REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Meble kuchenne - szafki pod sam sufit

  • Autor: Judyta Kokoszkiewicz
  • 25 maj 2016 09:30
Meble kuchenne - szafki pod sam sufit
Szafa na zapasy Space Tower z szufladami wewnętrznymi Tandembox firmy Blum to alternatywa dla tradycyjnych wyciągów cargo. Produkty są posegregowane, a łatwy wgląd w zawartość szafki ułatwiają transparentne boki szuflad. Fot. Blum.
Meble kuchenne - szafki pod sam sufit
Meble kuchenne - szafki pod sam sufit
Meble kuchenne - szafki pod sam sufit
Meble kuchenne - szafki pod sam sufit

Jak zaprojektować zabudowę kuchenną, aby korzystanie z szafek z frontem wysokim oraz szafek umieszczonych na najwyższym poziomie było łatwe i wygodne, a powierzchnia przechowywania wykorzystana optymalnie?

REKLAMA

Projekt nowoczesnej aranżacji kuchni zwykle uwzględnia tzw. wysoką zabudowę, czyli zestaw szafek zajmujących całą szerokość oraz wysokość ściany lub wnęki. Chętnie umieszczamy w niej sprzęty AGD: piekarnik, ekspres do kawy czy mikrofalówkę, ponieważ możemy je zamontować na wygodnej wysokości, a także lodówkę – meblowy front pozwala zachować jednolity charakter zabudowy. Natomiast szafki z pojedynczymi frontami (o wys. ok. 2 m) to idealne miejsce na domową spiżarnię. Komfortowe korzystanie z nich zapewniają specjalne akcesoria meblowe do szafek wysokich: szuflady wewnętrzne lub wyciągi typu cargo.

Szuflady wewnętrzne przeznaczone są do szafek z frontem na zawiasach, otwieranym tradycyjnie - na bok. W takiej szafie na zapasy możemy umieścić zwykle 5 szuflad. Zależy to od ich głębokości, a także wzrostu użytkowników - najwyższa powinna znajdować się na wysokości wzroku, a przestrzeń nad nią można zagospodarować klasycznymi półkami. Wśród najnowszych propozycji producentów uwagę zwracają szuflady ze szklanym podwyższeniem boków – pojemne, a jednocześnie umożliwiające szybkie sprawdzenie zawartości nawet bez otwierania. Po wysunięciu natomiast mamy łatwy dostęp do zapasów aż z trzech stron.

W zależności od wybranego modelu wyciągi typu cargo mogą być montowane do szafek z frontem otwieranym na bok lub mocowane do frontu i wysuwane razem z nim. To ostatnie rozwiązanie pozwala jednym ruchem wysunąć cały stelaż, oferujący zwykle 6 półek na zapasy. Sposób wykończenia półek oraz ich formę możemy dopasować do stylu kuchni i wybrać albo popularne kosze chromowane, albo nowoczesne i efektowne półki w postaci koszy z jednego, wyprofilowanego fragmentu blachy. Poszukujących nowości zainteresują zapewne rozwiązania łączące zalety szuflad, czyli możliwość wglądu z trzech stron, oraz wyciągów, tj. wysunięcia całej zawartości jednym ruchem. Taki komfort zapewnia cargo mocowane do korpusu szafki i wysuwane po jej otwarciu. Za pomocą specjalnego uchwytu można wysunąć całą zawartość strefy zapasów umieszczoną na eleganckich półkach ze ściankami bocznymi ze szkła.

Inne ciekawe rozwiązanie to wyciągi z układem półek przypominających wnętrze lodówki. Przeznaczone są do montażu w szafkach z frontem na zawiasach: po otwarciu zamontowany wewnątrz stelaż z półkami przesuwa się do przodu, a na wewnętrznej stronie frontu zamocowane są dodatkowe mniejsze półki.  Nieco uwagi warto poświęcić również szafkom rozmieszczonym na wyższym poziomie, nad urządzeniami AGD, w których chętnie przechowujemy zapasowe kubki, kieliszki albo naczynia żaroodporne. Zamiast drzwiczek mocowanych na zawiasach można zastosować podnośniki do frontów i otwierać je - zamiast na bok – do góry. To rozwiązanie wygodne i bezpieczne, nawet jeżeli zostawimy szafkę otwartą, nie trzeba obawiać się uderzenia w głowę.

Tekst: Anna Usakiewicz

 
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA