REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jaki filtr do okapu wybrać i kiedy go wymienić?

 • Autor: Urszula Tatur
 • 10 cze 2016 09:00
Jaki filtr do okapu wybrać i kiedy go wymienić?
Okap Quadro. Fot. Ciarko.
Jaki filtr do okapu wybrać i kiedy go wymienić?
Jaki filtr do okapu wybrać i kiedy go wymienić?
Jaki filtr do okapu wybrać i kiedy go wymienić?

Ma on podstawowy wpływ na funkcjonowanie, obsługę, a także cenę całego okapu. Aby działał skutecznie, warto wiedzieć, jaki filtr będzie pasował do konkretnego urządzenia i kiedy należy go wymienić.

REKLAMA

Gdy kuchnia wyposażona jest w odpowiedni okap, gotowanie staje się przyjemnością. Sercem tego urządzenia jest filtr, który oczyszcza powietrze z intensywnych zapachów, nadmiaru pary wodnej oraz drobinek tłuszczu powstających podczas gotowania. Ma on podstawowy wpływ na funkcjonowanie, obsługę, a także cenę całego okapu. Aby działał skutecznie, warto wiedzieć, jaki filtr będzie pasował do konkretnego urządzenia i kiedy należy go wymienić. Większość dostępnych na rynku okapów może pracować w dwóch trybach – jako wyciąg lub jako pochłaniacz, w zależności od warunków montażowych w kuchni. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim urządzeniu podstawową rolę odgrywają filtry. Jakie i dlaczego warto zwrócić na to uwagę?

W pochłaniaczu - najlepiej węglowy

Jeżeli okapu nie można przyłączyć do przewodu kominowego, może on pracować w trybie zamkniętym, czyli jako pochłaniacz. Takie urządzenie zasysa powietrze do środka, oczyszcza je za pomocą filtrów i oddaje do pomieszczenia. W pochłaniaczach najlepiej sprawdzają się węglowe filtry kasetonowe - Zawarty w nich aktywny węgiel neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Montuje się je bezpośrednio na filtr aluminiowy, bez użycia dodatkowych elementów i zaczepów, co ułatwia wymianę. Przy standardowym użytkowaniu okapu ich żywotność wynosi 3 miesiące. Dostępne są także węglowe filtry typu „long life”, które mogą służyć nawet do 3 lat. Zastosowanie takiego filtra w dłuższej perspektywie przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji. Jeżeli czyszczony będzie w zmywarce co najmniej raz w miesiącu i suszony w odpowiedniej temperaturze, to nawet po tym okresie może zapewnić ponad 50% skuteczności. Spośród wielu rodzajów filtrów węglowych coraz większą popularność zyskują specjalistyczne filtry montowane bezpośrednio na silniku, które stanowią jego dodatkową osłonę przed zanieczyszczeniami – mówi Kamil Machura, ekspert firmy Ciarko, lidera w produkcji okapów. Warto pamiętać, że niektóre urządzenia posiadają także wskaźnik zużycia filtrów, który powiadamia o konieczności ich wymiany.

Innowacje dla wyciągu

Wyciąg to okap pracujący w trybie otwartym – powietrze pochłaniane przez urządzenie przechodzi przez stały filtr i odprowadzane jest przewodem wentylacyjnym na zewnątrz budynku. W przypadku popularnych w wyciągach filtrów akrylowych i flizelinowych, trzeba uwzględnić dodatkowe koszty ich wymiany w przyszłości. Natomiast dobrej jakości filtry metalowe, także polecane do wyciągów, można myć w zmywarce – Oprócz tradycyjnych filtrów ze stali lub aluminium na rynku dostępne są również elektrostatyczne filtry plazmowe. Ich innowacyjna technologia gwarantuje skuteczność na poziomie 99,9%. Poza neutralizacją zapachów i pary wodnej, oczyszczają powietrze także z bakterii, wirusów, grzybów i alergenów. Wpływa to pozytywnie nie tylko na komfort pracy w kuchni, ale i na zdrowie domowników – dodaje ekspert firmy Ciarko. Nowoczesne okapy wyposażone są również w funkcję sensora zapachu, dzięki któremu urządzenie włącza się jedynie w razie potrzeby i dostosowuje intensywność pracy do warunków panujących w kuchni.

 
Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

 • Też się zgadzam-do okapów nablatowych idealny filtr to aluminiowy do mycia w zmywarce co jakiś czas!Sprawdżcie na okapykuchenne.pl!
  • Bolo, 2017-09-28 10:18:05
 • Zapomnieliscie dodac, ze alergicy tez maja szanse na czysta kuchnie - bo specjalnie sla nich produkowane sa filtry plazmowe. taki filtr dodatkowo zwalcza dym papierosów, czy zapach zwierząt - potencjalnych alergenów. Jak znalezc taki filtr? Wystarczy wpisac w wyszukiwarke: plasma made i powinny wyskoczyc wyniki takowych filtrów.
  • goska, 2017-07-11 19:43:47
 • Najlepsze filtry to filtry aluminiowe - są przede wszystkim łatwe w czyszczeniu, bo można je raz w miesiącu wymyć w zmywarce.
  • GLOBALO, 2017-04-25 14:48:26

REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA