×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jadalnia w ogrodzie: geometria ponad wszystko

Jadalnia w ogrodzie: geometria ponad wszystko

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 25 sie 2016 20:00
Zaktualizowano: 26 sie 2016 07:37

Optyczna gra linii, brak zbędnych elementów, przejrzystość i prostota – tak w skrócie można opisać niebanalną kompozycję nowoczesnego ogrodu. Jak stworzyć elegancką i ponadczasową aranżację wokół domu? Odpowiedź brzmi: zwróć się ku geometrii, zachowaj spójność.

Spójność, proste wzory i wyważone proporcje wyznaczają nowy kierunek w architekturze Do osiągnięcia balansu między geometrią posesji a konstrukcją obiektu zachęca nowa generacja projektantów, ceniących sobie minimalizm i prostotę. W efekcie synonimem perfekcji jest dziś odpowiednie zestawienie całości: materiałów nawierzchniowych, reprezentacyjnych roślin i dodatków utrzymanych w estetyce nowoczesnego designu.

Prostokąty i kwadraty

Zwrot ku geometrii i prostym formom pozwala perfekcyjnie dopełnić przydomową przestrzeń. Szczególnie jeżeli dom jest utrzymany w modernistycznym stylu, a nieskomplikowaną bryłę ubogaca elewacja z drewna lub panoramiczne przeszklenia. – Nowoczesny ogród to doskonały sposób aranżacji przestrzeni w modernistycznej zabudowie. Świetnie komponuje się z minimalistycznymi kompozycjami i koncepcjami rodem z dużych miast. Aby całość była szykowna i bezpretensjonalna, musi być jednak integralna z projektem domu. Ogród w takim stylu jest traktowany jako wizytówka nieruchomości, kolejne pomieszczenie i powinien stanowić kontynuację jej architektury – tłumaczy Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.

Okiełznać formę

Projekt nowoczesnego ogrodu opiera się na minimalizmie kompozycyjnym. Oznacza to, że w jego aranżacji przeważają proste linie, formy geometryczne i gładkie płaszczyzny, które łączą zadbany trawnik z podjazdem lub tarasem z dużych płyt czy np. basenem z lustrem wody na poziomie nawierzchni.

– Otoczenie nowoczesnego domu sprowadza się tylko i wyłącznie do niezbędnych elementów. W konsekwencji zwykle brakuje w nich altan, czy palenisk i kompostowników, które dotychczas były nieodłącznym elementem wielu ogrodów, dlatego tym istotniejszy jest rozważny dobór roślin, materiałów nawierzchniowych oraz mebli. Te po prostu powinny być nietuzinkowe i najlepszej jakości – dodaje Wojciech Średniawa.

Dobrze przemyślana, zrównoważona kompozycja pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń i wytyczyć strefy funkcjonalne. Mimo że charakter ogrodu nowoczesnego jest bardziej zbliżony do stylu formalnego, niż do rustykalnego, może on być z powodzeniem tak komfortowy, jak i funkcjonalny. By połączyć oba te elementy warto skorzystać z usług doświadczonego projektanta, dobrze znającego specyfikę proponowanych produktów.

Możliwości na wyciągnięcie ręki

Nie wszystko, co perfekcyjne musi być jednocześnie trudne do osiągnięcia. Wyjątkową przestrzeń uzyskamy dzięki wykorzystaniu dużych, monochromatycznych płyt betonowych położonych w sąsiedztwie piętrowo posadzonych traw. – Szare płyty o gładkiej powierzchni i z wyważoną linią, takie jak Polbruk MultiComplex czy Polbruk Magna, są kwintesencją nowoczesności. Kontrastują z budynkami o ciemnej elewacji, są również świetnym dopełnieniem obiektów o białej fasadzie, w efekcie czego zostaje podkreślony prestiż i elegancja domu, a cała aranżacja osiąga luksusowy, ponadczasowy charakter. Ponadto nawierzchnia wykonana z takich płyt charakteryzuje się właściwą dla betonu trwałością i wysoką odpornością na obciążenia – tłumaczy Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.

Nowoczesną aranżację, którą współtworzą wielkoformatowe płyty betonowe, warto uzupełnić trawnikiem i prostymi reprezentacyjnymi trawami zimnolubnymi oraz elementami małej architektury. Można wykorzystać na przykład murek oporowy, bądź stopnie schodowe do stworzenia nowoczesnych siedzisk. Wyrafinowaną koncepcję z powodzeniem uzupełnią kreatywnie zaprojektowane detale np. ławka ogrodowa połączona z donicą. Inspirujące i przełamujące monochromatyczność elementów okaże się umiejętne zastosowanie oświetlenia oraz umeblowanie w intensywnych, jaskrawych kolorach.

Zastosowanie dużych płyt betonowych, efektownie prezentujących się traw dekoracyjnych oraz oryginalnych dodatków pełniących określoną rolę – tak w skrócie brzmi przepis na atrakcyjny ogród w nowoczesnym stylu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także