REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W jakich pracach domowych Polki mogą liczyć na pomoc partnera?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 28 wrz 2016 13:30
W jakich pracach domowych Polki mogą liczyć na pomoc partnera?
Projekt Małgorzata Galewska, Fot. Bartosz Jarosz.
W jakich pracach domowych Polki mogą liczyć na pomoc partnera?

Równouprawnienie to od lat gorący temat. Debata dotyczy głównie życia zawodowego. A jak jest z równouprawnieniem w naszych domach? Czy obowiązki są równo dzielone albo wspólnie wykonywane przez partnerów? Marka Hotpoint w swoim badaniu „Obowiązki domowe Polaków”, sprawdza czy partnerzy pomagają sobie w wykonywaniu prac domowych. Czy stereotypowo w domu prym wiodą wyłącznie panie?

REKLAMA

Zmiana pokoleniowa?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było sobie wyobrazić mężczyznę, który wracając po pracy do domu zakłada fartuszek i pomaga żonie np. w obieraniu ziemniaków czy zmywaniu. Miał on przypisaną inną rolę społeczną – był głową rodziny, więc jego głównym zadaniem było zapewnienie rodzinie bytu. Królestwem pań był natomiast dom. To one były odpowiedzialne za wychowywanie dzieci i wykonywanie wszystkich niezbędnych obowiązków domowych. Ten ustalony przez naszych przodków porządek obecnie znacznie się zmienił. Kobiety oprócz wychowywania dzieci i zajmowania się domem, zaczęły stawiać na rozwój swojej kariery zawodowej. Czy ich partnerzy pomagają im w takim razie zadbać o dom? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez markę Hotpoint polskie pary wspierają się i dzielą domowymi obowiązkami. Aż 67% badanych zadeklarowało, że razem robi zakupy spożywcze, a ponad połowa wspiera się nawzajem w odkurzaniu (53%), gotowaniu (52%), zmywaniu oraz wypakowywaniu zakupów spożywczych (51%). Prawie co 2 partner może liczyć na pomoc przy myciu podłogi (46%). Nieco gorzej jest z myciem lodówki i jej opróżnianiem, prasowaniem, myciem okien i praniem – przy tych czynnościach tylko co 3 ankietowany deklaruje pomoc partnera. Jedynie co dziesiąta osoba nie może liczyć na pomoc i wykonuje prace domowe sama.

Panowie pomagają, ale panie nadal są górą
Jednak, mimo widocznego trendu wspierających się partnerów przy wykonywaniu domowych obowiązków, badania pokazują, że Polki nadal wiodą prym w tej kwestii. W końcu robienie kilku rzeczy na raz dla każdej kobiety to pestka. Stąd mężczyźni znacznie częściej niż kobiety korzystają z pomocy swoich partnerek przy wszystkich czynnościach domowych. Najchętniej dzielą się gotowaniem i zmywaniem. Jeśli chodzi o gotowanie to aż 71% mężczyzn może liczyć na pomoc partnerki przy tej pracy, natomiast przy zmywaniu 70%. Mężczyźni deklarują też znacznie częściej pomoc partnerki przy prasowaniu (68%) w porównaniu do kobiet (14%). Podobnie jest z myciem okien oraz lodówki i jej opróżnianiem. Polki nie mogą też liczyć na zbytnią aktywność swoich partnerów przy wykonywaniu porządków w szafach z ubraniami – tylko 7% ma w tej kwestii wsparcie ze strony partnera.
Choć nie wszystkie obowiązki domowe dzielone są równo, to zmiana pokoleniowa jest widoczna. Można zatem śmiało stwierdzić, że wyniki napawają optymizmem.
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA