REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak dbać o porcelanę?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 23 sie 2016 20:30
Jak dbać o porcelanę?
Fot. Ćmielów.
Jak dbać o porcelanę?
Jak dbać o porcelanę?
Jak dbać o porcelanę?
Jak dbać o porcelanę?

Porcelanowe zastawy cieszą się coraz większą popularnością i przeżywają swój renesans na polskich stołach. To w jaki sposób czyścić i pielęgnować eleganckie filiżanki, stylowe imbryki i efektowne zastawy porcelanowe radzi Główny Technolog Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Anna Rutkowska.

REKLAMA

Idąc z duchem czasu eksperymentujemy z wyposażeniem wnętrz i przedmiotami codziennego użytku. Nadajemy im nowe funkcje, które odpowiadają naszym bieżącym potrzebom. Wyciągamy porcelanowe kolekcje z kredensów i używamy ich na co dzień, ponieważ chcemy i potrzebujemy otaczać się pięknymi rzeczami. Jednak w jaki sposób należy je czyścić i konserwować, by cieszyły nasze oczy przez lata?
Prawdy i mity o czyszczeniu porcelany:

1. Ręcznie wykonana porcelana wymaga wyjątkowego traktowania
Niby banał, a jednak warto tę regułę wprowadzić w życie. Przechowując porcelanowe kolekcje należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie elementy, przekładając talarze papierowym ręcznikiem. W ten sposób ochronimy je przed porysowaniem.

2. Mycie w zmywarce szkodzi porcelanie?
Obecna technologia wykonywania porcelany, jak i ta stosowana w nowoczesnych zmywarkach pozwalana na mycie jej w tego typu urządzeniach. Jednak należy pamiętać, że porcelana cienkościenna jest subtelnym materiałem, który podczas czyszczenia wymaga wyjątkowej troski. Aby odpowiednio o nią zadbać, warto korzystać z dedykowanych programów mycia oraz delikatnych detergentów. Układajmy porcelanę w zmywarce w taki sposób, aby poszczególne elementy nie stykały się ze sobą. Dzięki temu unikniemy zadrapań i uszkodzeń szkliwa porcelany. W większości wypadków producenci zalecają ręczne czyszczenie porcelany za pomocą płynu do mycia naczyń i miękkiej ściereczki z mikrofibry.

3. Czego lepiej nie robić?
Chcąc cieszyć się porcelanową zastawą przez długie lata nie należy na przykład narażać jej na duże wahania temperatur. Szybkie przełożenie porcelany z lodówki do mikrofalówki może spowodować pęknięcie jej powierzchni. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolekcje zdobione złotem lub platyną, ich z kolei nie powinniśmy w żadnym wypadku umieszczać w mikrofalówkach.

4. Uciążliwe plamy z przeszłości
Jeśli chcemy wskrzesić stary, zapomniany porcelanowy serwis, który naznaczony jest nieestetycznymi przebarwieniami możemy spróbować wyczyścić go ręcznie za pomocą pasty z sody oczyszczonej i cieplej wody. Taką mieszankę należy nałożyć na poszczególne elementy i zostawić na 10-15 minut. Po tym czasie plama powinna zniknąć. Dzięki temu materiał znowu nabierze blasku i charakterystycznego śnieżno-białego koloru.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA