REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Meble do jadalni: rola detalu

  • Autor: Urszula Tatur
  • 22 lis 2016 19:37
Meble do jadalni: rola detalu
Fot. Mebin
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu
Meble do jadalni: rola detalu

Detal jest ważny — podkreśla wyjątkowy styl, zdobi, pozwala rozpoznać markę, bywa znakiem szczególnym producenta. Nie odgrywa pierwszorzędnej roli przy zakupie mebli, ale jest przysłowiowym języczkiem u wagi decydującym o ich wyborze.

REKLAMA

Co decyduje o sukcesie rynkowym mebli? Czy udany projekt, naturalne materiały, funkcjonalność i dobry design są wystarczające, aby kolekcja wzbudziła zainteresowanie poszukującego oryginalnych i nowych rozwiązań, aby została zauważona wśród wielu innych starannie przemyślanych koncepcji mebli? W czym tkwi tajemnica niepowtarzalności i jak ją odnaleźć w skądinąd, seryjnych produkcjach? Z pewnością większość tych pytań można by sprowadzić do podstawowego pytania o jakość. Jednak nawet gdy jesteśmy przekonani, że mamy do czynienia z produktem wysokiej klasy, warto jeszcze zwrócić uwagę na detal, bo to on często przesądza o całości, jest potwierdzeniem mistrzowskiego kunsztu i kropką nad „i” decydującą o naszym wyborze.

Parafrazując ludowe przysłowie diabeł tkwi w szczegółach przyjrzyjmy, się kilku współczesnym kolekcjom mebli do salonu. Wszystkie z udziałem litego drewna i naturalnych oklein, dobrze zaprojektowane, zgodnie z zasadami ergonomii, o charakterystycznych liniach wzorniczych, które opierają się próbie czasu, choć nie są im obce wpływy aktualnych trendów w meblarstwie.
Dwie z nich – Wiktoria i Opium należą do nieprzemijającej klasyki – stylu wytwornych pałacowych wnętrz i reprezentacyjnych gabinetów. Meble z frontami z litego drewna, o linii prostej lub efektownie zaokrąglonych elementach, posadowione na lekkich, ładnie wyprofilowanych nóżkach przyciągają uwagę finezją wykończeń i dopracowanych detali. Dyskretnie oświetlone wnętrza serwantek, barków i witryn wydobywają piękno przedmiotów codziennego użytku. Zdobienia i frezy we frontach oraz gustownie dobrane uchwyty drzwiczek i szuflad korespondują ze stylizowaną formą i niebanalną kolorystyką mebli — czereśnia (Opium) lub venge patyna (Wiktoria). Mimo iż meble zostały wyprodukowane w najnowszej technologii, uważny obserwator patrząc na nie z bliska będzie miał wrażenie jakby każdy element został pieczołowicie wykonany i ręcznie wypolerowany przez mistrza stolarskiego rzemiosła.

Inne w wyrazie są nowoczesne kolekcje utrzymane w duchu minimalizmu. Proste, geometryczne formy są jeszcze bardziej atrakcyjne w zbliżeniu. Kubiczna szafka – barek Elegante urzeka dużymi płaszczyznami nienagannie gładkich powierzchni frontów sąsiadującymi z przeszkloną wystawą. Ozdobą są delikatne refleksy oświetlenia LED zza przyciemnionego szkła i egzotyczna uroda okleiny palisander Rio zestawiona z czarnymi wstawkami.
Stabilne, masywne, ciężkie, do nowoczesnych apartamentów w stylu modern — takie są bryły Sempre pochodzące z designerskiej kolekcji mebli do salonu i sypialni. System push to open jest zamierzony — pozwala uniknąć zbędnych uchwytów i podkreśla surowe oblicze bryły. Wspaniałe drewniane fronty o ciekawej strukturze usłojenia i naturalna okleina w ciepłym wybarwieniu rustikal lub brąz antyczny nieco łagodzą tę surowość. Niezwykle staranny sposób wykończenia blatów, a zwłaszcza górnych krawędzi drzwi i szuflad ściętych pod kątem sprawia, że uzyskano optyczny efekt głębi a stateczne szafki, komody i barki wyglądają jeszcze bardziej intrygująco.
Połączenia materiałowe urozmaicają, pełnią funkcję dekoracyjną i użytkową. Tak jest ze szkłem Lacobel, którego ciemne tafle mogą stanowić blaty lub wkomponowane we fronty uzupełniać architekturę bryły (Maganda, Verano). Innym interesującym rozwiązaniem są elementy tapicerowane tkaniną obiciową lub skórą ekologiczną. Zestawienie ciemnych frontów w wybarwieniu orzecha antycznego z geometrycznym deseniem w kolorze wanilii tworzy naprawdę udaną kompozycję (Verano).
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA