojej jadalni, podstawą aranżacji będzie stół na krzyżakach oraz gięte krzesła, niekoniecznie w kolorze zielonym. Jako uzupełnienie – prowansalskie dodatki, żywe rośliny o drobnych liściach, koronkowy obrus lub siedziska na krzesła.
Leny po angielsku

Wytworną jadalnie stworzono przy pomocy dwóch mocnych akcentów: skandynawskiego stołu Leny oraz imponującej witryny w stylu wiktoriańskim. Przestronne pomieszczenie podkreślają wysokie okna oraz połączenie jadalni z salonem. Angielskie inspiracje można również dostrzec w dawno nie widzianej zasłonie w kratę oraz białych, giętych krzesłach. Wnętrze jest pozbawione elementów dekoracyjnych, które są wizytówką angielskiego stylu. W zamian otrzymujemy surową, skandynawską przestrzeń oraz maksymalnie wykorzystanie światła dziennego.
W domu uzyskanie efektu przestrzeni jest możliwe poprzez ograniczenie elementów dekoracyjnych na rzecz dużego stołu, przy którym zbierze się cała rodzina, oraz widowiskowej witryny lub kredensu w stylu angielskim.
Zachęcamy do łamania konwencji, aby odkryć, że styl skandynawski nie musi kończyć się na bieli. Biały to tylko początek aranżacyjnej przemiany.

 
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA