×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wyspa kuchenna - problem czy rozwiązanie?

Wyspa kuchenna - problem czy rozwiązanie?

Autor: ut
Dodano: 14 gru 2018 08:51
Zaktualizowano: 14 gru 2018 09:36

Obecne trendy w aranżacji wnętrz stawiają na przestrzeń i wygodę. Popularne stały się otwarte kuchnie, dzięki którym w estetyczny sposób można połączyć salon z miejscem przygotowywania posiłków. Właściciele dużych mieszkań mogą wówczas zdecydować się na wyspę kuchenną.

Kuchnia to serce domu, które integruje mieszkańców. Wspólne gotowanie jest częścią spotkań rodzinnych i towarzyskich, dlatego też coraz chętniej architekci łączą strefy gotowania i wypoczynku. W kuchniach otwartych wyspa stanowi rodzaj granicy pomiędzy nimi. Sęk w tym, aby wyspę odpowiednio ulokować i wyposażyć – tak, by stanowiła wygodne miejsce pracy, a nie barierę dla mieszkańców.

Usytuowanie wyspy kuchennej
Wymiary pomieszczenia, w którym zechcemy usytuować wyspę, powinny uwzględniać odpowiednio dużo przestrzeni, aby można się było wokół niej swobodnie poruszać. Problem mogą stanowić małe pomieszczenia, ponieważ według architektonicznych standardów wyspa powinna być odsunięta od kuchennej zabudowy o 120 cm. Dobrze, jeśli po bokach powstałej konstrukcji przejścia będą mieć szerokość minimum 90 cm.

Funkcjonalność czy przesada?
Wyspa kuchenna będzie najbardziej użyteczna, gdy wykorzystamy jej potencjał na ukrycie sprzętu AGD lub ulokowanie szafek. W obrębie wyspy warto zamontować płytę grzewczą i zlewozmywak. Taki układ jest bardzo wygodny i praktyczny - pozwala na wspólne gotowanie w gronie bliskich, a dodatkowo nie izoluje kucharza od reszty domowników. Minusem takiego rozwiązania jest przedostawanie się zapachów powstających podczas gotowania czy smażenia do części wypoczynkowej. Jest na to skuteczne rozwiązanie – okap wyspowy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także