×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia dla rodziny. 10 pomysłów na urządzenie

Kuchnia dla rodziny. 10 pomysłów na urządzenie

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 12 maj 2018 09:48
Zaktualizowano: 13 maj 2018 11:28

Rodzinna kuchnia to miejsce, w którym dobrze czują się wszyscy domownicy. To w kuchni przy rodzinnym stole spotykają się mieszkańcy. To również doskonałe miejsce na zabawę z dziećmi, uczenie ich kreatywności, samodzielności, a także zasad zdrowego odżywiania.

Kto ogląda współczesne obyczajowe seriale telewizyjne zauważy, że wiele scen rodzinnych kręconych jest właśnie w kuchni i nie jest to przypadkowe. To w kuchni przy rodzinnym stole spotykają się domownicy, by nie tylko wspólnie jeść, ale także komentować codzienne sprawy, spędzać czas na rodzinnych grach planszowych, odrabiać lekcje z dziećmi czy nawet pracować mając kontakt z domownikami. To również doskonałe miejsce na zabawę z dziećmi, na otwieranie przed nimi świata smaków, zapachów i kolorów, na uczenie ich kreatywności, samodzielności, a także zasad zdrowego odżywiania. Słowem współczesne kuchnie ogniskują życie rodzinne.

W rodzinnej kuchni wszyscy powinni się czuć pełnoprawnymi kucharzami. Dlatego pozwólmy wszystkim domownikom na twórcze kuchenne eksperymenty. Nic tak nie scala rodziny jak wspólne gotowanie i radość z rodzinnie spędzonego czasu. Powinna więc być wykonana z takich materiałów, by nie trzeba było ciągle polerować frontów i blatów, by twórczy kuchenny nieład nie zniechęcał do kulinarnych przygód. Dlatego entuzjastom rodzinnego gotowania nie polecam bezuchwytowych frontów górnych szafek na wysoki połysk, polerowanych kamiennych czarnych blatów, czy białych sterylnych mebli i podłóg z polerowanego gresu. W rodzinnej kuchni na pewno sprawdzą się meble z matowymi frontami, blaty z konglomeratów, laminatów, spieków, olejowanego drewna lub z laminatów o strukturze drewna, na których nie będzie widać każdej rysy i okruszka. Unikajmy więcej niż dwóch kolorów mebli, tapet z mocnymi kontrastowymi wzorami, nadmiernych dekoracji. Lepiej wyeksponujmy zioła w doniczkach i naturalne owoce w misach.

Jeśli mamy puste ściany to pomalujmy część farbą tablicowa lub magnetyczno-tablicową, by stworzyć miejsce do pisania i przyczepiania domowych informacji. Takie możliwości daje również szkło typu lacobel często stosowane pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami. Można na nim pisać pisakami do tablic suchościeralnych. Ściana z fotografiami domowników będzie na pewno miłym akcentem i podkreśli rodzinny charakter kuchni. Zadbajmy także o ładną i oryginalną zastawę kuchenną, która wcale nie musi być zestawem drogiej porcelany z jednego kompletu. Uszanujmy upodobania domowników do ulubionych kubków i talerzy. Modne od kilku sezonów szkło z recyklingu, różnego kształtu słoiczki służące jako naczynia na desery lub lemoniadę, dodają kuchni sielskiego charakteru.

W większości nowobudowanych mieszkań i domów kuchnia zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego, a najczęściej jest przewidziana w jego narożniku. Dlatego warto ten fakt przyjąć z dobrodziejstwem i tak zaaranżować wnętrze, by wykorzystać wszystkie zalety, jakie daje kuchnia w centrum mieszkania czyli kuchnia rodzinna. Bardzo ważne jest by meble kuchenne były stylistycznie spójne z umeblowaniem pokoju. W takim pomieszczeniu rodzinny stół, jeśli tylko jest na niego miejsce, stanowi kluczowy mebel i pełni wiele funkcji. Biorąc pod uwagę racjonalne wykorzystanie powierzchni mieszkalnej to także ekonomiczne rozwiązanie. Nie ma bowiem sensu dublować funkcji stołu i robić dodatkowe blaty przy wyspach i półwyspach kuchennych, gdy w tym samym pomieszczeniu jest miejsce na stół. Niestety często zdarza się, że stoły na co dzień ubrane w obrusy stoją cały tydzień nieużywane czekając na niedzielny obiad lub przyjęcie gości. Wybierając stół do kuchni zaplanujmy od razu jego wielofunkcyjną rolę. Ma być użytkowy, a więc zwróćmy uwagę na jego wykończenie, najlepiej odporne na zarysowania i zaplamienia. Stoły, które można używać jako dodatkowe blaty robocze mogą być wykonane ze spieków kwarcowych, szkła, laminatów stosowanych na blaty kuchenne, naturalnego drewna – zabezpieczonego olejem (podobnie jak drewniane blaty robocze). Powinny być przy tym dobrze oświetlone, najlepiej poprzez źródła światła z możliwością regulacji natężenia i w taki sposób, by nie raziły w oczy.

Tekst: Arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła, www.metamorfozy-wnetrz.com.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także