REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jadalnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 19 paź 2016 11:00
Jadalnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?
Meble Wójcik
Jadalnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?
Jadalnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?
Jadalnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?
Jadalnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?

Sielski styl z południa Francji jest nieśmiertelny. Jego rustykalny, ciepły i przytulny charakter niezmiennie urzeka i sprawia, że chcemy, żeby zagościł także w naszych mieszkaniach.

REKLAMA

Aby wprowadzić styl prowansalski we własnym domu, nie musimy sprowadzać oryginałów specjalnie z Prowansji. Umiejętne wykorzystanie kolorów, ozdób i odpowiednich mebli pozwoli poczuć słoneczny klimat mimo coraz chłodniejszych dni za oknem.

Postaw na dodatki
Nie musisz decydować się na generalny remont, aby poczuć klimat słonecznej Prowansji. Urok prowansalskich domów w dużej mierze wynika z zastosowania prostych dodatków, które bez problemu możesz wykorzystać w swoim mieszkaniu. Przede wszystkim postaw na naturę – pachnąca lawenda i świeże zioła stworzą beztroski nastrój francuskiej wsi. Doskonale uzupełnią go także rozmaite tkaniny z roślinnymi haftami, zdobne poduszki i narzuty. Nie mniej ważne są wiklinowe kosze, ceramiczne naczynia, szklane słoiki, butelki czy karafki. Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są też metalowe okucia. Możesz do nich nawiązać na przykład dzięki takim dodatkom, jak metalowy wieszak, uchwyt na klucze, haczyki kuchenne lub ozdobne klatki dla ptaków.

Baw się kolorami
Przy doborze dodatków lub mebli koniecznie pamiętaj o kolorach, które definiują klimatyczny styl prowansalski. Są te przede wszystkim barwy nawiązujące do prowansalskiego krajobrazu – lawendowy, lekki fiolet, słoneczne odcienie żółci, błękit nieba oraz biele i szarości. Naturalne, spokojne barwy przekładają się na atmosferę całego wnętrza i sprawiają, że jest ono przytulne, pełne spokoju, harmonii i elegancji. Oczywiście najbardziej charakterystyczny jest naturalny kolor lawendowy. Nie tylko żywa roślina może go reprezentować. Postaraj się także o dodatki w fioletowym odcieniu. Odważni mogą również wypróbować ten kolor na jednej ze ścian.

Wybierz elegancką prostotę
– Meble w stylu prowansalskim są proste i surowe. W ich kolorystyce dominuje biel, którą uzupełniają drewniane lub szare, kamienne wykończenia – mówi Ewelina Wójcik, ekspert marki Meble Wójcik. – Styl prowansalski jest ciągle w modzie, dlatego specjalnie dla miłośników lawendowych pól i słonecznego południa Francji stworzyliśmy nową kolekcję Provence, która w naszym wydaniu przełamana jest nutą nowoczesności. Wybierając meble w stylu prowansalskim, należy zwrócić szczególną uwagę na materiały. Białe drewno jest doskonałym fundamentem do stworzenia spójnej całości. Można je dowolnie uzupełniać kamiennymi lub ciemnymi drewnianymi elementami – blatami bądź wieńcami górnymi. Ważna jest też forma mebli, która często zbliża się do podstawowych, najprostszych rozwiązań. – Kwintesencją niebanalnej prostoty prowansalskiego stylu na przykładzie kolekcji Provence są ascetyczne ławy zastępujące krzesła –– dodaje Ewelina Wójcik.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA