×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Czy mnie jeszcze pamiętasz, czyli warzywa zapomniane w kuchni

Czy mnie jeszcze pamiętasz, czyli warzywa zapomniane w kuchni

Autor: Katarzyna Szulik
Dodano: 17 gru 2014 15:32
Zaktualizowano: 17 gru 2014 15:33

Kiedyś cieszyły się ogromną popularnością i na co dzień gościły na polskich stołach. Dziś, gdy słyszymy nazwy takie jak wężymord, salsefia czy kard, łapiemy się za głowę, zastanawiając się, co znaczą. Oto zapomniane warzywa, które powoli wracają do łask lub wciąż czekają na ponowne odkrycie.

Wężymord

Spotkamy go także pod nazwą czarne korzonki, zimowe szparagi lub skorzonera. Wężymord pochodzi z południa Europy oraz Bliskiego Wschodu. Jego nazwa wywodzi się od tego, że używano go niegdyś jako lek na jad żmii. Występuje pod postacią ciemnego korzenia o zdrewniałej skórce, która jest niejadalna, a w smaku przypomina szparagi. W swoim składzie zawiera dużo żelaza, fosforu i węglowodanów oraz witaminy B, C i E. Wężymord jest niezwykle sycący, a jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie posiada włókien. Korzenie można zapiekać, podawać z sosami lub innymi warzywami korzeniowymi, a także smażyć. Sprawdzi się także jako dodatek do jajecznicy lub jeden ze składników zup, soków czy popularnej surówki.

Zdjęcie: prozeny.blesk.cz

Salsefia

Przez podobny kształt korzenia salsefia mylona bywa z wężymordem. To, co je od siebie odróżnia to kolor – salsefia jest jasna, podobna do pietruszki. Warzywo, nazywane także kozibrodem porolistnym, było często wykorzystywane w kuchni staropolskiej, a dowód na to znajdziemy w większości dawnych przepisów. Zawiera przede wszystkim witaminy z grupy B, wapń, magnez, żelazo i przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu. Salsefia ma przyjemny zapach, a w smaku przypomina ostrygi. Posłuży do przygotowania zupy lub gulaszu bądź jako dodatek do surówki. Na tym nie koniec możliwości jej wykorzystania – salsefię można też dusić, zapiekać i smażyć lub delektować się jej drobnymi listkami, które także są jadalne.

Zdjęcie: especiariass.blogspot.com

Pasternak

Mimo, że kiedyś królował na polskich stołach, dziś nie słyszymy już o pasternaku dlatego, że został w całości zastąpiony przez korzeń pietruszki. Skrywa w sobie właściwości moczopędne i odtruwające, pomoże także w walce z reumatyzmem. Pasternak to cenne źródło węglowodanów, białka, potasu, żelaza, skrobii i witaminy C. Wyglądem przypomina pietruszkę, jest mięsisty i ma słodki smak. Na straganach szukać go należy w okresie letnio-jesiennym. Nada się jako baza do bulionu czy oryginalny zamiennik ziemniaka, na przykład w formie puree. Poza tym można go dodawać do surówek, a także zapiekać lub dusić np. z dodatkiem śmietany.

Zdjęcie: matmerk.no

Portulaka

portulaka.png
portulaka.png

Jadalną częścią portulaki są zielone liście i pędy bogate w sok o właściwościach oczyszczających. Warzywo przyczynia się także do wspomagania trawienia, a dzięki zawartości cennych składników odżywczych, takich jak żelazo, sód wapń czy kwasy omega-3, stanowi doskonałą przekąskę. Ma lekko kwaśny smak o orzechowej nucie, przez co nie wymaga solenia. Łodygi portulaki przyrządza się podobnie jak szparagi, natomiast liście analogicznie do szpinaku. Nada się nie tylko do sałatek i zup, ale także do dressingów.

Zdjęcie: freshvery.com

Topinambur

Topinambur, nazywany także ziemnym jabłkiem, ziemną gruszką lub słonecznikiem bulwiastym, jest warzywem korzeniowym pochodzącym z Ameryki Północnej. Wyglądem przypomina imbir bądź ziemniaki, a jego charakterystyczny, słodki smak zbliżony jest do karczochów. Sezon na topinambur zaczyna się latem i trwa aż do połowy lutego. Warzywo wpływa przede wszystkim na podnoszenie odporności dzięki zawartej w nim inulinie, a przez niski indeks glikemiczny polecane jest przede wszystkim cukrzykom. Oprócz tego wspomaga funkcjonowanie płuc i łagodzi objawy suchego kaszlu. Topinambur wykazuje również działania poprawiające blask i jędrność skóry oraz wygląd włosów i paznokci. Dlaczego więc mimo tak zbawiennego wpływu na organizm nie jest już powszechnie stosowany w kuchni? Dobre pytanie. Topinambur nada się jako dodatek do każdego typu sałatki, świetnie smakuje również w formie gotowanej lub duszonej z dodatkiem innych warzyw lub jako składnik sosu. Kiedyś topinambur był powszechniejszy od ziemniaka, jednak dziś z trudem spotyka się go w sklepach, choć bywa częstym dodatkiem do dań serwowanych w restauracjach.

Zdjęcie: sanatate.bzi.ro

Czyściec bulwiasty

Wyglądem nie zachęca do skosztowania, ale smakiem owszem – przypomina karczocha. Czyściec bulwiasty to roślina korzenna pochodząca z Chin, w Polsce znana niegdyś jako zatrwian japoński. Jadalne są zarówno bulwy, które przed spożyciem należy oczyścić i ugotować, jak i liście, które z powodzeniem traktować można jako dodatek do sałatki. Zgodnie z dawnymi przepisami, warzywo świetnie nadaje się do marynowania lub konserwowania. Czyściec bulwiasty serwować można też w towarzystwie mięsa pod postacią puree – to świetny zamiennik popularnego ziemniaka, który polany rozpuszczonym masłem będzie prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Zdjęcie: anpcr.asso.fr

Jarmuż

Pochodzi z rodziny roślin kapustnych, a jego uprawa znana była już w średniowieczu. Częścią jadalną jarmużu wykorzystywaną niegdyś w przepisach kulinarnych są liście bogate w istotne składniki odżywcze korzystnie wpływające na kondycję całego organizmu. Znajdziemy w nich przede wszystkim chlorofil, witaminę E, K oraz te z grupy B, a także karoten. Jarmuż zaopatrzy nasz organizm w potężną dawkę witamy C, błonnik, żelazo, cynk, wapń oraz magnez i luteinę, która ma dobry wpływ na nasz wzrok. Z reguły przyrządzało się go w podobnej postaci jak szpinak czyli na zasadzie blanszowania. Najlepiej smakuje z dodatkiem czosnku i boczku. W postaci surowej nadaje się do wszelkiego rodzaju sałat. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie jarmużu jest zrobienie apetycznych chipsów lub podanie w postaci soku. Jarmuż powoli powraca do kuchni i na stragany za sprawą mody na ekologiczną żywność, więc warto wprowadzić go do menu.

Zdjęcie: curejoy.com

Kard

Na koniec przysmak prosto ze stołów staropolskich magnatów. Kard wyglądem przypomina skrzyżowanie karczocha z ostem. Jego główne właściwości to przede wszystkim działanie antynowotworowe i bogactwo witamin z grupy B, PP oraz C. Do przygotowywania potraw przeznaczone są łodygi, które przed podaniem należy oczyścić i ugotować z dodatkiem mąki lub kwasku cytrynowego oraz soli, ponieważ w postaci surowej warzywo ma gorzkawy posmak. Można go także dusić, zapiekać lub faszerować.

Zdjęcie: en.hortipedia.com

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także