REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

7 złotych zasad właściciela porcelany

  • Autor: Urszula Tatur
  • 10 paź 2017 11:02
7 złotych zasad właściciela porcelany
Yvette
7 złotych zasad właściciela porcelany
7 złotych zasad właściciela porcelany
7 złotych zasad właściciela porcelany
7 złotych zasad właściciela porcelany
7 złotych zasad właściciela porcelany
7 złotych zasad właściciela porcelany
7 złotych zasad właściciela porcelany

Piękna porcelana to zarówno stylowy dodatek do wnętrza, jak i cenna pamiątka, która zostaje z nami na długie lata. Nierzadko, sentymentalna zastawa towarzyszy jednej rodzinie przez wiele pokoleń. To czas i historia nadają jej bezcenną wartość. Aby pamiątkowa porcelana trafiała w ręce kolejnych potomków należy o nią należycie dbać. Kto, jak nie rodzimy producent, który od 227 lat nieustannie tworzy zachwycającą, rękodzielniczą porcelanę może lepiej wiedzieć jak się o nią troszczyć? Eksperci z Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” radzą jak obchodzić się z „białym złotem” tak, aby przywodziło ciepłe wspomnienia, a zarazem cieszyło oko przez wiele, długich lat.

REKLAMA

Porcelana niejedno ma imię. Można ją porównać do ulubionej sukienki. Tę jedwabną, ozdobioną ręcznie zakładamy na specjalne okazje, a gdy wymaga prania, traktujemy ze szczególną ostrożnością. Inną nosimy na co dzień i nie boimy się po raz kolejny „wrzucić” do pralki – służy nam tak przez wiele lat. Porcelanowa zastawa to zarówno modele goszczące na stołach prezydentów i monarchów, zdobione wysokogatunkową platyną i wysokokaratowym złotem, jak i codzienne zestawy, które towarzyszą nam każdego dnia przy śniadaniu, obiedzie i kolacji. Porcelana jest dla każdego. Aby przez długie lata cieszyć się pięknem serwisu z Ćmielowa czy Chodzieży wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Zasada numer 1
Nie pozwól, aby pięknie zdobione talerze obijały się w kuchennej szufladzie. Zastawa, która uwodzi swoim urokiem może cieszyć oko nawet wtedy, kiedy nie jest używana. Zarezerwuj dla niej miejsce w ulubionym, przeszklonym kredensie, tak, aby była pięknie wyeksponowana, a jednocześnie zabezpieczona przed kurzem. Cenne zastawy warto zabezpieczyć przez szczerbieniem, zarysowaniem i ścieraniem, dlatego poszczególne elementy przełóż serwetką lub papierowym ręcznikiem.

Zasada numer 2
Myj w zmywarce… ale z głową. Z duchem naszych czasów idą także porcelanowe wyroby. Niektóre z nich są przystosowane do mycia w zmywarce, jednak z pewnymi ograniczeniami. Nie zalecamy automatycznego czyszczenia fasonów ręcznie malowanych złotem i platyną. Upewnij się jaką techniką ozdobiona jest Twoja porcelana. Te, w tak zwanych dekoracjach kalkowych wszkliwnych i naszkliwnych można myć w zmywarkach i podgrzewać w mikrofalówkach. Jeśli posiadasz białą zastawę, możesz myć ją w zmywarce, jednak warto korzystać z programów dedykowanych do mycia delikatnych naczyń i łagodnych detergentów.

Zasada numer 3
Porcelanę w ręcznie malowanych dekoracjach myj ciepłą wodą i gąbką lub ściereczką namoczoną w delikatnym detergencie. Nie używaj drapiących zmywaków, aby nie spowodować zarysowań i nie uszkodzić malowanych zdobień oraz szkliwienia. Dla bezpieczeństwa możesz wstawić do zlewu plastikową miskę, która zamortyzuje ewentualny upadek.

Zasada numer 4
Nie zostawiaj ulubionej zastawy na suszarce. Po pierwsze jest narażona na upadek - najlepiej, kiedy od razu znajdzie się na swoim, bezpiecznym miejscu. Po drugie, mogą pojawić się na niej nieestetyczne zacieki. By cieszyć się wspaniałym blaskiem porcelanowych dzieł sztuki, wytrzyj wszystkie elementy miękką, bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Nada to blasku każdej, zachwycającej dekoracji.

Zasada numer 5
Pozbądź się starych zabrudzeń. Do ich usunięcia wystarczy wilgotna szmatka z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej. Zabrudzeń i plam, które wymagają większej uwagi pozbędziesz się przykładając do nich watę nasądzoną wybielaczem. Kilka godzin wystarczy, aby nasza porcelana powróciła do czasów dawnej świetności.

Zasada numer 6
Unikaj nagłych zmian temperatur. Porcelanę, która nie posiada zdobień malowanych złotem, srebrem lub platyną możesz bez obaw wkładać do mikrofalówki. Fasony idealne na co dzień takie jak chodzieska Vega, Yvonne, czy Qubec nie boją się także niskich temperatur panujących w zamrażarce. Nie funduj jednak ulubionej zastawie nagłego skoku, przygrzewając posiłek wyjęty przed chwilą z lodówki.

Zasada numer 7
Nie daj się kurzyć sentymentalnej zastawie po ukochanej babci. Porcelana budzi ogromne emocje, skrywane uczucia i wiąże się z wieloma rodzinnymi wspomnieniami. Nie zapominaj o niej, odstawiając w kąt. Kiedy porcelana zdobi Twoje wnętrze w gablotce czyść ją regularnie z kurzu. Pomocna okaże się delikatna, bawełniana ściereczka lub miotełka do kurzu.
Kilka cennych rad pomoże Ci cieszyć się piękną, porcelaną przez długie lata. Troszcząc się o nią, pamiętaj, że za kilka pokoleń może stać się ona bezcenną skarbnicą wspomnień, która kiedyś przypomni Twoim wnukom stare dobre czasy….
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA