×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Urządzamy kuchnię w domu jednorodzinnym. 15 pięknych zdjęć

Urządzamy kuchnię w domu jednorodzinnym. 15 pięknych zdjęć

Autor: Urszula Tatur
Dodano: 22 paź 2018 08:56
Zaktualizowano: 23 paź 2018 07:59

Urządzanie kuchni w domu jednorodzinnym należy zacząć już na etapie projektowania bryły domu. To wtedy bowiem musi podjąć wiele ważnych decyzji, mających wpływ na jej funkcjonalność i wygląd finalny.

Współczesna kuchnia to miejsce wielofunkcyjne – tu przechowujemy żywność, przygotowujemy posiłki, ale też spędzamy czas z bliskimi i przyjaciółmi na wspólnym gotowaniu. Połączona z jadalnią stanowi prawdziwe serce domu. Urządzając ją powinniśmy zatem dogłębnie przemyśleć i zaplanować nie tylko jej wygląd, rodzaj – otwarta czy zamknięta, funkcje czy typ zabudowy.

Zaczynając projektowanie przestrzeni kuchennej zastanówmy się czy ma być ona otwarta czy zamknięta oraz czy chcemy mieć oddzielną spiżarnię czy też zintegrowaną z zabudową meblową. Kuchnia zamknięta oraz ta z oddzielną spiżarnią wymagają więcej powierzchni, a więc lepiej sprawdzają się w dużych domach. Obecnie największą popularnością cieszą się kuchnie otwarte na salon i jadalnię. Taki układ determinuje nie tyle metraż, co styl życia. Żyjemy coraz szybciej, coraz mniej czasu poświęcamy gotowaniu. Wolny czas wolimy zaś spędzać w gronie najbliższych. Otwarta kuchnia sprzyja podtrzymywaniu kontaktu z bliskimi nawet podczas przygotowywania posiłków, a wspólne gotowanie może być doskonałym sposobem na wspólną zabawę. Decydując się na tego typu aranżację przestrzeni, nie musimy jednak, tak jak w przypadku aneksów kuchennych w bloku, łączyć salonu z kuchnią i jadalnią na jednej przestrzeni. Wszystkie te zróżnicowane pod względem pełnionych funkcji pomieszczenia mogą płynnie przechodzić jedno w drugie na linii: kuchnia – jadalnia – salon. Możemy też zdecydować się na kuchnię częściowo przysłoniętą, np. przez fragment ściany czy też duże, przesuwne drzwi ukryte w ścianie.

Jeżeli wiemy już, jaki będzie układ naszej kuchni względem innych pomieszczeń, zaplanujmy układ zabudowy meblowej. Zgodnie z zasadami ergonomii wyróżniamy pięć podstawowych stref kuchennych: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania/pieczenia. Powinny one zawsze następować po sobie w tej właśnie kolejności – od prawej strony zaczynając dla osób praworęcznych i na odwrót – dla leworęcznych. Każda z wymienionych stref powinna też być właściwie zorganizowana. W strefie zapasów, która z powodzeniem może zastąpić tradycyjną spiżarkę powinna znaleźć się lodówka z pojemną zamrażarką oraz szafy, najlepiej wysokie, do przechowywania żywności. Warto wyposażyć ją w pojemne carga czy szuflady z pełnym wysuwem, które zapewnią łatwy dostęp do gromadzonych produktów. Pamiętajmy, że ta strefa powinna być ulokowana jak najbliżej wejść, gdyż tu właśnie będziemy zostawiać zakupy. Tuż po strefie zapasów powinniśmy zaplanować strefę przechowywania. To tu będziemy trzymać naczynia kuchenne przeznaczone do codziennego użytku. Porządek w tej części kuchni pozwolą nam zachować różnego rodzaju organizery do szuflad czy też maty antypoślizgowe. Trzecią z kolei jest strefa zmywania. Tu powinna znaleźć się zmywarka, która jest standardowym elementem wyposażenia każdej kuchni oraz zlewozmywak z baterią. Ponieważ we współczesnej kuchni zlew bardziej służy obróbce produktów żywnościowych, niż myciu naczyń, nie musimy decydować się na duży dwukomorowy model. Gdy mamy więcej miejsca, warto jednak wybrać zlewozmywak z ociekaczem. W kuchni w domu warto także zainwestować w młynek do odpadów, dzięki któremu w łatwy sposób pozbędziemy się odpadków organicznych. W strefa zmywania to także miejsce, gdzie gromadzimy odpady. Tu więc możemy zamontować dowolny system do segregacji śmieci. Następną strefą jest strefa przygotowywani posiłków. Stanowi ją nie tylko obszerny blat roboczy, który zapewni nam dostateczną ilość miejsca do wykonywania codziennych prac, ale też praktyczne szuflady czy relingi na kuchenne akcesoria, noże, deski czy miski. Ostatnią ze stref jest strefa pieczenia/gotowania, gdzie powinna znaleźć się płyta grzejna z okapem oraz piekarnik. W tej części przechowujemy także garnki, patelnie i formy do wypieków.

Układ poszczególnych stref w kuchni odzwierciedli wybrany przez nas typ zabudowy meblowej. Zwyczajowo wyróżnia się sześć jej typów: kuchnia jednorzędowa, dwurzędowa i z wyspą oraz kuchnie w kształcie litery L, U i G. Układ każdej ze wspomnianych typów zabudowy meblowej opiera się na złotej zasadzie trójkąta roboczego. Mówi ona, że najważniejsze sprzęty kuchenne – lodówka, zlewozmywak oraz płyta/piekarnik powinny opierać się o wierzchołki trójkąta, tak by ułatwić komunikację między poszczególnymi strefami kuchennymi, a tym samym skrócić do minimum czas wykonywania kuchennych prac. Jest to szczególnie istotne w dużych kuchniach, gdzie pokonywane dystanse są o wiele większe niż w małych, wąskich kuchniach czy niedużych aneksach. Dlatego tu najlepiej sprawdzą się zabudowa typu U – zwłaszcza, gdy mamy kuchnię zamkniętą, G – gdy mamy kuchnię w formie otwartego kubiku, który chcemy optycznie przymknąć oraz kuchnia z wyspą – w przypadku nowoczesnych, otwartych przestrzeni.

Na szczególną uwagę przy aranżacji kuchni w domu zasługuje wyspa. Decydując się na te typ mebla musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by z każdej z jej stron zapewnić odpowiedni dostęp. Powinien on wynosić co najmniej 90 cm, a najlepiej 120 cm – tak, by swobodnie korzystać nie tylko z blatu roboczego, ale też umieszczonych w wyspie szafek czy szuflad. Wyspę w kuchni można zaaranżować na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest zaplanowanie tu dodatkowego blatu roboczego z miejscem do spożywania posiłków. O wiele atrakcyjniejsze jest jednak stworzenie tu centrum kulinarnego z płytą grzewczą, zlewozmywakiem i okapem. Taką wyspę trzeba uzbroić jednak w instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz wentylację. Warto przy tym pamiętać, że względu na obowiązujące normy sanitarne, często niemożliwe jest doporowadzenie tu gazu. Każda wyspa, bez względu na funkcje, powinna być wyposażona w dodatkowe gniazdka – najlepiej po dwóch jej stronach, tak by można tu było podłączyć robot kuchenny, czajnik czy po prostu laptop.

Gdy rozplanujemy już układ poszczególnych stref i wybierzemy typ zabudowy meblowej musimy zadbać o doprowadzenie odpowiednich instalacji sanitarno-kanalizacyjnych (wody i odpływu) i elektrycznych (gniazdek), ogrzewania, a także zaplanowania oświetlenie. Te ostatnie pełni w kuchni bardzo ważną funkcję – doświetla blaty robocze. Dlatego poza centralnym punktem oświetleniem, które będzie pełnić raczej funkcje dekoracyjne, musimy doprowadzić światło w zasadzie w każde miejsce, gdzie są blaty. Możemy zdecydować się na punkty świetlne montowane w suficie lub oczka świetle w meblach czy po prostu taśmy LED. Możemy też połączyć obie te opcje. w kuchni najlepiej sprawdzi się światło o ciepłym natężeniu. Decydując się na określona barwę światła, pamiętajmy by była ona o tym samym natężeniu co w całej otwartej strefie dziennej.

Ostatnim z etapów planowania kuchni będzie wybór stylu, kolorów, materiałów oraz sprzętów kuchennych. To w tym momencie musimy wybrać okładziny ścienne i podłogowe, meble kuchenne, zlewozmywak z baterią oraz urządzenia AGD. Choć dostępna na rynku oferta może przyprawiać o zawrót głowy, planując estetyczną stronę kuchni, kierujmy się zawsze własnym gustem. Przestrzeń ta, powinna być bowiem zaaranżowana tak, byśmy czuli się tu po prostu dobrze. Wiele inspiracji odnajdziemy także we wnętrzarskich magazynach oraz sprofilowanych stronach internetowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także