×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wielki powrót klasyki w kuchni. 20 pięknych zdjęć

Wielki powrót klasyki w kuchni. 20 pięknych zdjęć

Autor: ut
Dodano: 20 sty 2019 08:22
Zaktualizowano: 21 sty 2019 11:05

Miniony rok to niewątpliwie wielki powrót aranżacji w stylu klasycznym. Podanych jednak w całkiem nowy sposób.

Piękna, klimatyczna i ponadczasowa – tak można zdefiniować kuchnię klasyczną. Jest ona doskonałym połączeniem piękna przeszłości z jakością rozwiązań przyszłości. Klasyczna nie oznacza bowiem przestarzała. Wręcz przeciwnie, współczesna kuchnia o tradycyjnym wyglądzie wyposażona jest w zaawansowane i nowoczesne technologie, które znacznie usprawniają pracę w kuchni.

Czym charakteryzuje się kuchnia klasyczna? Na pewno odróżnia się od kuchni nowoczesnej ilością detali. Frezowane fronty, dekoracyjne cokoły, pilastry, witrynki z charakterystycznymi szprosami i kredensy – to cechy szczególne kuchni klasycznej. Tu liczy się każdy szczegół. Tak, np. pięknie podświetlona witrynka dodaje elegancji, ale przede wszystkim pozwala wyeksponować rodową porcelanę czy kryształową zastawę. Często pojawia się także wyspa, będąca sercem klasycznej kuchni. Ważnym jej elementem jest również charakterystyczna aranżacja płyty grzewczej i okapu: duża drewniana zabudowa okapu, wsparta na bocznych pilastrach, nierzadko uzupełniona o półki na przyprawy lub dekoracje. Tym co nadaje klasycznym meblom elegancki wygląd i podkreśla detal to ponadczasowa biel. To dzięki niej tradycyjnie urządzone wnętrza są lekkie i przestronne. Ilość zdobień to już jest kwestia indywidualna.

Dużą sympatią wśród kuchni klasycznych cieszą się kuchnie w stylu angielskim. Eleganckie frezowania, porcelanowe uchwyty oraz ażurowe fronty szafek pięknie definiują ten ponadczasowy styl. W większych kuchniach nieodzownym elementem angielskiej kuchni jest ustawiona pośrodku wyspa.
Biała, świeża i lekka kuchnia to nie tylko styl angielski. Modny ostatnio styl skandynawski to naturalność materiałów, spokój i prostota. Wszelkie odcienie natury: beże, wrzosy i biel w różnej postaci. Lniane i bawełniane tekstury, lekkie i ażurowe meble. Ducha północy stanowi bowiem biel ubrana w prostą i niewyszukaną formę.
Słońce i zapach ciepłego, malowniczego południa wprowadza do wnętrza styl prowansalski. Tu również pojawiają się jasne kolory z dodatkiem pasteli i lawendy. Chłód surowego kamienia równoważy drewniana podłoga. Prosta, delikatna i przytulna jest dedykowana dla marzycielek i romantyczek.

Kuchnia klasyczne najlepiej oczywiście prezentuje się w dużych, przestronnych wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że właściciele małych mieszkań muszą zrezygnować z tego stylu. Warunkiem jest jasna, lekka kolorystyka i nieprzesadzona ilość dodatków.

Podczas projektowania kuchni klasycznej często słyszę pytanie: jakie sprzęty wybrać? Czy powinny to być sprzęty stylizowane, czy nowoczesne? Sprzętów stylizowanych przybywa, jednak cały czas największy wybór funkcji i gadżetów mamy wśród AGD nowoczesnego. Dla niektórych mniejszy zakres wyboru funkcji lub wyższa cena mogą być elementami kluczowymi w podejmowaniu decyzji. Jeśli jednak chcesz, aby Twoja kuchnia miała w sobie również domieszkę stylu nowoczesnego, możesz zdecydować się na nowoczesne sprzęty.

Pamiętaj, że jeśli Twoja kuchnia jest otwarta na salon lub jadalnię – należy oba te wnętrza zaprojektować jednocześnie, aby stanowiły spójną stylistycznie całość. O ile dekoracja wnętrza w całości w stylu klasycznym nie jest problematyczna, o tyle połączenie klasyki i nowoczesności budzi wiele wątpliwości. Powiew nowoczesności możesz wprowadzić do kuchni poprzez wspomniane już sprzęty AGD. Może to być również bardziej nowoczesne oświetlenie – na przykład zamiast stylizowanego żyrandola użyj prostych wpuszczanych w sufit podwieszany halogenów. Zamiast klasycznego kamienia lub drobnych płytek w formie cegiełek na ścianie nad blatem, użyj szkła hartowanego albo jednokolorowych płytek o większym formacie. Jeśli w kuchni pojawia się stół lub wyspa – wybierz bardziej nowoczesne krzesła lub stołki barowe. Możesz też zrezygnować z dużej klasycznej zabudowy wokół płyty grzewczej, na rzecz delikatnego okapu zamontowanego w szafkach wiszących. To na pewno odciąży optycznie niewielką kuchnię, ale również – poprzez zrezygnowanie z charakterystycznego klasycznego elementu – pomoże w przełamaniu stylu.

Elementami charakterystycznymi dla kuchni klasycznej są frezowane fronty i zdobione uchwyty. Dodając stylizowany sprzęt i odpowiednie dodatki takie jak porcelanowe filiżanki, pojemniki, portrety i fotografie stworzysz przytulne wnętrze, w którym każdy będzie chciał przysiąść na filiżankę aromatycznej herbaty – chociażby angielskiej. Życzę smacznego!

TEKST: arch. Małgorzata Brewczyńska

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także