×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Przechowywanie w kuchni. 15 sposobów na szafki kuchenne

Przechowywanie w kuchni. 15 sposobów na szafki kuchenne

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 07 wrz 2014 21:10
Zaktualizowano: 09 wrz 2014 18:13

Wyciągi typu cargo, systemy do szafek narożnych czy praktyczne organizatory do szuflad. Sposobów na funkcjonalne i estetyczne przechowywanie żywności czy kuchennych akcesoriów jest naprawdę wiele.

Planując kuchnię wielu z nas staje przed dylematem co zrobić, by praca w niej sprawiała prawdziwą przyjemność. Jak zaprojektować kuchnię, by była funkcjonalna, dopasowana do naszego indywidualnego stylu życia i cieszyła przez długie lata? Najlepiej sięgnąć po praktyczne rozwiązania.

Wyciągi typu cargo

Wyciągi typu cargo zrewolucjonizowały sposób przechowywania w kuchni odsyłając do lamusa poczciwe półki. Te popularne i chętnie wybierane akcesoria oferowane są w wielu nowych wersjach wysokości, szerokości i sposobu wysuwania. Oprócz wyciągów do zabudowy wysokiej (200 cm) i medium (130 cm) do dyspozycji mamy wyciągi podblatowe o różnej szerokości, które pozwalają w efektywny sposób wykorzystać przestrzenie w dowolnym miejscu zabudowy, nawet o niewielkiej szerokości (15 cm), a także trudne do zagospodarowania – w szafkach rogowych (specjalne systemy do narożników). Wyciągi typu cargo to systemy uniwersalne. Ich konstrukcja umożliwia wszechstronne zastosowanie i dostosowanie przeznaczenia do każdego rodzaju zawartości.

Organizacja szafki narożnej

Do szafek narożnych polecane są specjalne systemy akcesoriów meblowych: mogą to być wysuwane na prowadnicach carga lub kosze mocowane do frontu albo półki na osi. Wszystkie umożliwiają maksymalnie wykorzystanie trudno dostępnej przestrzeni w narożniku, a także komfortowe przechowywanie całych kompletów naczyń. W zależności od systemu, po otwarciu szafki z łatwością wysuniemy półki (na zasadzie półobrotu), albo kosze same wyjadą na zewnątrz wraz z frontem. Za każdym razem mamy pełen wgląd w zawartość szafki oraz jednakowy dostęp do każdego z przechowywanych naczyń.

Praktyczne szuflady

Szuflada jest wygodna i funkcjonalna: oferuje łatwe otwieranie, płynny ruch prowadnicy, ciche i delikatne zamykanie. Przestrzeń każdej szuflady wymaga wewnętrznej organizacji. Uchwyty, podziały, ograniczniki zabezpieczają nie tylko przed bałaganem i zapobiegają przesuwaniu przedmiotów, ale także chronią naczynia lub szklane butelki przed uszkodzeniem. Tylko od nas zależy czy wyposażymy szufladę w elementy wewnętrznej organizacji, przeznaczone do przechowywania konkretnych przedmiotów, czy wybierzemy uniwersalny sposób organizacji, odpowiedni do szuflady z dowolną zawartością.

Przechowywanie na ścianie

Dla amatorów kulinarnych eksperymentów oraz aktywnych kucharzy świetnym rozwiązaniem będą długie relingi (1,2 m), które dodatkowo można połączyć za pomocą specjalnych kolanek i umieścić na sąsiednich ścianach. Pomieszczą nie tylko narzędzia, ale także przyprawy umieszczone w specjalnych uchwytach, czy inne drobne artykuły spożywcze (buteleczki z oliwą, sosami, aromatami) ustawione na niewielkich półkach. Producenci wybranych systemów oferują także naczynia do powieszenia na relingu, np. cedzak czy miskę, w zależności od potrzeb służące do ubijania białek albo przechowywania warzyw oraz liczne półki: do odcedzania, na których można osuszyć opłukane zioła, ze stojakami na noże, a także przeznaczone na deski do krojenia czy też półki na kuchenny mikser.

Tekst: Anna Usakiewicz

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także