×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jadalnia w stylu śródziemnomorskim: praktyczne porady

Jadalnia w stylu śródziemnomorskim: praktyczne porady

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 13 cze 2016 16:00

Kąpiel słoneczna na białym piasku, odpoczynek w wiklinowym fotelu za zamkniętymi turkusowymi okiennicami i orzeźwiająca kąpiel w łazience w kolorach ziemi… Styl śródziemnomorski we wnętrzach przywołuje skojarzenia z malowniczymi uliczkami Grecji i wyrazistymi detalami o hiszpańskim rodowodzie. Zastanawiasz się, jak wprowadzić ten różnorodny i przyjazny domownikom styl do swojego wnętrza? Poznaj 5 propozycji na jadalnię w południowym stylu.

Styl śródziemnomorski należy do bardzo eklektycznych – łączy w sobie nie tylko charakterystyczne elementy kultur wielu krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego, takich jak Grecja, Hiszpania, Francja czy Turcja i Maroko. Widoczny jest także wpływ utrwalonych współczesnych stylów: rustykalnego, prowansalskiego czy shabby chic.

Jak sprawić, by ta kompozycja aranżacyjna, idealna do nasłonecznionych pomieszczeń, zagościła także w Twoim domu?

1. Białe plaże: wybierz kolor hiszpańskich piasków
Biel to podstawowa barwa wykorzystywana w śródziemnomorskich aranżacjach. Stanowi nie tylko neutralną bazę, którą następnie ożywia się bardziej wyrazistymi kolorami, na przykład na ścianach. Na ten kolor najczęściej wybarwia się meble – białe stoły, krzesła i komody stanowią nieodłączny element wyposażenia domu w śródziemnomorskim stylu.
Możesz wybrać proste geometryczne kształty w greckim stylu lub lżejsze, z charakterystycznymi zakrzywionymi liniami, przywołującymi na myśl estetykę prowansalską. Dobrym pomysłem jest także łączenie bieli wyposażenia z naturalnym brązem.

2. Zasada: autentyczność, czyli wykorzystaj naturalne materiały
Grecy są narodem, który cechuje niezwykła serdeczność i otwartość wobec innych. Mieszkaniec Aten niczego nie udaje – pozostaje sobą, nawet pomimo wad. Jeśli chcesz przybliżyć się do tej niezwykłej kultury, aranżując wnętrze, działaj w podobny sposób. Wybieraj wszystko to, co naturalne, i pamiętaj – nie wszystko musi być idealne!
Zacznij od wyboru materiału na meble i zdecyduj się na prawdziwe drewno. Jeśli chcesz spotęgować wrażenie autentyczności, kup meble lub akcesoria o naturalnym, brązowym wybarwieniu. Nie jest perfekcyjnie gładkie? To świetnie! Wybieraj takie z widocznym rysunkiem drewna, a także o nierównomiernie rozprowadzonej powierzchni w stylu shabby chic.
Dobrym pomysłem okaże się także wykorzystanie innych naturalnych materiałów, takich jak len czy wiklina. Nie całkiem miękka, oddychająca tkanina sprawdzi się zwłaszcza podczas lata. Wiklinowy kosz efektownie dopełni białe meble.

3. Morska przygoda – zdecyduj się na odcienie niebieskiego
Styl śródziemnomorski, jak sama nazwa wskazuje, odwołuje się do motywu morza. W aranżacjach tego typu, zwłaszcza nawiązujących do estetyki wykorzystywanej przez Greków, występują więc odcienie granatu, błękity i turkusy.
Przełamanie tradycyjnej bieli kolorem niebieskim to podstawowy zabieg, wykorzystywany przez projektantów tworzących wnętrza w stylu śródziemnomorskim. Na kanapę okrytą jasnym pokrowcem czy białe krzesło połóż niebieskie poduszki, a białe łóżko przykryj błękitną narzutą. Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej koloru, zdecyduj się na turkusowy pokrowiec.
Możesz pobawić się także deseniami – poza klasycznymi pasami biało-granatowymi wybierz połączenie niebieskiego z kolorem żółtym lub zielonym. Takie rozwiązania sprawdzą się również w ogrodzie.

4. Ahoj, kapitanie! Dobierz marynistyczne dodatki
Wnętrzarskie nawiązanie do morza nie opiera się wyłącznie na użyciu niebieskiego koloru. To przede wszystkim odwołanie do tradycji marynarskich i życia na łodzi.
Jakie dodatki najlepiej sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu śródziemnomorskim? Z pewnością będą to detale w kształcie steru łodzi, koła ratunkowego, kotwicy czy marynarskich pasów. Przyda się także ceramika z motywami muszli.

5. Szczypta egzotyki – postaw na detale rodem z Maroka
Różnorodność stylu południowego jest nie do przecenienia. Pamiętaj, że basen Morza Śródziemnego gromadzi nie tylko europejskie wzorce estetyczne, lecz także wpływy wyjątkowo bogatej kultury afrykańskiej. Aranżację Twojego wnętrza w stylu śródziemnomorskim wzbogaci zatem bogate zdobnictwo o marokańskim pochodzeniu.
Jeśli wykorzystałaś w swoim domu wyraziste turkusy, zdecyduj się na ceramikę w jasnych odcieniach. Wybierz delikatne geometryczne wzory i desenie w tradycyjne marokańskie koniczynki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także