REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sezon na soki. Jak wybrać dobrą sokowirówkę?

  • Autor: Urszula Tatur
  • 29 marz 2017 20:07
Sezon na soki. Jak wybrać dobrą sokowirówkę?
Sezon na soki i smoothie
Sezon na soki. Jak wybrać dobrą sokowirówkę?

Już wkrótce w sklepach i na targach pojawi więcej sezonowych warzyw i owoców. Warto zaopatrzyć w urządzenie, które pomoże przyrządzić z nich świeżo wyciskane domowe soki. To samo zdrowie. Na rynku mamy duży wybór sokowirówek. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

REKLAMA

Na rynku dostępne są klasyczne sokowirówki i ich odmiany zwane slowjuicerami, wyciskarki do cytrusów i wyciskarki wolnoobrotowe do soków. Planując zakup warto zastanowić się z jakich warzyw i owoców chcemy przyrządzać soki, czy jednorazowo będziemy wyciskać sok na jedną szklankę, czy dzbanek, a także ile możemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Sokowirówkę o dobrych parametrach i wielkości spokojnie można znaleźć do 300 zł.
Na zakupach: kilka przydatnych wskazówek
Każda sokowirówka jest wyposażona w wirujące sito z ostrzami. Wyciśnięty sok przelewa się przez boczne otwory sitka, spływając do lejka, a następnie do przygotowanego pojemnika. W prosty sposób w krótkim czasie otrzymujemy klarowny sok z warzyw lub owoców. Obecnie w sklepach mamy bardzo duży wybór sokowirówek w różnych przedziałach cenowych. Przy zakupie warto zwracać uwagę na kilka parametrów, takich jak:
Moc urządzenia
Najprostsze modele sokowirówek dostępnych na rynku mają moc od 200W. Przy wyciskaniu soku z miękkich owoców wystarczy urządzenie o mocy 400-500W. Im twardszy owoc lub warzywo (np. buraki, dynie), tym moc powinna być większa – do 700-800 W.
Regulacja prędkości
Wiele sokowirówek ma dwustopniową regulację prędkości. Pierwszy stopień umożliwia przetwarzanie miękkich owoców i warzyw, drugi – twardych.
Sitko
To najważniejsza część sokowirówki, od materiału z jakiego wykonane sitko i noże zależy jakość otrzymanego soku. Sitka wykonane z plastiku mogą charakteryzować się mniejszą przepuszczalnością – w praktyce dają mniej soku i mogą się zapychać. Najlepiej wybrać urządzenie, które posiada stalowe sitko z mikrosiateczką. Dzięki większej przepuszczalności uzyskamy więcej dobrze wyciśniętego soku.
Wielkość pojemników
Kolejna kwestia – ile litrów soku planujemy przygotować. Jeśli z urządzenia będzie korzystać 1 lub 2 osoby, wystarczy sokowirówka z pojemnością 0,5L (są z reguły najtańsze – do 200 zł). Sokowirówka idealna dla potrzeb całej rodziny to ta o pojemności ok. 2L i dodatkowo dzbanku o pojemności ok. 1L.
Ponadto bardzo wygodną opcja, na którą warto zwracać uwagę jest, czy dana sokowirówka posiada możliwość mycia wszystkich części w zmywarce.
A może slowjuicer?
Na rynku są dostępne również sokowirówki wolnoobrotowe zwane inaczej slowjuicerami. Mają mniejszą moc niż standardowe sokowirówki, jednak cechuje je większa wydajność. Pracują wolniej, ale też ciszej oraz dokładniej wyciskają owoce i warzywa, dzięki czemu sok zachowuje więcej witamin i składników odżywczych. Dlatego też tego typu sokowirówki mają wyższą cenę (od 350zł) niż klasyczne sokowirówki, ale są tańszą opcją niż drogie wyciskarki do soków.

Źródło: Botti Electronic
Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA