REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kuchnia dla młodej rodziny

  • Autor: Urszula Tatur
  • 09 cze 2016 09:00
Kuchnia dla młodej rodziny
Fot. Häfele.
Kuchnia dla młodej rodziny
Kuchnia dla młodej rodziny
Kuchnia dla młodej rodziny
Kuchnia dla młodej rodziny

Projektowanie kuchni może być wyzwaniem, gdy jest się młodym rodzicem. Musi powstać przestrzeń wygodna dla dorosłych i dostępna dla dzieci, a zastosowane rozwiązania powinny gwarantować bezpieczeństwo tym ostatnim.

REKLAMA

Na etapie planowania warto pamiętać, że projektujemy przestrzeń na lata. Musi więc spełniać swoje funkcje zarówno wtedy, kiedy mieszkamy z maluchem, jak i starszym dzieckiem. Jak to osiągnąć?

Przechowywać jedzenie
W kuchni młodych rodziców ważną rolę odgrywa kwestia przechowywania. Muszą się w niej pomieścić nie tylko garnki, patelnie i przeróżne akcesoria, ale też liczne produkty spożywcze. Tych szczególnie przybywa, gdy dzieci są jeszcze małe i nie mogą jeść „dorosłego” jedzenia. Puszki, słoiczki i opakowania muszą być schowane, a przy tym łatwo dostępne w razie potrzeby. – W takim przypadku sprawdzają się rozwiązania, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępne w kuchni miejsce. Cargo lub wysuwane półki do nie w pełni zagospodarowanych szafek narożnych – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. Równie ważne, co wygospodarowanie miejsca, jest zadbanie o płynny ruch mebli i wygodę – szczególnie młodej mamy. Dlatego należy wybierać rozwiązania ułatwiające dostęp do zawartości mebli i przygotowanie posiłku.

Bez przeszkód
Kolejną kwestią jest „równouprawnienie” domowników – kuchnia powinna być dostępna dla każdego bez wyjątku. By tak się stało, starsze dzieci nie mogą napotykać w niej na trudności, których jako dorośli możemy zwyczajnie nie zauważać. Tutaj ponownie warto zwrócić uwagę na zbyt ciężko chodzące szuflady i szafki, a także ciężkie fronty oraz wysokie blaty. Okazuje się, że poradzić sobie z takimi przeszkodami można, przez zastosowanie całkiem prostych trików.

To na przykład bezuchwytowe fronty nie wymagające użycia znacznej siły. Dzieci mogą więc pomagać rodzicom w kuchennych pracach, uczyć się samodzielności, a dostęp do kuchennej szafki z bezpiecznymi produktami uzyskają przez lekkie naciśnięcie frontu meblowego – dodaje Jakub Malinowski.

Bezpieczna kuchnia
Gdy w domu są dzieci trzeba pamiętać, że nie wszędzie powinny mieć dostęp. Coraz częściej pamiętają o tym producenci wykorzystywanego w kuchni sprzętu (blokady włączników w urządzeniach elektrycznych, płycie indukcyjnej) i mebli kuchennych (systemy zamykania). W przypadku dzieci często dochodzi do przytrzaśnięcia palców drzwiami czy szufladami. Jednak i na to znajdzie się rozwiązanie – to m.in. zawiasy zwalniające, które działają tak, że szafki i szuflady zamykają się powoli i w absolutnej ciszy. Ciekawie prezentują się także specjalne profile chroniące do drzwi wewnętrznych.
Działają na zasadzie rozsuwanej listwy, która zasłania otwór przy framudze od strony zawiasów i uniemożliwia włożenie palców między skrzydło i ościeżnicę – mówi Jakub Malinowski.

Wyrobić dobre nawyki
Urządzając kuchnię należy pamiętać, że wykorzystane w niej rozwiązania mogą pomóc wyrobić w dzieciach dobre nawyki. Warto np. nauczyć je dbania o ekologię, w czym pomogą… segregatory na śmieci. Coś, co dla maluchów będzie kolejną zabawą, może sprawić, że w przyszłości będą równie gorliwie dbały o środowisko. Podobnie będzie z wkładami do szuflad. – To proste rozwiązanie, które wyrabia nawyk odkładania rzeczy na miejsce. Wielką zaletą nowoczesnych wkładów jest fakt, że z łatwością można dopasować wielkość przegród do własnych potrzeb – przekonuje Jakub Malinowski.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA