REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Internet rzeczy w kuchni

  • Autor: Urszula Tatur
  • 01 lip 2016 16:00
Internet rzeczy w kuchni
Fot. Whirlpool.
Internet rzeczy w kuchni

Nowe badanie przeprowadzone przez Whirlpool pokazuje, że urządzenia AGD łączące się z Internetem zmieniają styl życia rodzin – sprawiają, że domowe obowiązki są łatwiejsze i przyjemniejsze, a praca sprzętu bardziej ekonomiczna.

REKLAMA

Jak nasze życie zmieni fakt, że coraz więcej urządzeń domowych ma możliwość łączenia się z Internetem? Czy taka interaktywność to jedynie fascynująca zabawka dla miłośników technologii? Jak pokazuje najnowsze, przeprowadzone przez Whirlpool badanie, fakt, że sprzętami takimi jak pralki, lodówki czy zmywarki można sterować na odległość, zmienia sposób, w jaki są użytkowane. Korzystające z nich rodziny chętniej wykorzystują dostępne funkcje i łatwiej im zmienić własne nawyki, co z kolei pozwala im oszczędzać zużycie energii.

Po wprowadzeniu w 2015 roku na rynek pierwszego zestawu urządzeń domowych łączących się z Internetem, Whirlpool Corporation – wiodący producent sprzętu AGD na świecie – opublikował wyniki badania jakościowego, analizującego działanie tych urządzeń w praktyce. W ciągu roku wzięło w nim udział 21 rodzin, z których wszystkie korzystały z nowego zestawu wolnostojących urządzeń Whirlpool. W jego skład wchodzą: pralka i suszarka Supreme Care, lodówka Supreme Dual NoFrost i zmywarka PowerDry. Wszystkie wymienione sprzęty łączą się za pomocą Wi-fi z Internetem i można nimi sterować na odległość za pomocą aplikacji Whirlpool 6-ty Zmysł Live, którą można pobrać na smartfony i tablety.

- Wprowadzona przez nas filozofia sprzętów AGD połączonych z siecią jest prosta, intuicyjna i ma jasny cel – mówi Marco Signa, Connectivity Strategy Sr. Manager w Whirlpool EMEA. – Inteligentny dom powinien harmonijnie współdziałać ze stylem życia poszczególnych rodzin i dostosowywać się do ich potrzeb. Pokazujemy, że nasz pierwszy zestaw urządzeń łączących się z Internetem naprawdę ułatwia codzienne życie, ale też na bieżąco prowadzimy badania, które analizują, jak te sprzęty sprawdzają się w praktyce. To bardzo ważne informacje, które pozwolą nam na systematyczny rozwój i udoskonalanie produktów.

Ankiety z włoskimi rodzinami przeprowadzono po roku użytkowania urządzeń sterowanych zdalnie za pomocą aplikacji 6-ty Zmysł Live. Za wyróżniający się produkt, w przypadku którego łączność z Internetem wydawała się przynosić najwięcej korzyści, uczestnicy badania uznali pralkę. Docenili nie tylko możliwość włączenia i monitorowania pracy urządzenia na odległość, ale również fakt, że mogli uruchomić pranie w momencie, gdy ceny prądu były niższe. Ponadto, dzięki aplikacji mobilnej i łączności sprzętów AGD z siecią, w obowiązki domowe chętniej angażowało się więcej domowników, bo korzystanie z nowych możliwości było dla nich ciekawym doświadczeniem.

Zabawa i wygodne zarządzanie energią
Kluczową korzyścią dla respondentów była ilość informacji, jaką mogli uzyskać poprzez aplikację 6-ty Zmysł Live. Ten aspekt miał szczególne znaczenie przy wyborze programu pracy danego urządzenia. Użytkownikom podobało się, że mogą uzyskać informacje na temat zużycia energii, długości cyklu czy ilości zużytej wody. Wszystkie te czynniki uważane są za elementy, zwiększające świadomość konsumencką i pomagające podejmować lepsze decyzje co do tego, w jaki sposób i kiedy używać sprzętów. Informacje o kosztach i ilości wody czy energii zużywanej podczas danego cyklu, zachęcały użytkowników do uruchamiania pralki czy zmywarki w godzinach, w których prąd jest tańszy.

REKLAMARekomendowane dla Ciebie

Komentarze

  • ja bym tak chciała żeby mój panasonic miał funkcję \"pomyślisz o praniu ja już je robię\" , żartuję oczywiście bo to i tak super pralka, ale fakt, internet of things jest już coraz bardziej popularny, więc kto wie w sumie ... :)
    • Beata Brzozowska, 2016-07-07 18:58:35

REKLAMA

OSTATNIO KOMENTOWANE

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA