×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Aranżacja jadalni - meble a wykończenie ścian

Aranżacja jadalni - meble a wykończenie ścian

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 08 lis 2016 11:00

Meble do jadalni wymagają szczególnej oprawy, aby mogły ukazać całe swoje piękno, dlatego tak ważny jest rodzaj wykończenia ścian w pomieszczeniu. Powłoka malarska, tapeta, okładzina kamienna, a może cegła klinkierowa? Wybór jest ogromny, zanim jednak zdecydujemy którą opcję wybrać, warto przyjrzeć się gotowym rozwiązaniom i skorzystać z inspiracji. Na zdjęciach prezentujemy kilka udanych aranżacji jadalni, w których kolor, faktura i materiał wykończenia ściany doskonale współgrają z linią wzorniczą mebli.

W bieli i uniwersalnych odcieniach beżu

Tak jest najprościej, najwygodniej, ale też niezwykle elegancko. Białe ściany są idealnym tłem dla prawie każdego rodzaju drewna i oklein – podkreślają urodę szlachetnych materiałów, wspaniałe rysunki usłojenia, strukturę, wybarwienie. Dobrze wyglądają przy nich meble w połysku i matowym wykończeniu (Elegante), w stonowanych brązach i wyrazistych kolorach (Sempre, ArtModulo), w klasycznym i nowoczesnym stylu. Biel rozjaśnia, rozświetla, powiększa. Ciepłe odcienie bieli zawierają nuty żółci, różu, pomarańczy, chłodniejsze – zieleni, niebieskiego czy szarości. Warto o tym pamiętać wybierając ciepłą wersję bieli do pomieszczeń słabiej naświetlonych, a zimną do nasłonecznionych. Beż jest uniwersalny i neutralny, nie odciąga uwagi od tego co w salonie najważniejsze – designerskiej kolekcji mebli, sztuki użytkowej, gustownych dodatków. Wbrew pozorom wcale nie bywa nudny, ponieważ występuje w wielu interesujących odcieniach od złamanej bieli, poprzez kremy, aż po jasne brązy. To prawda - nie odgrywa „pierwszoplanowej roli”, za to przepięknie wydobywa z otoczenia to co w nim najcenniejsze – kolor, kształt, fakturę. Przynosi spokój i pozwala odpocząć. „Lubi” towarzystwo innych barw. Dobrym przykładem jest salon Verano, w którym jedna ze ścian została pomalowana na amarantowo. Dzięki temu meble w wybarwieniu orzecha antycznego w połączeniu z czernią szklanych blatów i elementów tapicerowanych zyskały nowy, pełniejszy walor.

Wzorzyście i kolorowo

Współczesne tapety nie przypominają w niczym tych sprzed 25. lat. Zmieniła się ich jakość i wzornictwo. Papierowe, winylowe, na flizelinie czy tekstylne potrafią, wraz z meblami oraz dodatkami utrzymanymi w konwencji, nadać oryginalny charakter wnętrzu upodabniając go do wytwornego salonu z przełomu XIX i XX wieku (Wiktoria, Opium) czy mieszczańskiego salonu z okresu lat 20. i 30. (Lazuryt) lub podkreślić nowoczesną, awangardową aranżację pomieszczenia (ArtModulo). Stosowane wyłącznie do celów dekoracyjnych zachwycają różnorodnością wzorów, kolorów, a nawet efektów specjalnych (3D). W tradycyjnie klasycznych wnętrzach sprawdzą się tapety z motywem florystycznym, wschodnim ornamentem lub delikatnym deseniem, na przykład w pionowe pasy. W nowoczesnych królują proste, geometryczne wzory, ale także te inspirowane światem przyrody. Wyłożenie tapetami wszystkich ścian musi być starannie przemyślane i uzasadnione koncepcją projektu, wielkością pomieszczenia, stylem mebli i dodatków. Obecnie odchodzi się od takiego rozwiązania na rzecz położenia tapet na jednej, najwyżej dwóch ścianach dla uzyskania pożądanego rezultatu - zaakcentowania strefy dziennej, wypoczynkowej czy wzmocnienia kontrastów.

Z efektem kamienia

Kamień ozdobny na dobre zagościł w salonach i wnętrzach reprezentacyjnych, bowiem jest szalenie efektowny. Marmur, granit, piaskowiec, łupek, gnejs, trawertyn to jedne z najpopularniejszych okładzin, które podniosą prestiż luksusowo urządzonego pomieszczenia. Kamień jest trwały i odporny na zabrudzenia, ale przede wszystkim niezwykle dekoracyjny. Pasuje do klasyki i stylu modern. Wspaniale wygląda w postaci wypolerowanych marmurowych płaszczyzn, które delikatnie odbijają światło i roztaczają magiczny urok w salonie (Diuna) lub w formie podświetlonej ściany z piaskowca o chropowatej strukturze (ArtModulo). Doskonale odnajduje się w otwartych przestrzeniach typu loft, wydzielając w nich funkcjonalne strefy, ale także w pokojach urządzonych w tradycyjny sposób, stając się atrakcyjnym elementem aranżacji. Jest bardzo wdzięcznym materiałem, jednak należy stosować go z umiarem – wystarczą jedna lub dwie ściany z kamiennej mozaiki (Corino), cegły lub klinkieru (Maganda), aby uzyskać zadowalający efekt. Surowy i chłodny wymaga ocieplenia, dlatego świetnie sprawdzi się jako tło dla mebli o frontach z litego drewna czy w naturalnych okleinach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także