×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Co zamiast płytek - 12 pomysłów na ścianę nad blatem

Co zamiast płytek - 12 pomysłów na ścianę nad blatem

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 15 wrz 2017 10:01
Zaktualizowano: 26 wrz 2017 13:11

Szkło, beton, farba tablicowa a nawet drewno. Jest wiele materiałów, które z powodzeniem zastąpią płytki nad blatem.

Farba
Pozwala szybko odświeżyć wystrój kuchni, co ma znaczenie np. w mieszkaniach wynajmowanych. Należy wybierać farby specjalne do kuchni i łazienek. Wykończone nimi ściany można myć przy użyciu detergentów. Są też bardziej odporne na zabrudzenia i zapobiegają rozwojowi grzybów.

Panel szklany z grafiką

Wykończenie ściany do kuchni w każdym stylu. Wybrana grafika (np. fotografia) zostaje zalaminowana na szkle bezpiecznym. Panel można dekoracyjnie podświetlić.

Mata dekoracyjna
Do złudzenia naśladuje skórę, drewno, kamień, metal, ale są też wzory 3D. Maty dekoracyjne można przycinać i wykorzystać także do wykończenia np. sprzętów w salonie.

Beton architektoniczny
To materiał polecany zwłaszcza do kuchni nowoczesnych i loftowych. Pozwala zrealizować każdy projekt, np. można z niego wykonać nie tylko okładzinę ściany, ale też blaty czy nawet akcesoria. Betonowe płyty mocuje się do ścian z otworami widocznymi lub zamaskowanymi.

Drewno
Najmodniejsze wykończenie to panele fornirowane. Rzadziej stosuje się lite drewno, np. boazerię. Ten sam rodzaj drewna można wykorzystać również na frontach mebli, blatach, czy nawet podłodze.

Cegła
Wykończenie do wnętrz rustykalnych i loftowych. Ceglaną ścianę trzeba zaimpregnować, aby ułatwić jej czyszczenie. Można też ją osłonić przezroczystą szybą. Pełnowymiarowe cegły nad blatem stosuje się rzadko. Z reguły są to ceglane płytki, których grubość nie zmniejsza pomieszczenia.

Szkło przezroczyste
Pasuje do wnętrz we wszystkich stylach. Szkło mocuje się na szynach albo śrubach. Spod spodu jest widoczne wykończenie ściany – zwykle farbą lecz można też wykorzystać np. fototapetę. Inne
rozwiązanie to szkło lakierowane na wybrany kolor.

Stal
To materiał praktycznie niezniszczalny. Nadaje się nie tylko na wykończenie ściany, ale też blaty. Do wyboru różne obróbki krawędzi i grubość stali. Do tak wykończonej ściany można mocować akcesoria kuchenne przy pomocy magnesów. Jest też możliwość wykonania w metalu otworów, np. do montażu relingów.

Kamień
W kuchniach na okładzinę ściany zwykle stosuje się granit, gdyż jest bardzo odporny na uderzenia, zarysowania, zmianę temperatury, zaplamienie, czyszczenie. Możliwe jest też użycie m.in. zaimpregnowanego marmuru, piaskowca czy łupku.

Kompozyt
Zawiera zmielony naturalny kamień oraz spoiwo (np. żywicę) i uszlachetniające dodatki, jak pigmenty czy drobinki nadające mu blask. Nadaje się do wykończenia ściany, na blaty robocze, zlewozmywaki, a także meble. Przez niektóre kompozyty przenika światło, jest więc możliwość podświetlenia ich od spodu.

Płyta meblowa
Umożliwia ciekawe zestawienia z meblami. Z tej samej płyty można wykonać np. okładzinę ściany oraz boki lub fronty zabudowy kuchennej, a nawet meble w jadalni, salonie i pozostałej części domu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także