×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zlew pod oknem. 20 pięknych zdjęć

Zlew pod oknem. 20 pięknych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 11 lis 2016 09:03
Zaktualizowano: 25 lis 2016 08:44

Jak urządzić strefę zmywania pod oknem? Zobaczcie 20 pomysłów projektantów wnętrz.

Zlewozmywak pod oknem to bardzo wygodne rozwiązanie, które ma coraz więcej zwolenników. Ponieważ we współczesnej kuchni zmywaniem zajmuje się zmywarka, a zlewozmywak służy głównie przygotowywaniu produktów do dalszej obróbki, warto przenieść go pod okno. Zalet tego rozwiązania jest wiele. Największą jednak wydaje się dostęp do naturalnego światła oraz niepowtarzalne widoki podczas zmywania. Dostęp światła dziennego podczas wykonywanych czynności oraz spoglądanie na zieleń za oknem jest niewątpliwie bardziej przyjemne, niż zmywanie naczyń z widokiem na ścianę kuchenną.

Przeciwnicy takiego rozwiązania z pewnością znajdą wiele wad, jak np. utrudnione otwieranie okna, brudzenie szyby okiennej, czy brak suszarki nad zlewozmywakiem. Jednak i na to są sprytne rozwiązania. Na rynku dostępne są składane baterie kuchenne można zamontować właściwie w każdym miejscu. Pozwalają one na swobodne zamykanie i otwieranie okna, zapewniając do niego łatwy dostęp. Także brak szafek górnych z miejscem na suszarkę do naczyń rekompensują designerskie rozwiązania, które poza swą praktyczną funkcją, staną się prawdziwą ozdobą kuchni.

Decydując się na strefę zmywania pod oknem musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pierwszą z nich będzie ogrzewanie. Ponieważ właśnie pod oknem zazwyczaj umiejscowiony jest grzejnik, musimy już na etapie planowania samej zabudowy ze zlewozmywakiem przemyśleć, co z nim zrobić. Rozwiązania są różne. Można z niego zrezygnować i zainstalować w kuchni ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu w szafce zlewozmywakowej zyskuje się dodatkowe miejsce np. na środki czystości, a podłoga miło grzeje w stopy. Często grzejnik zabudowuje się też w szafce. W blacie nad grzejnikiem zaś wycina otwory umożliwiające cyrkulację ciepłego powietrza (szczególnie polecane są blaty kamienne oraz kompozytowe). Na etapie planowanie możemy także decydować o wysokości parapetu i dostosować go do naszych potrzeb, a także wybrać inną lokalizację grzejnika. Jeśli zdecydujemy się na blat roboczy na tej samej wysokości co parapet, warto pomyśleć o połączeniu tych elementów w jedną całość. Szerszy blat ograniczy również brudzenie i chlapanie szyb wodą.

Lokalizując zlewozmywak pod oknem zapewniamy sobie dostęp naturalnego światła za dnia. Nie należy jednak zapomnieć o dodatkowym oświetleniu sztucznym po zmroku, czy w pochmurny dzień. Dlaczego? Jeśli lampa jest na suficie pośrodku kuchni, jej światło nie wystarczy do dobrego oświetlenia zlewozmywaka przy oknie. Osoba stojąca przy zlewozmywaku ma bowiem światło takiej lampy zawsze za plecami, czyli strefa mycia naczyń pozostaje w półmroku. Dodatkowe oświetlenie strefy zlewozmywaka przy oknie jest więc niezbędne. Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdzają się halogeny zamontowane w suficie podwieszanym czy dodatkowe kinkiety w okolicy zlewozmywaka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także