×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Świąteczne wypieki i potrawy – jaki piekarnik wybrać?

Świąteczne wypieki i potrawy – jaki piekarnik wybrać?

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 15 gru 2016 07:57

Grudzień to czas pełen świątecznych przygotowań. Dekorowanie domu, ubieranie choinki, pieczenie pierniczków i ciast czy gotowanie potraw – to część świątecznej tradycji. Receptą na udane Boże Narodzenie są smaczne dania, których zapach unosi się w całym domu. Jeśli chcemy mieć pewność, że przygotowane przez nas potrawy będą wyglądały tak, jak w przepisach, to warto pomyśleć o odpowiednim piekarniku.

Święta to magiczny czas, który spędzamy w gronie najbliższych. Częścią bożonarodzeniowej tradycji są pyszne potrawy, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Sukcesem udanego pieczenia i przyrządzania świątecznych dań jest odpowiedni piekarnik. Jaki model wybrać? Eksperci z Grupy Okazje dokonali analizy różnych piekarników i zwrócili uwagę na niezbędne i pomocne funkcje, z którymi przygotowywanie świątecznych pierniczków, ciast oraz dań będzie przyjemne i proste.
Inteligentne pieczenie
Korzystając z piekarnika na co dzień, często ograniczamy się do jednego, sprawdzonego programu. Jednak zazwyczaj nie pasuje on do wszystkich zaplanowanych do przygotowania potraw na święta. Warto przekonać się do poszczególnych programów i wypróbować ich działanie podczas świątecznych przygotowań. W tym czasie pieczemy głównie ciasta, pierniczki oraz ciasteczka. Do tego typu wypieków idealne sprawdzi się program „pieczenie konwekcyjne/ciasta”, który dzięki równomiernemu obiegowi powietrza zapewnia dokładne wypieczenie z każdej strony. Jeśli zależy nam, aby na świątecznym stole pojawiło się świeże pieczywo, to wystarczy ustawić piekarnik na program „chleb”. Dzięki niemu już w kilkanaście minut możemy się cieszyć smakiem i zapachem domowego pieczywa. Potrawy, które w bożonarodzeniowym czasie królują na naszych stołach to także ryby, rolady oraz różnego typu pieczenie. Jak je piec? Najlepiej za pomocą opcji „turbogrill”, czyli programu „grill” z dodatkowym nawiewem powietrza, umożliwiającym opiekanie większych porcji dań i sprawiającym, że zachowują one soczystość.
Szybko i oszczędnie
Przygotowanie świątecznych potraw zabiera nam dużo czasu, dlatego przed świętami warto pomyśleć o piekarniku, który dostosowany jest do pieczenia kilku dań naraz. Tego typu urządzenia mają specjalnie zaprojektowane rozprowadzanie ciepła oraz powietrza, dlatego aromaty nie przenikają się wzajemnie. Dodatkowo ta nowoczesna technologia pozwala na pieczenie każdej z potraw w różnych temperaturach. Tego typu piekarniki posiadają również system, który nie wymaga wstępnego nagrzewania - w kilka sekund osiągają wyznaczoną przez nas temperaturę. Dzięki tym funkcjom zaoszczędzimy czas oraz pieniądze. Jednak to nie jedyne udogodnienia, które może zaoferować nam piekarnik.
Jeśli z jakiegoś powodu przesunie się nam moment serwowania kolacji wigilijnej lub świątecznego obiadu, to upieczone danie możemy podtrzymać w stałej temperaturze przez wyznaczony przez nas czas, dzięki funkcji utrzymywania ciepła – powiedział Radosław Oliński , ekspert Grupy Okazje.
Tego typu udogodnienia docenią szczególnie osoby, które cenią sobie czas i w święta chcą go spędzić przede wszystkim z rodziną.
Czystość pod kontrolą
W czasie Świąt Bożego Narodzenia większość smakołyków przygotowujemy właśnie w piekarniku. To dzięki niemu możemy upiec pierniczki, ciasto marchewkowe czy soczystą pieczeń. Tak częste użytkowanie piekarnika w tym świątecznym okresie, zmusza nas do jeszcze większego dbania o jego czystość. Jednak jak w domu pełnym gości znaleźć czas na regularne czyszczenie piekarnika? Wystarczy zadbać o to, aby sprzęt, którego używamy posiadał jeden z systemów auto-czyszczenia: katalizę lub pyrolizę.
Kataliza to specjalne, emaliowane panele z mikrootworami, które pochłaniają cząstki tłuszczu, przez co nie umożliwiają ich osiadanie się. Drugi system do procesu auto-czyszczenia wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę. Po uruchomieniu pyrolizy piekarnik nagrzewa się do temperatury 500 stopni, a następnie zmienia resztki jedzenia oraz tłuszcz w pył. Po zakończeniu programu można go łatwo i szybko usunąć za pomocą wilgotnej szmatki – tłumaczy Radosław Oliński, ekspert Grupy Okazje.
Oba systemy sprawią, że czyszczenie piekarnika będzie jednym z przyjemniejszych obowiązków domowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także