×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Natura we wnętrzach. Czas na żywicę

Natura we wnętrzach. Czas na żywicę

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 19 marz 2017 18:55
Zaktualizowano: 19 marz 2017 18:58

Spośród wszystkich dostępnych materiałów pochodzenia naturalnego, wiele znalazło zastosowanie w przemyśle meblarskim i stanowi źródło inspiracji dla wielu projektantów. Najpopularniejszym jest oczywiście drewno, ale wraz ze wzrastającym zapotrzebowaniem na innowacje, coraz częściej sięgamy po niecodzienne połączenia oraz materiały.

Czym jest żywica?
Żywica znana jest człowiekowi od setek lat i wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Trudno jednak jednoznacznie opisać czym jest żywica. Jej skład to niejeden związek, a mieszanina wielu fenoli i terpentyn. Można jednak dokonać podziału na żywicę naturalną i syntetyczną. Dalszy podział naturalnych żywic jest jednak niezmiernie trudny. Da się je również sklasyfikować ze względu na pochodzenie, wiek, sposób pozyskania, zastosowania lub właściwości fizyko-chemiczne. Jakiego jednak podziału nie dokonamy, możemy powiedzieć, że każda z pozyskanych żywic doskonale nadaje się do naszych wnętrz. A w jaki sposób? O tym dalej…

Żywica pod stopami.
Zaczynając od podłogi, żywica wchodzi na salony właśnie w tej postaci. Żywice epoksydowe i poliuretanowe ze względu na wytrzymałość mechaniczną i termiczną oraz łatwość w utrzymaniu znajdują zastosowanie, jako posadzki na zewnątrz (tarasach, balkonach) oraz w pomieszczeniach (halach, biurowcach). Co prawda niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie w mieszkaniu, ponieważ zastosowanie żywicy na podłogi wymaga także odpowiedniego wnętrza w stylu nowoczesnym. Takie rozwiązanie zyskuje jednak coraz to więcej zwolenników wskutek najnowszej propozycji jaką jest tworzenie wzorów 3D właśnie z żywic, które zrewolucjonizowało branże podłogową.

Żywica we wnętrzach.
Oprócz oczywistych wielkopowierzchniowych zastosowań żywicy, interesujące jest również wykorzystanie jej w finezyjny sposób. W meblach drewnianych może się ona pojawiać, jednak z reguły jej występowanie jest niepożądane, pomimo że świadczy ono o jakości drewna, z którego wykonany jest mebel.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także