×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jasna kuchnia po remoncie. Piękny projekt

Jasna kuchnia po remoncie. Piękny projekt

Autor: Redakcja
Dodano: 02 gru 2018 21:07
Zaktualizowano: 02 gru 2018 21:40

Jasne kolory, designerskie wyposażenie i stylowa dodatki z duszą pochodzące z prywatnej kolekcji właścicieli tworzą uniwersalne i ponadczasowe wnętrze, któremu nie brak jednak duszy.

Właścicielka tego ponad 20-letniego domu lubiła swoją przytulną kuchnię z dębowymi meblami. Jednak lata eksploatacji pomieszczenia odcisnęły piętno na elementach jego wyposażenia. Przyszedł najwyższy czas na remont! Planując renowację, zwróciła się do zaprzyjaźnionej pani architekt, która urządzała jej dom przed laty.

Kuchnia jest niska, co daje strasznie w kość podczas projektowania pomieszczenia. Największym problemem była kwestia „co tu zrobić, żeby nie przytłoczyć wnętrza” – opowiada autorka projektu, arch. Małgorzata Bacik. Rozwiązaniem okazała się zabudowa meblowa poprowadzona pod sam sufit, utrzymana w jasnokremowej kolorystyce i z polakierowanymi frontami. Powiększa ona optycznie wnętrze zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Układ samych mebli kuchennych nie uległ zmianom w stosunku do organizacji pomieszczenia sprzed remontu – rzędy górnych i dolnych szafek przy prostopadłych do siebie ścianach. Zmieniła się jednak lokalizacja poszczególnych sprzętów AGD i zlewozmywaka. Piekarnik przeniesiono z dolnej zabudowy do wysokiego słupka, dzięki czemu inwestorka nie musi się schylać za każdym razem kiedy z niego korzysta, z kolei strefę zmywania, która poprzednio wpisana była w róg pomieszczenia, zlokalizowano na blacie równolegle do jednej ze ścian. Architekt zdecydowała się wyeksponować lodówkę, która wcześniej schowana była za frontami zabudowy meblowej. Zabieg ten wymagał jednak sprzętu o odpowiedniej urodzie. Dlatego też Małgorzata Bacik przekonała swoją klientkę do stylowego modelu marki Smeg z kolekcji 50's style. Utrzymana w manierze retro chłodziarka idealnie koresponduje z takimi detalami, jak elegancka stara porcelana wyeksponowana za podświetlaną witryną szafek kuchennych oraz zdobiące kuchnię obrazy pochodzące jeszcze z dawnego mieszkania inwestorów w starej kamienicy.

Przełamaniem i urozmaiceniem tradycyjnej stylistyki są futurystyczne krzesła Masters projektu Philippe Starcka, tworzące wraz z okrągłym stołem przestrzeń jadalni. Nie są one zresztą jedynym designerskim akcentem w kuchni, bowiem górujący nad nimi eteryczny żyrandol o subtelnej formie to model Cabosze zaprojektowany dla marki Foscarini przez samą Patricię Urquiolę. Jak przyznaje autorka projektu, inwestorka trzymała się zasady „robimy porządnie!”, wobec czego w kuchni obecnych jest wiele produktów znanych marek i projektantów, a także wysokiej klasy materiały. Przykładem jest chociażby blat kuchenny z kwarcytu marki Hoder czy też wykonany przez stolarza z firmy Janpol blat stołu jadalnianego, który wieńczy fornir ułożony w drobiazgowy wzór poprowadzony wzdłuż kształtu mebla.

TEKST: ANNA SOŁOMIEWICZ
ZDJĘCIA: JEREMIASZ NOWAK
STYLIZACJA: ANNA BACIK

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także