×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Modne okapy kuchenne - jaki model wybrać?

Modne okapy kuchenne - jaki model wybrać?

Autor: Judyta Kokoszkiewicz
Dodano: 23 maj 2016 10:59
Zaktualizowano: 23 maj 2016 16:01

Większość okapów może pracować jako pochłaniacz (w trybie zamkniętym; bez podłączenia do wentylacji) albo wyciąg (w trybie otwartym; po podłączeniu do wentylacji). To użytkownik decyduje, jaki tryb wybierze, w zależności od potrzeb i rodzaju szybu wentylacyjnego w domu.

Okapy pracujące jako wyciągi odprowadzają zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Aby je podłączyć, w kuchni musi być jednak oddzielny szyb przeznaczony do tego celu (drugi zapewnia wtedy normalną wentylację). Nie zawsze jest to możliwe np. w budynkach wielorodzinnych. Z wyciągu trzeba także zrezygnować, gdy w domu znajdują się urządzenia odprowadzające grawitacyjnie spaliny, jak kominek na drewno lub gaz. Dlatego podłączanie okapu pracującego jako wyciąg najlepiej przewidzieć na etapie projektowania domu, a najpóźniej – planowania kuchni. Jeśli już zdecydujemy się na wyciąg, warto zaplanować jego usytuowanie jak najbliżej szybu wentylacyjnego, tak aby podłączenie było możliwie najkrótsze. Do tego celu wykorzystuje się zwykle stalowe, elastyczne rury. Mogą być one elementem stylizacji kuchni (np. loftowej), ale częściej maskuje się je w meblach albo podwieszanym suficie.

Okap pracujący jako pochłaniacz można instalować w każdej kuchni bez takich ograniczeń. Pochłania on bowiem opary, które przechodzą następnie przez filtry węglowe, i wydmuchuje to samo powietrze, ale już bez zanieczyszczeń.

Zarówno okapy pracujące w trybach wyciągu, jak i pochłaniacza dostępne są jako modele dekoracyjne (wyspowe, kominowe), do zabudowy (sufi towe, szufl adowe, wkłady, blatowe) oraz podszafkowe. Najpopularniejsze materiały to stal szlachetna i szkło (przezroczyste, białe, czarne), ale mogą też być wykonane z użyciem drewna (nawet do własnoręcznego wykończenia), tworzyw czy emaliowane (w różnych kolorach). Tańsze modele mają sterowanie mechaniczne (przyciski, suwaki), droższe – elektroniczne (także pilotem). Większość pracuje w trzech prędkościach (wolnej, umiarkowanej, szybkiej) oraz trybie intensywnym. Pracę najbardziej zaawansowanych można programować. Wygodne są modele ze wskaźnikami zużycia fi ltrów (wiadomo, kiedy je umyć lub wymienić). Przy wyborze okapu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego oświetlenie robocze i ewentualnie dekoracyjne (dostępne w droższych produktach). Poszczególne modele są wyposażone w żarówki żarowe, halogenowe albo diody lub świetlówki. 

Tekst: Małgorzata Nietupska

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także