×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Sezon na potrawy z buraków

Sezon na potrawy z buraków

Autor: U.T.
Dodano: 23 lip 2018 10:21

Burak jest częstym gościem w wielu polskich kuchniach. Możemy go spożywać na surowo jako sok czy dodatek do surówek, w wersji gotowanej na przykład w połączeniu z chrzanem i oczywiście w formie tradycyjnego barszczu.

Lato to najlepszy czas, by w znacznym stopniu ograniczyć spożycie mięsa, a nawet przejść na wyżywienie wegetariańskie. Ilość i różnorodność dostępnych na rynku warzyw sprawia, że możemy przygotować naprawdę pyszne potrawy na każdą okazję, które dzięki wartościom odżywczym i pięknej kolorystyce będą nie tylko znakomicie smakować, ale także doskonale prezentować się na stole. Surówki, sałatki, zupy na ciepło, pasztety, koktajle warzywne czy świetne na gorące dni chłodniki, urozmaicą nasze codzienne menu.
Każde z warzyw charakteryzuje się niepowtarzalnym zapachem, smakiem i wyglądem. Posiada witaminy i składniki mineralne, które wzmacniają nasze siły witalne i pomagają oczyścić organizm. Jednym z najbardziej popularnych i lubianych warzyw jest znany w Polsce od wieków aromatyczny burak. Warto wspomnieć, iż nad Morzem Śródziemnym spożywano go już 800 lat p.n.e., zaś w starożytnej Babilonii używano liście buraków do celów leczniczych. Wraz z upływem czasu pojawił się burak korzeniowy, z którego powstały trzy odmiany: cukrowy, pastewny i ćwikłowy czerwony oraz burak liściowy znany nam jako boćwina *.
Warzywo odznacza się wspaniałymi właściwościami leczniczymi, jest zasadotwórcze i działa odkwaszająco na organizm. W medycynie naturalnej stosuje się je na pobudzenie apetytu, anemię, brak minerałów, grypę i wiele innych dolegliwości. Burak jest częstym gościem w wielu polskich kuchniach. Możemy go spożywać na surowo jako sok czy dodatek do surówek, w wersji gotowanej na przykład w połączeniu z chrzanem i oczywiście w formie tradycyjnego barszczu.

Pyszną i pożywną potrawą z buraków jest chłodnik litewski. Podajemy go z jajami i zieleniną. Doskonały zwłaszcza podczas upałów może stać się podstawowym, a nawet jedynym daniem naszego letniego obiadu. Doda energii, świetnie orzeźwi i wspaniale będzie się prezentował na stołach zwłaszcza w dekoracyjnych białych talerzach bądź miseczkach wykonanych z hartowanego szkła o białej i gładkiej powierzchni.
Do przygotowania chłodnika podobnie jak każdej innej potrawy warto użyć wypróbowanych akcesoriów. Przydadzą się na pewno funkcjonalne garnki na przykład wykonane ze stali nierdzewnej wyposażone w przeźroczyste pokrywy, które umożliwią podgląd zawartości podczas gotowania W tej roli dobrze sprawdzą się garnki z miarką zaznaczoną na wewnętrznych ściankach, posiadające kapslowe akumulujące ciepło. Zachowujemy w ten sposób w potrawach cenne składniki odżywcze. Garnki te są bardzo praktyczne, gdyż użyjemy ich na wszystkich rodzajach kuchenek również indukcyjnych oraz umyjemy w zmywarkach.

Jeśli chcemy, aby przyrządzanie posiłków dostarczało nam także znakomitych doznań estetycznych, do kompletu garnków dobierzmy pasujące akcesoria. Mogą to być na przykład satynowe miski ze stali nierdzewnej o różnej wielkości. Umieścimy w nich niezbędne do barszczu składniki takie jak pokrojone buraczki, botwinkę, ogórek, czosnek, szczypiorek czy jajka. Oprócz misek przydadzą się wykonane ze stali nierdzewnej nabierki, a także bardzo użyteczne w każdej kuchni metalowe podstawki pod gorące naczynia. Trudno też wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię bez różnego rodzaju pojemników. Pomieszczą one niezastąpione podczas przyrządzania potraw przyprawy i zioła. Pasujące do każdego wystroju pojemniki szklane z eleganckimi lekko połyskującymi metalowymi pokrywami zestawione z wielobarwną zawartością wyglądają naprawdę imponująco, ułatwiają organizację pracy i doskonale chronią zawartość przed wilgocią i rozsypaniem.
Wszystkie wymienione akcesoria znajdą zastosowanie podczas przygotowywania i podawania naszego chłodnika, ale też innych dań i to nie tylko takich, których głównym składnikiem są cenne dla naszego zdrowia buraki.

*Jadwiga Górnicka, Apteka natury, Poradnik zdrowia. AWM wyd. IV str. 103

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także