×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Czas nalewek i likierów

Czas nalewek i likierów

Autor: U.T.
Dodano: 27 paź 2018 14:08
Zaktualizowano: 27 paź 2018 20:31

Długie jesienne i zimowe wieczory to czas nalewek i likierów. Te aromatyczne alkohole często wytwarzane są domowymi sposobami, a wiele osób traktuje ich robienie jako swoje hobby i z dumą częstuje gości efektami swojej pracy. Trzeba przyznać, że wiele z tych trunków nie ma sobie równych i w pełni zasługuje na oprawę ze szlachetnego kryształu.

Aromatyczna ratafia, rubinowa wiśniówka, orzechówka wspomagająca trawienie i rozgrzewająca malinówka. Słodki ajerkoniak, lubiana szczególnie przez panów porterówka, likier kawowy, kukułkowy lub ze skondensowanego mleka – przepisów na domowe alkohole jest całe mnóstwo, a każdy kto je przyrządza ma własne sekrety, których czasem pilnie strzeże. Proporcje składników, czas leżakowania – wszystko to ma wpływ na finalny efekt.

Nalewki i likiery to świetny sposób, by zagospodarować owoce i zioła z własnego ogrodu czy działki lub pobliskiego lasu. Gdy dzień stanie się krótki, a my więcej czasu będziemy spędzać w domu ich smak przypomina nam lato i jesień – czas obfitości i bogactwa darów natury. Przygotowywanie domowych trunków to jedna z polskich kulinarnych tradycji – o tym, jak jest popularna, można się przekonać odwiedzając liczne festiwale i konkursy nalewek, gdzie ze swoimi wyrobami stają w szranki zarówno panowie, jak i panie.

Kieliszek nalewki lub likieru w zależności od smaku może nam służyć jako zakończenie obiadu, tzw. digestive - jego rolę najlepiej pełnią nalewki ziołowe i orzechowe. Owocowa nalewka może towarzyszyć deserowi lub herbacie, a mleczny, kawowy czy czekoladowy likier – filiżance kawy. Gdy zimą wracamy zziębnięci do domu malinowa, miodowa lub cytrynowa nalewka pomoże nam się rozgrzać.
Nalewki lub likiery pije się w małych kieliszkach na nóżce, o kształcie tulipana, a serwuje na stół w niewielkich kryształowych karafkach, najczęściej zaokrąglonych lub wysmukłych. W ofercie Huty szkła Kryształowego Julia można je znaleźć niemal we wszystkich kolekcjach – m. in. Caro, Linea, Vertigo, Aeris, oraz wśród naczyń zdobionych szlifami Młynek i Ananas. To chyba najlepszy dowód na to, jak bardzo popularne są te trunki.

Nalewki wytrawne i półwytrawne podaje się schłodzone, w temperaturze 6-8 stopni , a słodkie w temperaturze pokojowej. Podobnie jest ze słodszymi i gęstszymi oraz bardziej wysokoprocentowymi likierami – im smak bardziej zdecydowany, korzenny czy ziołowy tym bardziej schłodzony ma być alkohol. Adwokat, likiery anyżkowe, cytrusowe czy kminkowe najlepiej smakują w temperaturze 8-10 stopni, ziołowe czy korzenne - 10-12, a owocowe, czekoladowe, migdałowe czy orzechowe -12-24 stopni.

Tu warto zwrócić uwagę, że jeśli po posiłku czy towarzyskim spotkaniu zostanie nam w karafce resztka alkoholu należy przelać ją do szczelnego naczynia i przechowywać w ciemnym miejscu – w karafce, której korek nigdy nie jest idealnie szczelny, alkohol się ulatnia, a trunek wystawiony na działanie promieni słonecznych traci swój piękny kolor.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także