REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Piękna biała kuchnia z drewnem. Zobacz gotowy projekt

  • Autor: Urszula Tatur
  • 17 maj 2017 13:43
Piękna biała kuchnia z drewnem. Zobacz gotowy projekt
Mafgroup
Piękna biała kuchnia z drewnem. Zobacz gotowy projekt
Piękna biała kuchnia z drewnem. Zobacz gotowy projekt
Piękna biała kuchnia z drewnem. Zobacz gotowy projekt

Jak w nowoczesnej kuchni oddać klimat domku na wsi? Wystarczy kupić cegłę z rozbiórki, a na ścianie położyć postarzane deski. Efekt będzie oszałamiający.

REKLAMA

Inwestorzy lubią łączyć przeciwieństwa. Zależało im na jasnym, nowoczesnym wnętrzu, ale bogatym w rustykalne elementy wykończeniowe i loftowe detale. Jednak umiejętnie połączyć elementy z zupełnie „innej bajki” nie jest łatwo. Pomogła w tym projektantka Anna Nowak z biura MAF Group, która doradziła, jak w minimalistyczne wnętrze tchnąć ducha przeszłości. Zaproponowała materiały i detale charakterystyczne dla starych wiejskich domów. Fronty szafek oraz obudowa okapu wykończone zostały postarzanymi dębowymi deskami, a ściany szczytowe pomieszczenia specjalnie zaimpregnowaną sosnową „boazerią”. Wiarygodności dziełu dodała ściana kominkowa łącząca kuchnię z salonem, wykończona oryginalną mazurską cegłą, pozyskaną z rozbiórki. Całość w połączeniu z połyskującymi blatami i wysoką zabudową dała niesamowity efekt wizualny, który idealnie odpowiada upodobaniom właścicieli.

Mimo klasycyzujących elementów aranżacja kuchni jest jasna i lekka wizualnie. Efekt przestrzeni w niewielkim wnętrzu udało się osiągnąć poprzez zastosowanie jasnej tonacji barw. Architektka niemal całkowicie zrezygnowała też z tradycyjnych szafek wiszących. Przełamanie schematów przyniosło oczekiwany rezultat. Kuchnia stała się bardziej salonowa i tworzy zgrany duet ze strefą jadalnianą. Aby pozbawiona górnych szafek kuchnia była funkcjonalna i ergonomiczna, zwiększono liczbę szafek i szuflad w dolnej części zabudowy meblowej. Nie było to łatwe i wymagało odrobinę architektonicznego sprytu. Cenną przestrzeń w kuchni zajmują bowiem schody prowadzące na antresolę. Dlatego dodatkową powierzchnię do przechowywania oferuje niewielka spiżarnia. Ukryto ją za drewnianymi drzwiami, których klasyczny design idealnie nawiązują do ogólnej stylistyki wnętrza.

Ciekawym elementem aranżacji jest także wyspa. Stanowi ona umowną granicę między kuchnią a jadalnią. Przylega do niej wyższy barek, który całkowicie zasłania strefę zmywania i gotowania od strony salonu. Jednak nie jest to jego jedyna funkcja. Stanowi on dodatkowy blat, przy którym w razie potrzeby bez problemu usiądą dwie osoby. Można tu zjeść posiłek, wypić kawę czy nawet chwilę popracować na laptopie.

W projekcie zastosowano też kilka innych nietypowych rozwiązań. Zwykle sprzęt do zmywania montuje się tuż obok zlewozmywaka. Ponieważ projektantce zależało na dużej ilości szuflad w strefie gotowania oraz na szafce zlewozmywakowej z systemem segregacji śmieci, zmywarkę zamontowano w ciągu pod oknem. Szafki z kolei kryją w sobie dodatkowe szuflady wewnętrzne na kubki, szklanki i talerze. Do przechowywania naczyń w ten sposób projektantka musiała gospodarzy przekonywać. Nie trwało to jednak zbyt długo. Wbrew pozorom, takie rozwiązanie poprawia komfort korzystania z kuchni. Pełen wysuw szuflady pozwala bowiem na dostęp do całej jej głębokości.

Główną ozdobą jadalni jest stuletni, dębowy stół z kunsztownie toczonymi nogami. Ustawiono przy nim finezyjnie gięte krzesła z tapicerowanym siedziskiem, otrzymane od rodziny w spadku. Lekkości przestrzeni jadalnianej dodaje jasna, gresowa podłoga, która zachowuje równą, estetyczną powierzchnię na całej otwartej przestrzeni oraz przeskalowane dzwony lamp, które stanowią nowoczesny kontrapunkt dla rustykalnych mebli. W jadalni właściciele rozpoczynają każdy kolejny dzień. Oboje zgodnie twierdzą, że kącik spożywania posiłków przy wyspie to jedno z ich ulubionych miejsc w całym mieszkaniu.

TEKST: ALICJA PIETROWSKA
ZDJĘCIA I STYLIZACJA: EMI KARPOWICZ
PROJEKT: ANNA NOWAK-PAZIEWSKA
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA