
W wystroju wnętrz stale pojawiają się nowe trendy, kreowane przez światowych designerów i największe marki. Nie zmieniają się one co prawda tak często jak te kreowane w modzie, są bowiem bardziej trwałe i ponadczasowe. Trudno przecież zmieniać wystrój kuchni z taką częstotliwością jak zawartość naszej szafy. Mimo to, projektanci wnętrz nieustająco inspirują swoich klientów nowymi pomysłami aranżacyjnymi. Z reguły osadzone są one w kilku głównych nurtach, odpowiadających typom ludzkich charakterów.
Dla tradycjonalisty
Kuchnia o tradycyjnym charakterze to taka, która już na pierwszy rzut oka kojarzy się z ciepłem domu rodzinnego. Bardziej niż o design, chodzi w jej wystroju o ciepły, domowy charakter. Tradycyjnie urządzona kuchnia nie goni za modą, podobnie, jak jej właściciel. Jest klasycznie ładna, funkcjonalna i doskonale sprawdza się w wielopokoleniowym domu. Podoba się zarówno dziadkom, rodzicom, jak i dzieciom. Nie ma tu mowy o ekstrawagancji. Bardzo często osoby decydujące się na taki design wybierają proste drewniane meble – ponadczasowe, bez problemu radzące sobie ze zmieniającymi się trendami. Popularna jest również biel, odcienie beżu czy pastele, jeśli szarość to jasna. W tradycyjnej kuchni nie znajdziemy wysuwającego się na pierwszy plan mocnego elementu wystroju. Jeśli okap to klasyczny, nie designerski. Zlewozmywak z reguły granitowy – zwykle biały czy beżowy, a coraz częściej także szary. Bateria – dopasowana do zlewozmywaka – z wykończeniem granitowym lub nawiązującym do kolorystyki kuchni – tj. z elementami bieli, szarości czy czerni. Taka ciepła kuchnia pełna akcesoriów, często ustawionych na widoku – na blacie, pokazuje, że jej właściciel ceni tradycję, lubi gotować i jeść wspólnie z domownikami.
Dla minimalisty
Kuchnia urządzona w stylu minimalistycznym to doskonała opcja dla osób kochających sterylną przestrzeń w domu, ale także czystość formy i nowoczesność. Nie ma tu miejsca na bibeloty, czy nawet najpotrzebniejsze rzeczy ustawione na wierzchu. Na wszystko jest przecież miejsce w szafkach. Te o minimalistycznej formie mają zwykle gładką powierzchnię i ukryte uchwyty do otwierania, gdyż widoczne zaburzyłyby czystość formy. Najczęściej wybierane meble to białe – na wysoki połysk, czarne, grafitowe, ale czasami też te w bardzo mocnych kolorach – czerwieni, żółci, fiolecie. Ściany i dodatki również aranżowane są wg zasady „less is more”, dlatego w tego typu kuchni zobaczymy nad blatem gładkie tafle np. szkła lub lustra. Najpopularniejsze w minimalistycznych kuchniach są granitowe, czarne zlewozmywaki. To właśnie one stanowią zarazem prosty, jak i mocny element wystroju. Podobnie jak okap. Osoby tworzące minimalistyczną kuchnię decydują się zwykle na czarne designerskie okapy np. z wykończeniem z tafli szkła (np. model CUBA marki Laveo). Równie designerskim elementem jest bateria zlewozmywakowa. Najczęściej wybierane są te o bardzo geometrycznych formach. Tu liczy się design, a bateria o ostrych kształtach jest jego mocnym wykładnikiem. Minimalistyczna kuchnia należy do… minimalistycznego człowieka. Musi więc mieć doskonale prosty design, być praktyczna i nowoczesna, tak, jak potrawy, które w niej powstają. Kulinarne eksperymenty i nowe smaki, podane na pięknej czarnej zastawie. To właśnie kuchenny minimalizm w designerskim wydaniu.