REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ergonomia siedzenia, czyli jak wybrać krzesło

  • Autor: Urszula Tatur
  • 25 sie 2016 08:00
Ergonomia siedzenia, czyli jak wybrać krzesło
Projekt Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz.

Krzesła stanowią jedno z największych wyzwań dla projektantów. I tak jak stworzenie dobrego projektu nie jest wcale łatwe, tak samo jego zakup tylko pozornie wydaje się prosty.

REKLAMA

Decydując się na kupno krzesła lub fotela biurowego, nie powinniśmy kierować się wyłącznie względami estetycznymi czy obowiązującymi trendami – równie istotna jest ich ergonomia i funkcjonalność. Codzienne spędzanie w pozycji siedzącej już dwóch godzin ma znaczący wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Warto więc dobrze przemyśleć wybór krzesła, aby było nie tylko ozdobą wnętrza, ale także zapewniało właściwy komfort siedzenia.

Funkcjonalność i design
Kupując krzesła do jadalni, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, która zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane, wielkość oraz - w zależności od przeznaczenia - kształtu.
Najczęściej do produkcji krzeseł używa się oczywiście drewna. Stosowane są różne rodzaje tego surowca, co sprawia, że drewniane modele różnią się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami. – Najpopularniejsze są krzesła bukowe lub dębowe. Drewno z tych gatunków ma bardzo zwartą i gęstą budowę, dzięki czemu jest odporne na uszkodzenia i obciążenia mechaniczne – mówi Piotr Leżoń, ekspert z Agata Meble.

Wybierając krzesło drewniane, warto zastanowić się, czy chcemy mieć model w całości drewniany, czy też z tapicerowanym siedziskiem lub obiciem. Modele tapicerowane są wygodniejsze, ale trzeba pamiętać, że obicie musi pasować do aranżacji danego pomieszczenia. Obecnie można znaleźć także wiele propozycji krzeseł wykonanych z innych materiałów. - Warte polecenia są m.in. modele skonstruowane z poliwęglanu. Jest to nowoczesny materiał, który łączy lekką konstrukcję z niezwykłą trwałością. Krzesła te są również ciekawą ozdobą wnętrz – materiał jest transparenty i dostępny w różnych kolorach – komentuje Piotr Leżoń.

Zdrowe krzesło
Gdy już zdecydujemy się na konkretny materiał, należy zwrócić uwagę na właściwe profilowanie. Tylko krzesła o ergonomicznym kształcie gwarantują odpowiedni komfort siedzenia i zapobiegają trwałym zmianom naszej postawy ciała. Ważny w tym kontekście jest profil oparcia, który decyduje, czy siedzimy w prawidłowej pozycji. Niezawodnym sposobem na sprawdzenie, czy dany model nam odpowiada, jest oczywiście wypróbowanie go.

Na koniec nie zapomnijmy również zwrócić uwagi na dodatkowe funkcje krzeseł. W przypadku małych przestrzeni przydatna jest możliwość sztaplowania, czyli nakładania jednego krzesła na drugie, co ułatwia ich przechowywanie. Natomiast jeśli szukamy krzeseł na taras lub do ogrodu, warto zdecydować się na model odporny na warunki atmosferyczne, co zdecydowanie przedłuża żywotność mebli.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA