REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Idealne fronty w kuchni - praktyczne porady

  • Autor: Urszula Tatur
  • 26 maj 2016 19:00
Idealne fronty w kuchni - praktyczne porady
Projekt Katarzyna Mikulska-Sękalska. Fot. Bartosz Jarosz.
Idealne fronty w kuchni - praktyczne porady
Idealne fronty w kuchni - praktyczne porady
Idealne fronty w kuchni - praktyczne porady
Idealne fronty w kuchni - praktyczne porady
Idealne fronty w kuchni - praktyczne porady
Idealne fronty w kuchni - praktyczne porady

Co jest podstawą idealnej architektury? Regularne, równoległe linie. W meblach tworzą je szczeliny między frontami, ale tylko wówczas, gdy są bardzo wąskie i precyzyjnie wyregulowane. W tym tkwi tajemnica doskonałego wzornictwa nowo-czesnych mebli.

REKLAMA

Idealne kontury równo przyciętych płyt, świetnie dopasowane obrzeża, które nie wystają poza krawędź frontu, zdradzają kunszt rzemiosła stolarskiego. Jednak po etapie produkcji następuje czas montażu gotowego mebla. Od tego procesu często zależy ostateczny wygląd, a ciężar sukcesu realizowanego projektu na tym etapie przejmują zazwyczaj okucia. - Duży front meblowy, zamontowany na nieodpowiednich zawiasach, nie wytrzyma próby czasu i pod wpływem ciężaru może się opuścić, zmieniając widocznie wielkości szczelin, co wpłynie na ogólną estetykę układu frontów drzwiowych – mówi Robert Brzozowski, Technical Manager Hettich Polska. – Użytkownik od razu zauważy że szczeliny między takimi frontami już nie są idealnie równe, a fronty względem siebie nie są równoległe, co psuje całe wrażenie. Niektórzy producenci mebli próbowali ratować swoją reputację montując dodatkowy, trzeci zawias na dużych frontach. To jednak znacznie zwiększało koszty.

Świetnym rozwiązaniem okazało się zastosowanie cieńszych płyt na duże fronty, co zmniejszało ich ciężar. Niestety wiele zawiasów dostępnych na rynku nie poradziło sobie z tym wyzwaniem. - Sensys jest wyjątkowy, bo głębokość jego puszki wynosi zaledwie 12,8 mm, co pozwala montować go nawet w cienkich płytach wiórowych czy MDF – mówi Robert Brzozowski. – To rewolucyjne okucie otworzyło projektantom nowe możliwości stosowania nawet wysokich 90-centymetrowych frontów z użyciem zaledwie dwóch zawiasów Sensys. Ich wytrzymałość – potwierdzona restrykcyjnymi testami (obejmującymi 80 000 cykli zamykania z obciążeniem 4kg) gwarantuje, że wspomniane szczeliny będą idealnie równoległe przez długi okres użytkowania mebli. Ale to nie jedyna zaleta.

Wielu producentów mebli głowi się nad uzyskaniem bardzo cienkiej szczeliny między drzwiczkami zabudowy, tak by w ogólnym wyglądzie meble kuchenne czy meblościanki wyglądały jakby tworzyły niemal gładką ścianę, bez wyraźnego podziału na fronty. Z czasem zauważają, że efekt ten za-leży właśnie od odpowiedniego doboru zawiasów. Minimalna szczelina stanowi niezbędną wolną przestrzeń po-między drzwiami a bokami korpusu, konieczną do prawidłowego otwierania drzwi. Wielkość minimalnej szczeliny zależna jest od odległości puszki, grubości drzwi i rodzaju wybranego zawiasu. Sensys, dzięki swej innowacyjnej konstrukcji, pozwala uzyskać szczelinę o szerokości zaledwie 0,6 mm przy typowych drzwiach o grubości 18 mm.

Co istotne, producent – niemiecka firma Hettich – wprowadził świetne rozwiązanie, które pozwala na bardzo precyzyjną regulację zawiasów, a tym samym ułożenie frontów, by szczelina była nie tylko wąska, ale idealnie równa. - Trzeba pamiętać, że meble, szczególnie kuchenne, trafiają do pomieszczeń o nierównym podłożu czy ścianach o nieregularnej płaszczyźnie, tak charakterystycznych dla polskich mieszkań – zauważa Robert Brzozowski. – Żeby w takich warunkach uzyskać idealne poziome linie frontów i równe szerokości szczelin konieczna jest precyzyjna regulacja oraz doskonała kinetyka pracy zawiasu, a taka charakteryzuje właśnie zawias Sensys.

REKLAMARekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA